Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Advocaat: Sabic staat hier niet terecht

Advocaat: Sabic staat hier niet terecht

DEN BOSCH (ANP) - Het is niet Sabic die in Den Bosch terechtstaat, maar Sabic Limburg bv. De strafeis van het Openbaar Ministerie wegens zware ongevallen op industrieterrein Chemelot mogen en kunnen niet op moederbedrijf Sabic in Saudi-Arabië worden verhaald. "Sabic is immers niet gedagvaard", hield advocaat Daan Doorenbos van Sabic Limburg bv maandag de rechtbank in Den Bosch voor.

Het Openbaar Ministerie (OM) eiste een boete van 25 miljoen euro voor vier ernstige incidenten op Chemelot tussen 2015 en 2019. Daarbij raakten onder meer drie werknemers zwaargewond, van wie één overleed. Het OM wilde het bedrijf hard treffen, en keek daarbij naar de jaaromzet van Sabic in Saudi-Arabië, zo'n 30 miljard dollar en een winst van 16,5 miljard in 2022. Maar je kunt volgens Doorenbos niet verwijzen naar de omzet van Sabic in Riyad om het bedrijf in Limburg te treffen.

Sabic Limburg bv is een bedrijf dat werknemers in dienst heeft en daarvoor loon betaalt, zei Doorenbos. Het bedrijf publiceert nooit een jaarrekening, zodat niet duidelijk is wat er aan geld omgaat. Doorenbos beloofde de rechtbank schriftelijk voor te leggen om welke bedragen het in Geleen gaat.

"Sabic Limburg bv is de enige verdachte", zei Doorenbos. "De draagkracht van de verdachte is de draagkracht van deze bv. Dat Sabic gefortuneerd is, zou geen rol mogen spelen. Sabic is geen verdachte. Die mag je niet bestraffen. Die staat hier niet terecht. De draagkracht van Sabic Limburg bv is beperkt."

Doorenbos vond de eis van het OM buiten alle proporties. Hij vroeg vrijspraak omdat de zaken volgens hem zijn verjaard. Ze zijn verjaard, omdat volgens de raadsman van opzet geen sprake is, en het dus niet om misdrijven zou gaan.

Meer uit Binnenland

Noord-Holland wil 'duidelijke afspraken' over verduurzaming Tata

HAARLEM (ANP) - De provincie Noord-Holland wil "duidelijke afspraken" maken over de verduurzaming van Tata Steel, maar daarvoor is meer tijd nodig. De provincie, het Rijk en het staalbedrijf hadden afgesproken om dit voor 30 september 2026 te doen. Die deadline wordt echter een halfjaar opgeschoven, naar 1 maart 2027.

1 uur geleden
Doodgeschoten persoon Amsterdam is medewerker gevangenis Zaanstad

AMSTERDAM (ANP) - De persoon die vrijdag werd doodgeschoten op de NDSM-kade in Amsterdam-Noord is een medewerker van Justitieel Complex Zaanstad. Dat bevestigt een woordvoerder van de Dienst Justitiële Inrichtingen.

1 uur geleden
Neergeschoten persoon op terras Amsterdam-Noord overleden

AMSTERDAM (ANP) - De persoon die vrijdagmiddag op een terras op de NDSM-Kade in Amsterdam-Noord werd neergeschoten, is overleden. Dat meldt de politie. Een verdachte zit vast.

1 uur geleden
49.000 reizigers hadden last van spoorblokkade XR, meldt Bertram

DEN HAAG (ANP) - De spoorblokkade door klimaatactivisten van Extinction Rebellion bij Utrecht Centraal raakte ongeveer 49.000 reizigers, meldt staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur) op basis van een inschatting door de NS. De directe kosten bedragen zeker 100.000 euro. Het gaat daarbij om schade voor ProRail, kosten voor extra beveiliging en inkomsten die de NS misliep.

1 uur geleden
RWS: Rijn blijft dalen, nog weken eenrichtingsverkeer IJssel

UTRECHT (ANP) - De Rijn gaat de komende twee weken dalen tot een nieuw laagterecord, volgens een prognose van Rijkswaterstaat. De organisatie verwacht dat het waterpeil van de rivier bij Lobith, waar hij Nederland binnenstroomt, daalt van de huidige 6,20 meter naar rond de 6 meter boven NAP op 8 oktober. De vrijdag ingestelde maatregel voor eenrichtingsverkeer op de IJssel blijft waarschijnlijk nog in elk geval tot die datum in stand, zegt een woordvoerder. De IJssel is een aftakking van de Rijn.

2 uur geleden
Persoon gewond door schietpartij NDSM-kade, verdachte aangehouden

AMSTERDAM (ANP) - Op de NDSM-kade in Amsterdam-Noord is vrijdagmiddag een persoon gewond geraakt door een schietincident. De politie meldt dat "zowel de verdachte als het slachtoffer" is aangehouden. Hoe het met het slachtoffer gaat, zegt de politie niet.

2 uur geleden
Milieuclubs tevreden met uitstel besluit over Tata

IJMUIDEN (ANP) - Milieuorganisaties zijn overwegend blij met het nieuws dat Tata Steel en de overheid de deadline om afspraken te maken over de verduurzaming van de fabriek in de IJmond uitstellen. De overheid zou eind september besluiten over maximaal 2 miljard aan steun voor de verduurzaming van de staalfabriek, maar neemt nu tot 1 maart 2027 de tijd om daar zogeheten maatwerkafspraken over te maken.

2 uur geleden