Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Advocaat slachtoffers bangalijst: bij strafbaar feit geen lid meer

Advocaat slachtoffers bangalijst: bij strafbaar feit geen lid meer

HILVERSUM (ANP) - Leden van studentenverenigingen die zich schuldig maken aan strafbare feiten zoals het maken en verspreiden van een bangalijst zouden als sanctie opgelegd moeten krijgen dat ze geen lid meer mogen zijn. Dat zei Ina Brouwer, de advocaat van ouders van Utrechtse studenten die recent op zo'n lijst terecht zijn gekomen, in het tv-programma Nieuwsuur.

Studentenvereniging Utrechtsch Studenten Corps (USC) maakte eerder bekend dat meer dan tien leden voor onbepaalde tijd geschorst zijn om de lijsten door "vermeende betrokkenheid". Een interne commissie doet onderzoek naar de kwestie en die bepaalt welke definitieve sancties volgen.

Brouwer vindt dat verenigingen studenten zouden moeten laten ondertekenen dat ze geen strafbare feiten plegen. "En als je het wel doet, dan is de sanctie dat je geen lid meer bent. Je moet heel duidelijk zijn", aldus de advocaat, die vindt dat ook universiteiten en hogescholen dergelijke afspraken moeten vastleggen met studenten.

Norm

"Je moet een norm stellen binnen de huidige maatschappij. En die moet helder zijn. Convenanten helpen niet", aldus Brouwer in Nieuwsuur.

Eerder vrijdag werd bekend dat twee 20-jarige Utrechters zijn opgepakt op verdenking van het maken van een bangalijst, die online circuleerde. Daarop werden leden van de vrouwelijke studentenvereniging UVSV "besproken op basis van hun uiterlijk".

Daders kunnen vervolgd worden voor doxing, zei Brouwer in Nieuwsuur. Sinds 1 januari is het verspreiden van iemands persoonsgegevens om te kwetsen of bedreigen strafbaar, aldus de advocate. Dat kan leiden tot twee jaar gevangenisstraf, lichtte ze toe.

Traumatische effecten

Volgens haar heeft de verspreide informatie "traumatische effecten" op de slachtoffers. Ze kunnen niet meer slapen, durven niet meer op hun kamers te wonen, niet meer naar de universiteit te gaan. Ook worden ze benaderd, aldus Brouwer, "door wildvreemde mannen die langskomen en bedreigen", als gevolg van adressen en telefoonnummers die verspreid zijn.

Samen met de ouders gaat Brouwer proberen te zorgen dat alle verspreide data weg worden gehaald van internet en platforms.

Meer uit Binnenland

Tweede vlucht met gestrande Nederlanders geland op Schiphol

SCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol is maandagavond een tweede groep gestrande Nederlanders uit het Midden-Oosten aangekomen. De vlucht van TUI uit Hurghada (Egypte) landde even na 22.20 uur. De reizigers aan boord waren eerst met een vliegtuig van Defensie opgehaald uit Muscat, de hoofdstad van Oman.

1 uur geleden
Arts Rijnstate verwekte zeker 16 donorkinderen met eigen zaad

ARNHEM (ANP) - De gynaecoloog van het Rijnstate die in de jaren zeventig en tachtig zijn eigen sperma gebruikte als donorzaad heeft zeker zestien donorkinderen verwekt. Dat meldt het Arnhemse ziekenhuis maandag op basis van onafhankelijk onderzoek naar de manier waarop in het verleden met donorzaad is omgegaan. De bekentenis van de voormalige arts was daarvoor de aanleiding. De man, die werkte in de kliniek van het Elisabeth Gasthuis dat later samen met twee andere ziekenhuizen Rijnstate werd, heeft een erfelijke ziekte.

2 uur geleden
Claudia de Breij doet Oudejaarsconference 2026

HILVERSUM (ANP) - Claudia de Breij doet in 2026 opnieuw de Oudejaarsconference. Het wordt de vierde keer dat de cabaretière op oudejaarsavond op NPO 1 terugblikt op het voorbije jaar.

2 uur geleden
Frenna en Sef belangrijkste winnaars Edison Pop

LEUSDEN (ANP) - Frenna en Sef zijn maandag de belangrijkste winnaars geworden van de Edison Pop 2026. Zij kregen in het AFAS Theater in Leusden de prijzen voor respectievelijk beste single (ZAZAA) en beste album (lieve monsters). DI-RECT kreeg de Edison Oeuvreprijs en Samuel Welten viel tweemaal in de prijzen.

3 uur geleden
Weer dichte mist in noordwesten, hinder voor verkeer

DE BILT (ANP) - In het Waddengebied, Friesland en in de kop van Noord-Holland komt dichte mist voor. Het zicht kan minder dan 200 meter zijn, meldt het KNMI. Het verkeer kan hier hinder van ondervinden.

3 uur geleden
DI-RECT bekroond met Edison Pop Oeuvreprijs

LEUSDEN (ANP) - DI-RECT is dit jaar de winnaar van de Edison Pop Oeuvreprijs. De Haagse band kreeg de prijs maandag tijdens het Edison-gala in het AFAS Theater in Leusden uit handen van oprichter en voormalig manager Dick Westland, de vader van drummer Jamie Westland.

3 uur geleden
Beveiliging bij locaties DPG Media aangescherpt na incident

DUIVENDRECHT (ANP) - DPG Media heeft na een incident met een "verwarde man" vorige week de beveiliging van haar gebouwen opgeschroefd. Dat bevestigt een woordvoerder aan het ANP na berichtgeving van NU.nl maandagavond.

4 uur geleden