Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Advocaat: oproep OM om te praten in moordzaak De Vries gevaarlijk

Advocaat: oproep OM om te praten in moordzaak De Vries gevaarlijk

SCHIPHOL (ANP) - Advocaat Vito Shukrula vindt de oproep aan verdachten om in het hoger beroep van de moordzaak van Peter R. de Vries alsnog een verklaring af te leggen "gevaarlijk". De aanklagers deden de oproep woensdag en donderdag aan het begin van de zitting. Tijdens de zaak bij de rechtbank hebben de meeste verdachten gezwegen.

Het Openbaar Ministerie wees erop dat er niet zoiets bestaat als een zwijgplicht. "Maar die plicht is er wel degelijk in de onderwereld, dat heet de Omerta", reageerde Shukrula. De advocaat vreest dat de oproep ertoe zou kunnen leiden dat er vanuit de onderwereld "voorzorgsmaatregelen" worden genomen tegen de verdachten of hun advocaten. Ook vroeg hij zich af of het OM verdachten zou beschermen als ze zouden gaan praten. "Of wordt hij aan zijn lot overgelaten door de overheid, zoals dat wel vaker gebeurt met getuigen en hun familie."

Tijdens de zitting gaf verdachte Konrad W. aan dat hij overweegt om alsnog verklaringen af te leggen over zijn eigen zaak. W. had op advies van zijn vorige advocaat gezwegen, zei hij. De rechtbank legde hem voor zijn aandeel bij de moord veertien jaar cel op. W. ging hiertegen in beroep. "Ik hoop dat het hof mijn situatie beter zal beoordelen en zien dat ik niet zo'n lange isolatie van de maatschappij verdien", zei hij.

Dossier

De advocaten van W. hebben het gerechtshof gevraagd om zijn dossier te laten vertalen in het Pools, zodat hij het kan lezen in zijn cel. Ook zijn woensdag en donderdag andere onderzoekswensen van het OM en de verdediging besproken. Zo is onder meer gevraagd om het horen van de anonieme getuige 5089, maar ook om inzage in onderzoek naar de opdrachtgevers van de moord op De Vries. Op 7 november maakt het gerechtshof de beslissingen op deze wensen bekend.

Peter R. de Vries werd op 6 juli 2021 neergeschoten in de Lange Leidsedwarsstraat in het centrum van Amsterdam na een optreden in RTL Boulevard. Hij overleed negen dagen later aan zijn verwondingen. Tegen de drie hoofdverdachten eiste het Openbaar Ministerie een levenslange celstraf. De rechtbank legde de vermeende schutter Delano G., chauffeur Kamil E. en 'moordmakelaar' Krystian M. uiteindelijk lagere straffen op. G. en E. kregen 28 jaar cel, M. werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 26 jaar en 1 maand. In de zaken van alle negen verdachten dient hoger beroep. Het hof verwacht de zaak eind volgend jaar inhoudelijk te behandelen.

Meer uit Binnenland

Schoof: dit is geen crisistop, angel is eruit

BRUSSEL (ANP) - Volgens demissionair premier Dick Schoof is de top van EU-regeringsleiders van donderdagavond "geen crisistop". Het is volgens hem een top over de trans-Atlantische relaties, zei hij bij aankomst in Brussel. "De angel is er sinds gisteren wel uit."

1 uur geleden
Twintig inwoners Utrecht nog niet terug naar huis door explosie

UTRECHT (ANP) - Twintig inwoners van Utrecht kunnen nog niet terug naar huis als gevolg van de explosie in de Visscherssteeg vorige week donderdag, meldt de gemeente Utrecht in een raadsbrief. Zij hebben allemaal tijdelijk onderdak gekregen.

1 uur geleden
Brekelmans vindt mogelijke inzet handelsbazooka 'niet verstandig'

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt het 'niet verstandig' als Nederland in Europa pleit voor de mogelijke inzet van verregaande handelssancties tegen de VS, zolang die de claim op Groenland niet laten varen. "Vrijwel iedereen zegt nu: we escaleren nu verder niet," zegt defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) over de houding van andere Europese landen. Hij wil op dit moment geen "dreigement of politiek signaal" afgeven richting de VS.

2 uur geleden
Het ultieme geheim van Dan Brown is best verkochte boek van 2025

AMSTERDAM (ANP) - Het boek Het ultieme geheim van Dan Brown was het bestverkochte boek van 2025. Dat heeft de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) bekendgemaakt. In Het ultieme geheim raakt hoogleraar kunstgeschiedenis Robert Langdon betrokken bij een moordmysterie in Praag. Het is het nieuwe boek in dezelfde reeks als De Da Vinci Code. Het boek is ruim 234.000 keer verkocht. Dat is bijna 40 procent meer dan het bestverkochte boek van het jaar daarvoor, De Camino van Anya Niewierra

3 uur geleden
Eerste bewoners seniorenflat Vlissingen kunnen terug na explosie

VLISSINGEN (ANP) - De eerste bewoners van de seniorenflat in Vlissingen waar vorige week een explosie en brand waren, kunnen volgende week woensdag terug naar hun huizen. De woningen zijn bewoonbaar gemaakt, laat woningcorporatie l'escaut weten.

4 uur geleden
Code oranje in noorden om gladheid in nacht en ochtend

DE BILT (ANP) - In het noorden van Nederland geldt komende nacht en vrijdagochtend code oranje, omdat het daar door ijzel "verraderlijk glad" kan worden. "Er is hierdoor een grote kans op ongelukken door gladde wegen, fietspaden en voetpaden. De gladheid is moeilijk te zien, wat het extra gevaarlijk maakt", waarschuwt het KNMI.

5 uur geleden
Omroep: Afghaanse vrouw uit documentaire Hila Noorzai vrijgelaten

HILVERSUM (ANP) - De Afghaanse vrouw die onlangs in een documentaire van Hila Noorzai te zien was, is vrijgelaten. Dat meldt AVROTROS op Instagram.

5 uur geleden