Advocaat: Sabic staat hier niet terecht
DEN BOSCH (ANP) - Het is niet Sabic die in Den Bosch terechtstaat, maar Sabic Limburg bv. De strafeis van het Openbaar Ministerie wegens zware ongevallen op industrieterrein Chemelot mogen en kunnen niet op moederbedrijf Sabic in Saudi-Arabië worden verhaald. "Sabic is immers niet gedagvaard", hield advocaat Daan Doorenbos van Sabic Limburg bv maandag de rechtbank in Den Bosch voor.
Het Openbaar Ministerie (OM) eiste een boete van 25 miljoen euro voor vier ernstige incidenten op Chemelot tussen 2015 en 2019. Daarbij raakten onder meer drie werknemers zwaargewond, van wie één overleed. Het OM wilde het bedrijf hard treffen, en keek daarbij naar de jaaromzet van Sabic in Saudi-Arabië, zo'n 30 miljard dollar en een winst van 16,5 miljard in 2022. Maar je kunt volgens Doorenbos niet verwijzen naar de omzet van Sabic in Riyad om het bedrijf in Limburg te treffen.
Sabic Limburg bv is een bedrijf dat werknemers in dienst heeft en daarvoor loon betaalt, zei Doorenbos. Het bedrijf publiceert nooit een jaarrekening, zodat niet duidelijk is wat er aan geld omgaat. Doorenbos beloofde de rechtbank schriftelijk voor te leggen om welke bedragen het in Geleen gaat.
"Sabic Limburg bv is de enige verdachte", zei Doorenbos. "De draagkracht van de verdachte is de draagkracht van deze bv. Dat Sabic gefortuneerd is, zou geen rol mogen spelen. Sabic is geen verdachte. Die mag je niet bestraffen. Die staat hier niet terecht. De draagkracht van Sabic Limburg bv is beperkt."
Doorenbos vond de eis van het OM buiten alle proporties. Hij vroeg vrijspraak omdat de zaken volgens hem zijn verjaard. Ze zijn verjaard, omdat volgens de raadsman van opzet geen sprake is, en het dus niet om misdrijven zou gaan.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Trainer Giovanni van Bronckhorst baalde dat de thuiswedstrijd tussen Feyenoord en Internazionale (0-3) ruim een minuut werd onderbroken omdat er vuurwerk op het veld was beland. "Dat hoort natuurlijk niet en zal wel weer een boete worden", zei hij in de perskamer van De Kuip.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft dinsdagavond twee aanhoudingen verricht voor het afsteken van vuurwerk dat op het veld van de Kuip belandde. Feyenoord speelde tegen Internazionale in de Champions League. Tijdens de wedstrijd werd er vuurwerk van buiten het stadion afgeschoten. Dat kwam voor het doel terecht en veroorzaakte veel rook.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De overheid is de afgelopen jaren onbetrouwbaar geweest voor boeren, concludeert de Nationale ombudsman na een onderzoek onder de beroepsgroep. Plannen werden steeds aangepast, ingetrokken of uitgesteld, en belangrijke besluiten bleven lang onzeker. "Deze onbetrouwbaarheid heeft de afgelopen jaren geleid tot stilstand en gebrek aan toekomstperspectief voor boeren."
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De 35-jarige man die maandagavond zwaargewond raakte bij een schietpartij in Rotterdam is buiten levensgevaar, meldt de politie. De man heeft geen vaste woon- of verblijfplaats en is zelf verdachte in het onderzoek naar de dodelijke schietpartij. Die vond plaats in een auto in de Rotterdamse woonwijk Oosterflank. Een 36-jarige man uit Dordrecht kwam om het leven.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het herziene stikstofpakket is op belangrijke onderdelen "minder slecht, maar nog lang niet goed genoeg". Dat zegt Ger Koopmans, voorzitter van land- en tuinbouworganisatie LTO in reactie op de stikstofbrieven die de landbouwminister naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Volgens LTO is de onzekerheid waar boeren de voorbije maanden in leefden met deze brieven niet weggenomen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het bijgewerkte kabinetsplan voor stikstofreductie en natuurherstel roept wisselende reacties op bij natuur- en milieuorganisaties. Milieudefensie is ronduit negatief over de aanpassingen, die volgens de organisatie leiden tot de "valse hoop" onder boeren dat "echte verandering niet nodig is". Natuurmonumenten ziet juist "een belangrijke volgende stap in het oplossen van het stikstofprobleem".
11 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Kindermisbruik wordt in de hele EU strenger bestraft. Het gaat om zowel fysiek, online als door AI gegenereerd kindermisbruik. Alle EU-landen moeten dezelfde minimale straffen opleggen.
11 uur geleden