Advocaat: Sabic staat hier niet terecht
DEN BOSCH (ANP) - Het is niet Sabic die in Den Bosch terechtstaat, maar Sabic Limburg bv. De strafeis van het Openbaar Ministerie wegens zware ongevallen op industrieterrein Chemelot mogen en kunnen niet op moederbedrijf Sabic in Saudi-Arabië worden verhaald. "Sabic is immers niet gedagvaard", hield advocaat Daan Doorenbos van Sabic Limburg bv maandag de rechtbank in Den Bosch voor.
Het Openbaar Ministerie (OM) eiste een boete van 25 miljoen euro voor vier ernstige incidenten op Chemelot tussen 2015 en 2019. Daarbij raakten onder meer drie werknemers zwaargewond, van wie één overleed. Het OM wilde het bedrijf hard treffen, en keek daarbij naar de jaaromzet van Sabic in Saudi-Arabië, zo'n 30 miljard dollar en een winst van 16,5 miljard in 2022. Maar je kunt volgens Doorenbos niet verwijzen naar de omzet van Sabic in Riyad om het bedrijf in Limburg te treffen.
Sabic Limburg bv is een bedrijf dat werknemers in dienst heeft en daarvoor loon betaalt, zei Doorenbos. Het bedrijf publiceert nooit een jaarrekening, zodat niet duidelijk is wat er aan geld omgaat. Doorenbos beloofde de rechtbank schriftelijk voor te leggen om welke bedragen het in Geleen gaat.
"Sabic Limburg bv is de enige verdachte", zei Doorenbos. "De draagkracht van de verdachte is de draagkracht van deze bv. Dat Sabic gefortuneerd is, zou geen rol mogen spelen. Sabic is geen verdachte. Die mag je niet bestraffen. Die staat hier niet terecht. De draagkracht van Sabic Limburg bv is beperkt."
Doorenbos vond de eis van het OM buiten alle proporties. Hij vroeg vrijspraak omdat de zaken volgens hem zijn verjaard. Ze zijn verjaard, omdat volgens de raadsman van opzet geen sprake is, en het dus niet om misdrijven zou gaan.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Een wetsvoorstel dat de inlichtingendiensten veel meer ruimte geeft om gegevens te verzamelen, krijgt kritiek van twee privacygroepen. "Grootschalige massa-surveillance ligt in het verschiet", schrijft Privacy First, terwijl Bits of Freedom waarschuwt voor "inbreuken op de fundamentele rechten en vrijheden van individuele burgers".
23 minuten geledenLUXEMBURG (ANP) - Binnen de EU is brede steun voor de bescherming van het Internationaal Strafhof (ICC), zei buitenlandminister Tom Berendsen na afloop van een vergadering met de EU-ministers van Buitenlandse Zaken. De VS hebben vrijdag sancties tegen het hele hof aangekondigd. De sancties worden door de EU-ministers betreurd en als onnodig bestempeld, zei de minister.
1 uur geledenROME (ANP) - Paus Leo heeft de Nederlandse priester Antoine Bodar benoemd tot zijn kapelaan. Met deze eretitel eert de kerkvorst Bodar voor zijn verdiensten voor de Rooms-Katholieke Kerk in Nederland, zo heeft het bisdom Haarlem-Amsterdam bekendgemaakt. Bodar is priester in dit bisdom.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft maandag vijftien maanden cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen Mike K. De 35-jarige man uit het Utrechtse De Meern wordt ervan verdacht dat hij tijdens de afgelopen jaarwisseling twee bestelbussen in brand heeft gestoken, een politiehond neerstak en agenten bedreigde met messen. K. vertelde op de zitting dat hij doodgeschoten wilde worden door de politie. "Ik had de balans opgemaakt en het hoefde niet meer."
3 uur geledenAALSMEER (ANP) - De brand in een loods in Aalsmeer die maandagmiddag voor een grote rookpluim zorgde is onder controle, meldt de veiligheidsregio. Een kraan zal het pand slopen zodat de brandweer goed kan nablussen. Vijf woningen zijn ontruimd vanwege de rook.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Experts en belangenorganisaties waarschuwen voor overhaaste conclusies over de sterke stijging van het aantal abortussen bij meisjes onder de 15 jaar. Volgens hen gaat het om een kleine groep, waardoor de cijfers van jaar tot jaar sterk kunnen schommelen.
3 uur geledenVLAARDINGEN (ANP) - Een kapperszaak aan de Westhavenkade in Vlaardingen moet in elk geval de komende twee weken dichtblijven. Zondagavond laat was daar een explosie. Het gebouw was vorig jaar meerdere keren beschadigd.
4 uur geleden