Advocaat: Nederlandse man die in Spanje vastzat op vliegtuig gezet
TILBURG (ANP) - De Nederlandse man die bijna twee maanden in Spanje vastzat om een terrorismeverdenking, wordt dinsdag op een vliegtuig naar Nederland gezet. Dit meldt zijn advocaat na berichtgeving van Omroep Brabant. Er is nog veel "onzeker en onduidelijk", schetst zijn advocaat hier wel bij.
De man, die een Marokkaanse achtergrond heeft, verbleef in Spanje in het kader van een doorreis naar Marokko. Hier werd hij plots opgepakt. De Spaanse autoriteiten brengen de Tilburger in verband met "een terreurgroep uit Arnhem", zo meldde zijn advocaat eerder, terwijl de man "nooit iets van radicaal gedachtegoed heeft gekoesterd of daarbij in de buurt is gekomen".
Burgemeesters Theo Weterings van Tilburg en Ahmed Marcouch van Arnhem vroegen het Openbaar Ministerie in Spanje al om de vrijlating van de man, die eerder in Arnhem woonde. Volgens hen hebben de landelijke politie en het Nederlandse OM laten weten dat de man niet wordt gezocht of op een opsporingslijst is geplaatst. Dit bevestigt zijn advocaat ook.
Signaleringslijst
Onduidelijk is waarom de man dan is opgepakt. Zijn advocaat laat weten dat de autoriteiten in Spanje inmiddels ook hebben laten weten dat hij het land niet mag binnenkomen. "Dat betekent dat hij nog steeds wordt gezien als gevaar voor de veiligheid."
Eerder dit jaar erkende justitieminister Dilan Yeşilgöz dat niet uit te sluiten is dat mensen mogelijk onterecht op een zogeheten signaleringslijst staan. "De Staat zegt dat hij niet door Nederland op een lijst is gezet. Het kan niet zo zijn dat een EU-lidstaat veel meer over een Nederlandse burger weet dan de Nederlander in kwestie zelf", zegt zijn advocaat.
Kort geding
Woensdag dient een kort geding tegen de Staat bij de rechtbank in Den Haag. Die zou eerst draaien om het dwingen van de Staat tot actie, maar nu de Nederlander is vrijgelaten gaat het "meer om het feit dat Nederland alsnog de juiste informatie moet gaan aanleveren" over de man. "Hij moet gewoon nog naar Marokko kunnen."
Het is overigens ook onbekend of Spanje het hierbij laat zitten. "We weten niet of er een strafrechtelijk onderzoek gaande is."
Meer uit Buitenland
CARACAS/MOSKOU (ANP/AFP) - Venezuela geniet Ruslands "volledige steun" in het oplopende conflict met de Verenigde Staten. Dat melden zowel Moskou als de regering van het Zuid-Amerikaanse land, nadat hun buitenlandministers elkaar eerder op de dag telefonisch hadden gesproken.
2 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - De laatste leerlingen die werden gevangengenomen bij de massagijzeling bij een katholieke kostschool in Nigeria afgelopen maand, zijn vrijgelaten. Dat meldt de regering in dat land. Begin december werd al een honderdtal scholieren vrijgelaten. Nu gaat het om zo'n 130 leerlingen. In totaal werden 303 kinderen en twaalf personeelsleden gegijzeld. Vijftig van hen wisten kort na de ontvoering te ontsnappen.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Chris Rea is maandagochtend op 74-jarige leeftijd overleden, dat meldt een woordvoerder van zijn familie aan de BBC. De zanger overleed na een kort ziekbed "vredig in het ziekenhuis, omringd door zijn familie", enkele dagen voor Kerstmis.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - De Russische onderhandelingen met de Verenigde Staten over een staakt-het-vuren in Oekraïne verlopen moeizaam. Dat zegt de plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken Sergej Rjabkov volgens staatspersbureau TASS.
4 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/RTR) - De Deense minister van Buitenlandse Zaken gaat de Amerikaanse ambassadeur in zijn land ontbieden, omdat hij het niet eens is met de Amerikaanse aanwijzing van een speciale gezant voor Groenland. De Amerikaanse president Donald Trump wil het eiland, dat deel uitmaakt van het Deense koninkrijk, toevoegen aan de Verenigde Staten.
8 uur geledenBERLIJN (ANP) - In Duitsland zijn dit jaar meer dan duizend verdachte dronevluchten geregistreerd, meldt het Openbaar Ministerie. Volgens hoofdaanklager Holger Münch zijn die toestellen vooral gespot bij vliegvelden en militaire faciliteiten, maar ook bij andere belangrijke infrastructuurpunten, zoals havens.
8 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP) - Het staakt-het-vuren tussen Thailand en Cambodja uit oktober werd door de Verenigde Staten overhaast afgedwongen om op tijd gereed te zijn voor een ondertekeningsceremonie met de Amerikaanse president Donald Trump. Dat zegt de Thaise minister van Buitenlandse Zaken Sihasak Phuangketkeow. Volgens hem wilden de Amerikanen dat de overeenkomst klaar zou zijn voordat Trump eind oktober naar Maleisië zou komen voor een top van de ASEAN. Een maand later werd het bestand alweer geschonden.
10 uur geleden