Advocaat Marengo-verdachte: sprake van oneerlijk proces
AMSTERDAM (ANP) - Advocaat Nico Meijering heeft de rechtbank dinsdag vergeefs gevraagd de behandeling van zijn cliënt Mohamed R. in het omvangrijke liquidatieproces Marengo voorlopig op te schorten. Hij heeft de afgelopen weken het dossier namelijk niet op een fatsoenlijke manier kunnen bespreken, omdat er geen gegevensdragers meer de EBI, de zwaar beveiligde gevangenis in Vught, naar binnen mogen.
"Het wordt de verdediging hierdoor onmogelijk gemaakt. Onaanvaardbaar", aldus Meijering. "De verdediging is gekneveld." Volgens hem is er op deze manier sprake van "een oneerlijk proces". Dinsdag heeft de rechtbank gereserveerd voor de bespreking van een liquidatiedossier waarin R. verdachte is. Een "sleuteldossier", betoogde Meijering. De advocaat van de hoofdverdachte in Marengo, Ridouan Taghi, sloot zich bij het verzoek van Meijering aan.
De rechtbank oordeelde na beraad dat de advocaten nog altijd voldoende mogelijkheden hebben om de verdediging naar behoren te voeren, waardoor het proces gewoon wordt voortgezet. Mogelijk dat de raadslieden door de beperkende maatregelen meer tijd nodig hebben voor hun voorbereiding. Daarvoor toonde de rechtbank begrip. De beperkingen zijn opgelegd door de directie van de EBI. De rechtbank heeft daar geen enkele bemoeienis mee gehad, benadrukte zij.
Geen actieve verdediging
Meijering ziet "geen rol ter zitting" voor zichzelf zolang de beperkingen gelden, liet hij na de beslissing van de rechtbank weten. Hij zal voorlopig geen actieve verdediging voeren voor R. en R. zal daarom nu geen vragen van de rechtbank beantwoorden.
Dat advocaten nu geen laptops en andere digitale middelen mee naar binnen mogen nemen, heeft te maken met de recente arrestatie van de advocaat van Taghi. Zijn 38-jarige neef en tevens advocaat Youssef T. werd 8 oktober opgepakt in de EBI in Vught, waar hij bij zijn neef op bezoek was. Volgens het Openbaar Ministerie is de advocaat maandenlang de boodschapper geweest tussen de gedetineerde Taghi en de buitenwereld.
Marengo draait om meerdere liquidaties en pogingen daartoe. Er zijn in totaal zeventien verdachten, onder wie Taghi en kroongetuige Nabil B. Het proces is onder hoogspanning komen te staan door de drie moorden in de directe omgeving van de kroongetuige: op zijn broer Reduan, advocaat Derk Wiersum en adviseur Peter R. de Vries. Een van B.’s huidige advocaten noemde Marengo recent "het meest verziekte en meest vergiftigde proces ooit".
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De verdachte in de Barendrechtse zedenzaak heeft hoger beroep aangetekend. De advocaat van Mels van B. uit Barendrecht bevestigt berichtgeving van het AD dat haar cliënt de zaak aan het gerechtshof zal voorleggen.
20 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft beelden gepubliceerd van twee verdachten van de aanslag bij de joodse school aan de Zeelandstraat in Amsterdam-Zuid in de nacht van vrijdag op zaterdag. Op de beelden, waar de verdachten herkenbaar op staan, is te zien dat de verdachten rond 03.45 uur komen aanrijden op een scooter. Ze plaatsen een explosief bij de buitenmuur van de school, stappen weer op de scooter en rijden weg.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Bank of New York Mellon weigert commentaar te geven op de explosie bij zijn vestiging aan de Amsterdamse Zuidas in de nacht van zondag op maandag. Dat heeft een woordvoerster van de Amerikaanse bank laten weten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft de identiteit van veertien mensen die worden verdacht van oplichting achterhaald. Zij waren te zien in een campagne die op 9 maart van start ging, waarbij de foto's van honderd verdachten van oplichting gepubliceerd zijn. De verdachten worden nu onherkenbaar getoond. De mensen van wie de identiteit nog onbekend is, worden vanaf 23 maart herkenbaar getoond.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De bestuurder van de joodse school Cheider in Amsterdam, Herman Loonstein, is "zeer teleurgesteld" na het gesprek met minister-president Rob Jetten maandagmiddag. Jetten had vertegenwoordigers van de Joodse gemeenschap uitgenodigd na de recente aanslagen op een synagoge in Rotterdam en de joodse school in Amsterdam.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Israël waarschuwt voor de nieuwe groep die de verantwoordelijkheid heeft opgeëist voor explosies en brandstichting bij Joodse doelen in Europa, waaronder in Nederland. De autoriteiten stellen volgens media als de krant Haaretz dat beelden van incidenten worden verspreid via pro-Iraanse kanalen op sociale media. Die kanalen worden gelinkt aan bijvoorbeeld de Iraanse Revolutionaire Garde of het pro-Iraanse Hezbollah in Libanon.
3 uur geledenROERMOND (ANP) - De Commissie Mijnbouwschade heeft tot nu toe 226 schademeldingen binnengekregen na de dubbele aardbeving in de buurt van Assen afgelopen weekend. Dat laat een woordvoerder weten. Zondag stond de teller bij de commissie nog op 132.
3 uur geleden