Advocaat na aanslag: de verwachte rugdekking krijg ik niet
HILVERSUM (ANP) - Advocaat en curator Philippe Schol, die in 2019 ternauwernood een moordaanslag overleefde, is teleurgesteld over de manier waarop justitie daarna met zijn beveiliging is omgegaan. De raadsman doet daarover zijn beklag in een interview met EenVandaag. "Ik ruim de rotzooi op van de bv Nederland. Als er dan wat gebeurt, verwacht je rugdekking maar die krijg je niet. Behalve als je aandringt. Het hele beveiligingsaspect vind ik dramatisch."
Het is voor het eerst dat Schol zich publiekelijk uitlaat over wat hem is overkomen en welke gevolgen dat heeft gehad. De aanslag was nog geen twee maanden nadat in Amsterdam advocaat Derk Wiersum was vermoord. Dat veroorzaakte een aardschok in justitieel Nederland.
Schol liet op 6 november 2019 zijn hond uit bij zijn huis in het Duitse Gronau, net over de grens bij Enschede, waar hij kantoor houdt. Hij werd beschoten vanuit een auto en raakte levensgevaarlijk gewond. Twee mogelijke daders zitten momenteel vast. Een eventuele opdrachtgever is volgens Schol nog niet opgepakt. Schol zegt nog veel last te hebben van de ingrijpende gebeurtenis, zowel geestelijk als lichamelijk.
Concrete dreiging
Tegen EenVandaag zegt Schol dat hij meteen wist dat de moordpoging met zijn werk te maken had. Hij was in de periode daarvoor onder meer door de Duitse politie gewaarschuwd dat er een concrete dreiging voor zijn leven bestond. De waarschuwing kwam van de autoriteiten in Nederland, zegt Schol. "Wat de dreiging dan precies inhield, kreeg ik niet te horen. Dat was vertrouwelijk. Bij navraag bij de Nederlandse autoriteiten werd mij kenbaar gemaakt dat ik mij geen zorgen hoefde te maken; veiligheidsmaatregelen waren niet nodig."
Na de aanslag deden verhalen de ronde dat een faillissement van een sportschool in Hengelo de achtergrond was. Schol wil daar verder niet op ingaan. "Die puntjes mogen anderen verbinden, het is nog onderwerp van rechercheonderzoek."
Schol zegt in het interview dat hij direct te horen kreeg dat hij zijn eigen beveiliging moest regelen. "Ik vind dat ik dezelfde rugdekking moet krijgen als een rechter of een officier van justitie, wanneer je wordt geconfronteerd met een moordaanslag. Ik verricht een maatschappelijke taak en dan is de boodschap, red u zichzelf maar. Dan word je boos."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het KNMI heeft de aangekondigde code oranje uitgebreid naar de provincies Flevoland, Overijssel en Noord-Holland. "Vannacht en woensdagochtend komt er in het noorden en noordoosten door ijzel op zeer uitgebreide schaal verraderlijke gladheid voor." Daardoor is er grote kans op ongelukken op gladde wegen, fietspaden, voetpaden en bruggen. Het KNMI adviseert alleen de weg op te gaan als dat echt nodig is.
34 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Vorig jaar kregen bijna 135.000 nieuwe patiënten de diagnose kanker. Dat is bijna evenveel als het jaar daarvoor. Volgens het Integraal Kankercentrum Nederland (IKNL) werd de ziekte vastgesteld bij zo'n 72.100 mannen en 62.700 vrouwen.
41 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Meer dan 130 Oekraïense militairen bevinden zich in Nederlandse medische centra voor behandeling of revalidatie. Dat zei de Oekraïense ambassadeur in Nederland, Andriy Kostin, in een interview met het Oekraïense persbureau Ukrinform. Het gaat om "zeer ernstige gevallen" en de militairen worden behandeld voor zowel lichamelijk als psychologisch herstel.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het KNMI heeft de aangekondigde code oranje uitgebreid naar de provincies Flevoland en Overijssel. "In de loop van de avond, vannacht en woensdagochtend is er in het noorden en noordoosten op veel plaatsen verraderlijke gladheid door ijzel." Daardoor is er grote kans op ongelukken op gladde wegen, fietspaden, voetpaden en bruggen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Door werkzaamheden bij Amsterdam Centraal wordt later deze week grote hinder verwacht voor treinreizigers. De NS meldt dat er donderdag tot en met zondag 's nachts geen treinen rijden. Overdag is er beperkt treinverkeer in diverse richtingen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillende onderwijsinstellingen in de noordelijke provincies sluiten deels of laten colleges en tentamens niet doorgaan vanwege de gladheid. Van dinsdagavond 20.30 uur tot woensdagochtend 10.30 uur rijden er geen bussen van Qbuzz en de instellingen geven aan dat dit het moeilijk en onveilig maakt voor studenten om er naartoe te komen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) heeft het afgelopen jaar 79 miljoen euro moeten betalen aan dwangsommen. Dat is een ruime verdubbeling vergeleken met 2024, toen de rekening voor onder meer het niet op tijd beslissen over asielzaken op 36,8 miljoen euro uitkwam. De organisatie heeft dinsdag de jaarcijfers bekendgemaakt.
10 uur geleden