Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Advocaat: schutter wilde Bas van Wijk niet doodschieten

Advocaat: schutter wilde Bas van Wijk niet doodschieten

AMSTERDAM (ANP) - Verdachte Samir El Y. wilde de 24-jarige Bas van Wijk niet doodschieten. Hij had evenmin de bedoeling om met het schieten een horloge te kunnen stelen van een van de vrienden van het slachtoffer. Dit zei zijn advocaat donderdag in de rechtbank in Amsterdam op de tweede zittingsdag over de fatale schietpartij op 8 augustus vorig jaar aan de oevers van de Nieuwe Meer in Amsterdam.

El Y. (21) heeft bekend tweemaal op Bas van Wijk geschoten te hebben. Het fatale schot in de borst van het slachtoffer kwam door adrenaline bij de schutter of door de terugslag van het wapen nadat het slachtoffer in zijn been was geschoten, concludeert de advocaat uit de vele verklaringen. Van Wijk boog volgens haar voorover om naar zijn gewonde been te grijpen, waardoor de tweede kogel in zijn longen terecht kwam.

"Deze zaak is de media ingegaan als de Rolex-moord", zei advocaat Veerle Hammerstein in haar pleidooi. Dat is in haar ogen onterecht. Volgens Hammerstein schoot El Y. niet om de diefstal van het horloge te vergemakkelijken, waar de officier van justitie van overtuigd is.

Voor de aanklacht gekwalificeerde doodslag moet juridisch vast komen te staan dat Van Wijk de dader in de weg stond om het horloge weg te te kunnen nemen. Daar was volgens Hammerstein geen sprake van. Van Wijk stond El Y. niet in de weg, zei de raadsvrouw. "Mijn cliënt wilde na het waarschuwingsschot weglopen, maar draaide zich om toen hij werd aangesproken door Bas van Wijk. Het slachtoffer wilde bemiddelen, wilde praten, probeerde de boel te sussen." El Y. zou hebben geschoten uit "gekrenktheid". Na het schieten gaf de eigenaar zijn imitatie-Rolex mee aan de schutter, maar de diefstal was volgens Hammerstein nooit de opzet.

De raadsvrouw vertelde ook wat haar jonge cliënt bezielde om een wapen mee te nemen naar een drukbezochte recreatieplas. "Waarom gaat iemand met een geladen wapen naar een strandje? Mijn cliënt werd al een paar weken bedreigd. Dat had te maken met schulden en drugshandel."

De officier van justitie reageert donderdagmiddag op het pleidooi van de advocaat. De verdachte krijgt aan het einde van de zittingsdag het laatste woord. De rechtbank doet op 18 mei uitspraak.

Meer uit Binnenland

Minder mensen vertrekken uit de Randstad dan in eerdere jaren

DEN HAAG (ANP) - De trek van mensen uit de Randstad naar andere plaatsen neemt iets af, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In 2024 verhuisden bijna 67.000 mensen vanuit de Randstad naar een gemeente daarbuiten, 2000 minder dan een jaar eerder. Toch vertrekken er nog altijd meer mensen uit de Randstad dan ernaartoe verhuizen.

2 uur geleden
VluchtelingenWerk komt met AI-lied als antwoord op anti-azc-lied

AMSTERDAM (ANP) - VluchtelingenWerk heeft een AI-carnavalslied uitgebracht in reactie op het nummer 'Wij zeggen nee, nee, nee, tegen een AZC'. Dat anti-immigratie-lied, eveneens gemaakt met AI, dreigde afgelopen week bovenaan de Spotify Top 50 te komen.

2 uur geleden
Pepperspray oorzaak van ontruiming flat topsporters Heerenveen

HEERENVEEN (ANP) - De oorzaak van de ontruiming van een flatgebouw aan de Heremaweg in Heerenveen was pepperspray. Dat meldt de veiligheidsregio. Eerder op de avond werden zeven bewoners van het gebouw onwel, waarna de zevende en achtste verdieping ontruimd werden. De flat telt in totaal tien verdiepingen.

8 uur geleden
Ook vogelgriep aangetroffen in Swifterbant

SWIFTERBANT (ANP) - Op een leghennenbedrijf in Swifterbant in de gemeente Dronten (Flevoland) is vogelgriep vastgesteld. De ongeveer 47.000 dieren op de locatie worden door de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) geruimd, meldt het ministerie van Landbouw.

8 uur geleden
Vogelgriep vastgesteld in Bennekoms pluimveebedrijf

DEN HAAG (ANP) - Bij een pluimveebedrijf in het Gelderse dorp Bennekom is vogelgriep vastgesteld, meldt het ministerie van Landbouw. De 20.000 dieren in dit zogeheten vermeerderingsbedrijf worden geruimd door de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). Voor de 87 pluimveebedrijven binnen een straal van 10 kilometer van die locatie geldt een vervoersverbod.

10 uur geleden
Nog vier tieners veroordeeld voor rellen Scheveningen

DEN HAAG (ANP) - Voor de rellen in Scheveningen eerder dit jaar zijn opnieuw vier mensen veroordeeld. Het gaat om een 16-jarige jongen uit Zoetermeer, een 15-jarige jongen uit Den Haag, een 15-jarige jongen uit Rotterdam en een 14-jarig meisje uit Den Haag. Ze krijgen van de rechter taakstraffen tot 50 uur.

11 uur geleden
Zuid-Holland omarmt miljoenen voor nieuw dorp en komst Eli Lilly

DEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland "kan echt flink aan de slag" met de honderden miljoenen die het Rijk geeft voor de aanleg van onder meer wegen, fietspaden en tramlijnen, om zo nieuwe woningen mogelijk te maken. Zo gaat er ruim 200 miljoen euro naar de ontwikkeling van Cortelande, een nieuw dorp met 8000 huizen in de polder van de gemeente Zuidplas. Ook trekt het Rijk 14 miljoen uit voor een project in de gemeente Katwijk. Daar moet een pillenfabriek komen van de Amerikaanse farmaceut Eli Lilly, met daaromheen woningen.

12 uur geleden