Advocaat slachtoffers bangalijst: bij strafbaar feit geen lid meer
HILVERSUM (ANP) - Leden van studentenverenigingen die zich schuldig maken aan strafbare feiten zoals het maken en verspreiden van een bangalijst zouden als sanctie opgelegd moeten krijgen dat ze geen lid meer mogen zijn. Dat zei Ina Brouwer, de advocaat van ouders van Utrechtse studenten die recent op zo'n lijst terecht zijn gekomen, in het tv-programma Nieuwsuur.
Studentenvereniging Utrechtsch Studenten Corps (USC) maakte eerder bekend dat meer dan tien leden voor onbepaalde tijd geschorst zijn om de lijsten door "vermeende betrokkenheid". Een interne commissie doet onderzoek naar de kwestie en die bepaalt welke definitieve sancties volgen.
Brouwer vindt dat verenigingen studenten zouden moeten laten ondertekenen dat ze geen strafbare feiten plegen. "En als je het wel doet, dan is de sanctie dat je geen lid meer bent. Je moet heel duidelijk zijn", aldus de advocaat, die vindt dat ook universiteiten en hogescholen dergelijke afspraken moeten vastleggen met studenten.
Norm
"Je moet een norm stellen binnen de huidige maatschappij. En die moet helder zijn. Convenanten helpen niet", aldus Brouwer in Nieuwsuur.
Eerder vrijdag werd bekend dat twee 20-jarige Utrechters zijn opgepakt op verdenking van het maken van een bangalijst, die online circuleerde. Daarop werden leden van de vrouwelijke studentenvereniging UVSV "besproken op basis van hun uiterlijk".
Daders kunnen vervolgd worden voor doxing, zei Brouwer in Nieuwsuur. Sinds 1 januari is het verspreiden van iemands persoonsgegevens om te kwetsen of bedreigen strafbaar, aldus de advocate. Dat kan leiden tot twee jaar gevangenisstraf, lichtte ze toe.
Traumatische effecten
Volgens haar heeft de verspreide informatie "traumatische effecten" op de slachtoffers. Ze kunnen niet meer slapen, durven niet meer op hun kamers te wonen, niet meer naar de universiteit te gaan. Ook worden ze benaderd, aldus Brouwer, "door wildvreemde mannen die langskomen en bedreigen", als gevolg van adressen en telefoonnummers die verspreid zijn.
Samen met de ouders gaat Brouwer proberen te zorgen dat alle verspreide data weg worden gehaald van internet en platforms.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten noemt de aanval met een vuurwerkbom op het partijkantoor van zijn eigen partij D66 "een laffe daad van intimidatie".
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken) noemt de aanval met een vuurwerkbom donderdagavond op het partijkantoor van D66 een "laffe daad". Dat doet de CDA-bewindsman in een reactie op X. "Laat het duidelijk zijn: geweld hoort niet thuis in onze democratie."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft een persoon aangehouden voor de explosie die donderdagavond plaatsvond bij het partijkantoor van D66 in Den Haag. De explosie aan de Lange Houtstraat was even na 21.00 uur, meldt de politie. Niemand raakte gewond.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij het partijkantoor van D66 in Den Haag is donderdagavond iets na 21.00 uur een explosie geweest, bevestigt de politie na berichtgeving door De Telegraaf. Het pand aan de Lange Houtstraat in de Haagse binnenstad is daardoor beschadigd. Niemand raakte gewond, zegt een politiewoordvoerder.
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Talpa maakt geen nieuwe afleveringen van Familie Gillis: Massa is Kassa "zolang er sprake is van hoger beroep of cassatie" in de zaken waarin Peter Gillis donderdag is veroordeeld. Dat laat een woordvoerder van het mediabedrijf desgevraagd weten aan het ANP.
4 uur geledenSANTA CRUZ (ANP) - Het Nederlandse cruiseschip Hondius legt niet aan bij Tenerife, maar gaat daar alleen voor anker. Dat meldt de president van de Canarische Eilanden, Fernando Clavijo, volgens Spaanse media. Hij stelt dat passagiers er met een boot worden opgehaald en zo naar het vliegveld worden gebracht. De Spaanse minister van Volksgezondheid bevestigt dat het schip wegblijft uit de haven.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Cruisemaatschappij Oceanwide Expeditions heeft de "juiste procedure" gevolgd toen bleek dat er aan boord van de Hondius een 69-jarige Nederlander was overleden. Dat laat het bedrijf weten in reactie op een video die online rondgaat, waarop te zien is dat de kapitein spreekt van een natuurlijk overlijden.
4 uur geleden