Advocaat: verdachte moord woning Amsterdam ontoerekeningsvatbaar
AMSTERDAM (ANP) - De 36-jarige Nuri Ö. was ontoerekeningsvatbaar toen hij zijn onderburen op 1 augustus vorig jaar met een mes aanviel in hun woning aan de Robert Scottstraat in Amsterdam-West. Hij moet daarom niet de gevangenis in voor moord, maar zo snel mogelijk naar een tbs-kliniek, vindt zijn advocaat.
Nuri Ö. was maandag niet aanwezig bij zijn verdediging voor de rechtbank in Amsterdam. De behandeling van de zaak werd afgelopen maand afgebroken omdat de man de zitting verstoorde en zijn advocaat ontsloeg. De rechter wees daarop dezelfde raadsman aan Ö. toe, omdat de verdachte niet in staat wordt geacht zijn eigen belangen te behartigen.
"Mijn cliënt blijft overtuigd van een schijnproces", zegt advocaat Mark Rijnsburger. De man heeft wanen. Hij denkt ontvoerd en vergiftigd te zijn. "Zijn denkbeelden zijn zo rigide dat het voor hem onmogelijk is om de werkelijkheid te zien."
Geen plan of doel
De 25-jarige Rens kwam bij de steekpartij om het leven, zijn 29-jarige huisgenoot raakte gewond. Volgens het Openbaar Ministerie is er sprake van moord. De advocaat van Ö. houdt het op doodslag, omdat Ö. geen plan of doel had. Dat zou onder meer blijken uit het feit dat hij na de steekpartij schreeuwde om een ambulance. Ook zou hij eerder die dag nog tegen zijn moeder hebben gezegd dat hij haar ging vermoorden.
Volgens de familie van Ö. is hij al jaren psychotisch. Zijn moeder, broer en zus hebben eerder aangifte tegen hem gedaan en geprobeerd hulp voor hem te vinden. Het Pieter Baan Centrum heeft bij Ö een psychische stoornis vastgesteld en hem verminderd toerekeningsvatbaar verklaard. Het Openbaar Ministerie heeft vijftien jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging tegen de man geëist, en blijft daarbij. "Niemand staat zomaar opeens met een mes in de woning van een ander", reageerde de officier van justitie maandag op de verdediging.
De rechtbank doet uitspraak op vrijdag 31 mei.
Meer uit Binnenland
HURGHADA (ANP) - Een Nederlandse toerist is in de nacht van dinsdag op woensdag om het leven gekomen na een vechtpartij in een café in de Egyptische havenstad Hurghada, aan de Rode Zee. Dat melden lokale media, waaronder de nieuwssite Cairo24.
11 minuten geledenARNHEM (ANP) - Dolle Mina's voeren zondag, op de kortste dag van het jaar, in diverse steden actie voor veiligere straten. Het gaat om meer dan vijftien locaties door het hele land, waarbij de actievoerders tunnels aankleden met vloerkleden, planten, banken, muziek en verlichting.
44 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Elektrische auto's leveren weliswaar aanzienlijke voordelen op voor klimaat en luchtkwaliteit, maar zorgen tegelijkertijd voor een toename van het autogebruik. Dat constateren het Centraal Planbureau (CPB) en het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) na nieuw onderzoek. Volgens de belangrijke adviseurs van het kabinet neemt vooral in het weekend en bij stedelingen het aantal gereden kilometers flink toe.
48 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam blijft er ruimte voor feesten tijdens Koningsdag in de binnenstad, maar een en ander moet "beter beheersbaar worden". Over een nieuwe aanpak schrijft burgemeester Femke Halsema dinsdag in een brief aan de gemeenteraad. Volgens haar is Koningsdag in het centrum van Amsterdam nu uitgegroeid tot een "moeilijk beheersbaar openluchtfestival" waarvan "de risico's te groot" zijn.
5 uur geledenTERNEUZEN (ANP) - Oud-minister Franc Weerwind (D66) wordt tijdelijk burgemeester van Terneuzen. Hij is op het stadhuis in Terneuzen benoemd door commissaris van de Koning Hugo de Jonge. Weerwind volgt Erik van Merrienboer (PvdA) op. Die maakte eind november zijn aftreden bekend, omdat de wethouders op advies van de gemeenteraad geen vergunning willen verstrekken voor de komst van een asielzoekerscentrum.
6 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De provincie Limburg legt Arriva een boete van ruim 760.000 euro op, omdat bussen en treinen van de vervoerder in 2023 te vaak uitvielen of te laat kwamen. Dat was in strijd met de afspraken die de provincie met Arriva maakte over het regionale vervoer in de provincie.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ook de strafzaak tegen Raily B., verdacht van het leiden van een groep die een moordaanslag zou hebben voorbereid op Peter R. de Vries, heeft last van de problemen die advocaten hebben met de nieuwe toezichtsregels in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught. De zaak loopt daardoor mogelijk vertraging op.
7 uur geleden