Advocaat: uitspraak EU-hof raakt duizenden asielzaken
AMSTERDAM (ANP) - De uitspraak van het Europees Hof dat Nederland sinds 2022 de beslistermijn voor het behandelen van asielaanvragen niet had mogen verlengen, raakt duizenden nog lopende asielzaken. Dat zegt advocaat Marq Wijngaarden. Hij staat de Turkse man bij die de verlenging van negen maanden door staatssecretaris Eric van der Burg in 2022 aanvocht. In maart had de Immigratie en Naturalisatiedienst (IND) in 35.730 zaken na zes maanden nog geen beslissing genomen. In theorie kunnen daar allemaal dwangsommen tegenover staan.
Een asielzoeker moet zelf bezwaar maken als de IND niet op tijd beslist. Volgens de uitspraak van het EU-hof van donderdag betekent op tijd binnen zes maanden en niet binnen de vijftien maanden die er sinds 2022 voor staat. Een dwangsom kan de overheid 100 euro per persoon per dag kosten dat er niet wordt beslist, aldus Wijngaarden. "Dat is een keuze van het bestuur. Stop je het in je organisatie, of geef je het aan de gedupeerden." Inmiddels afgehandelde zaken kunnen volgens hem geen aanspraak meer maken op een schadevergoeding.
VluchtelingenWerk, die zich ook aan de zaak verbond, noemt de uitspraak "van groot belang voor duizenden mensen die al jaren in onzekerheid verkeren". De organisatie wijst ook op de vele mensen "die wachten, weinig kunnen doen en niet weten hoe hun toekomst eruitziet", aldus een woordvoerder. Ondertussen lopen de wachttijden maandelijks verder op.
Raad van State moet met behulp van de terugkoppeling van het EU-hof nog uitspraak doen in de zaak van de Turkse man. Daarna worden de gevolgen voor Nederland duidelijk. Maar daar hoeft minister Marjolein Faber wat betreft VluchtelingenWerk niet op te wachten. "Ze kan al aan de slag" om "per direct concrete stappen te nemen".
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het YouTube-kanaal van de zogeheten prankcaller - telefonische grappenmaker - Rouand is offline. De YouTuber gaf eerder deze week toe kort voor een fataal schietincident gebeld te hebben met Efe Y., die ervan wordt verdacht op nieuwjaarsdag twee tieners te hebben doodgeschoten in Amsterdam. Eerder ontkende Rouand nog dat hij met Efe Y. had gebeld.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wie een rechtszaak verliest bij de Hoge Raad, hoort al jaren in de meeste gevallen niet waarom dat zo is. Dat blijkt uit cijfers van de hoogste rechter. In 2025 ontbrak een inhoudelijke motivering in 571 van de 976 gevallen waarin de Hoge Raad mensen geen gelijk gaf. Juristen zijn kritisch over de uitspraken zonder uitleg.
3 uur geledenIJSSELSTEIN (ANP) - In IJsselstein is het protest tegen een tijdelijke noodopvang voor asielzoekers afgelopen, meldt een ANP-verslaggever. Er is nog een kleine groep aanwezig bij het gemeentehuis. Aanleiding voor de demonstratie was de komst van een tijdelijke opvanglocatie op een veld van voetbalvereniging IJFC.
15 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Ex-minister van Asiel en Migratie Marjolein Faber zat fout toen ze de opvang van zestien vreemdelingen in Rotterdam wilde beëindigen. Dat heeft de bestuursrechter in Rotterdam vrijdag bepaald. De vreemdelingen verblijven er onder de zogenoemde bed-bad-broodregeling. Bij vier anderen die eveneens in beroep gingen, mocht Faber wel ingrijpen.
15 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - Het aantal tijdelijke noodopvangplekken voor asielzoekers in Loosdrecht zakt van de beoogde 110 naar 70, meldt de gemeente Wijdemeren vrijdag. De gemeente noemt dit aantal "beter passend bij de lokale situatie". De opvang gaat niet eerder dan 6 mei van start, staat in een verklaring.
18 uur geledenARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep tegen het vonnis in de zaak tegen de 58-jarige Koert H., die vrijdag van de rechtbank in Arnhem vier jaar cel kreeg opgelegd voor brandstichting in de Arnhemse binnenstad. Het OM had tien jaar cel geëist.
19 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politierechter heeft tijdens een snelrechtzitting een 30-jarige man uit Hilversum veroordeeld voor ongeregeldheden bij een protest tegen de komst van een noodopvang voor asielzoekers in Loosdrecht dinsdag. Hij kreeg voor poging tot brandstichting dertig dagen cel opgelegd, waarvan 27 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Naast de celstraf legde de rechter een taakstraf van honderd uur op.
19 uur geleden