Advocaat slachtoffers bangalijst: bij strafbaar feit geen lid meer
HILVERSUM (ANP) - Leden van studentenverenigingen die zich schuldig maken aan strafbare feiten zoals het maken en verspreiden van een bangalijst zouden als sanctie opgelegd moeten krijgen dat ze geen lid meer mogen zijn. Dat zei Ina Brouwer, de advocaat van ouders van Utrechtse studenten die recent op zo'n lijst terecht zijn gekomen, in het tv-programma Nieuwsuur.
Studentenvereniging Utrechtsch Studenten Corps (USC) maakte eerder bekend dat meer dan tien leden voor onbepaalde tijd geschorst zijn om de lijsten door "vermeende betrokkenheid". Een interne commissie doet onderzoek naar de kwestie en die bepaalt welke definitieve sancties volgen.
Brouwer vindt dat verenigingen studenten zouden moeten laten ondertekenen dat ze geen strafbare feiten plegen. "En als je het wel doet, dan is de sanctie dat je geen lid meer bent. Je moet heel duidelijk zijn", aldus de advocaat, die vindt dat ook universiteiten en hogescholen dergelijke afspraken moeten vastleggen met studenten.
Norm
"Je moet een norm stellen binnen de huidige maatschappij. En die moet helder zijn. Convenanten helpen niet", aldus Brouwer in Nieuwsuur.
Eerder vrijdag werd bekend dat twee 20-jarige Utrechters zijn opgepakt op verdenking van het maken van een bangalijst, die online circuleerde. Daarop werden leden van de vrouwelijke studentenvereniging UVSV "besproken op basis van hun uiterlijk".
Daders kunnen vervolgd worden voor doxing, zei Brouwer in Nieuwsuur. Sinds 1 januari is het verspreiden van iemands persoonsgegevens om te kwetsen of bedreigen strafbaar, aldus de advocate. Dat kan leiden tot twee jaar gevangenisstraf, lichtte ze toe.
Traumatische effecten
Volgens haar heeft de verspreide informatie "traumatische effecten" op de slachtoffers. Ze kunnen niet meer slapen, durven niet meer op hun kamers te wonen, niet meer naar de universiteit te gaan. Ook worden ze benaderd, aldus Brouwer, "door wildvreemde mannen die langskomen en bedreigen", als gevolg van adressen en telefoonnummers die verspreid zijn.
Samen met de ouders gaat Brouwer proberen te zorgen dat alle verspreide data weg worden gehaald van internet en platforms.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De zes bestuurders die nog vastzaten na de blokkade van de A12 op zaterdag, zijn maandag vrijgelaten. Dat laat de politie weten.
1 dag geledenDOKKUM (ANP) - Ongeveer 21.000 mensen waren maandag bij het bezoek van de koninklijke familie aan Dokkum. "Het was overal druk, gezellig druk, maar nergens te druk", zegt burgemeester Johannes Kramer van de gemeente Noardeast-Fryslân, waar de Friese vestingstad onder valt.
1 dag geledenGOES (ANP) - Asielzoekers kunnen vanaf dinsdag worden opgevangen in de Zeelandhallen in Goes. Het gebouw is goedgekeurd voor gebruik, laat opvangorgaan COA maandag weten.
1 dag geledenBREDA (ANP) - De Havermarkt in het centrum van Breda is vol. Dat meldt de gemeente Breda. Voor het plein geldt het principe: één persoon in, één persoon uit. Aan de Haven, Sint Janstraat, op het Kasteelplein en op het Kerkplein is nog wel ruimte om Koningsdag te vieren.
1 dag geledenUTRECHT (ANP) - Het Stadhuisplein en Oudkerkhof in de binnenstad van Utrecht zijn vol, meldt de gemeente. Er mogen geen nieuwe mensen de pleinen op. Ook op de Neude en het Janskerkhof wordt het erg druk.
1 dag geledenDOKKUM (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft de viering van Koningsdag in de Friese stad Dokkum afgesloten. Aan het einde van het programma sprak hij van een "onvergetelijke dag" en bedankte hij alle betrokkenen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - In de treinen is het maandagmiddag "druk maar beheersbaar", meldt een woordvoerder van de NS. Het wordt langzaamaan drukker in de hoofdstad en andere grote steden, vooral op de plekken waar grote evenementen zijn rond Koningsdag.
1 dag geleden