Advocaat Mallorcaverdachte: cliënt voor de leeuwen gegooid
LELYSTAD (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft in de Mallorcazaak Martijn T. in de ogen van zijn advocaat Irene Stas "voor de leeuwen gegooid" door hem tijdens het strafproces aan te houden voor meineed. De raadsvrouw noemde dat donderdag in haar pleidooi ongekend: "Dit is heel kwalijk, het OM is te ver gegaan".
T. werd op 6 oktober tijdens een zitting aangehouden op verdenking van liegen onder ede. T. was met andere verdachten te zien op een in augustus opgedoken Snapchat-filmpje dat vorig jaar juli kort na het geweld is opgenomen in de villa op Mallorca, terwijl hij eerder bij de rechter-commissaris had verklaard dat hij die nacht direct naar bed was gegaan en niet meer had nagepraat over de vechtpartijen, waar hij overigens zelf niet actief aan meedeed.
Na zijn aanhouding bracht hij een nacht door in een politiecel. Zijn advocaat hekelt deze "disproportionele" werkwijze van het OM. Dat T. 26 uur in de cel zat is voor hem traumatisch geweest, zei ze. Volgens haar is de actie van het OM puur voor de beeldvorming geweest in een proces dat al gepaard gaat met een mediacircus: "Er verschenen krantenkoppen dat hij heeft gelogen, artikelen die jaren op het internet blijven."
Vervolging
Het OM weet nog niet of T. vervolgd wordt voor meineed. Die beslissing is aan een andere officier van justitie, liet de aanklager in de Mallorcazaak weten. Stas roept het OM op de zaak snel te seponeren.
De officier noemt de kritiek van Stas onterecht. "Als je onder ede wordt gehoord bij de rechter-commissaris als getuige, dan moet het 100 procent de waarheid zijn. Ook op zitting is hij stevig aan de tand gevoeld over wat er in de villa is gebeurd en ontstond weer de indruk dat hij niet eerlijk was. Hij bleef volhouden dat hij eerst naar de slaapkamer ging", aldus de aanklager. "Op meineed staan hoge straffen en de zaak draait om een mensenleven. Dan mag je heel streng zijn als OM."
Negende verdachte
Het OM vroeg de rechtbank maandag T. vrij te spreken van openlijk geweld. Dat T. desondanks in december als negende verdachte is aangemerkt, is volgens zijn advocaat totaal onterecht en kwam voor haar cliënt "als een volslagen verrassing".
De twaalfdaagse Mallorcazaak nadert het einde. Vrijdag zijn de laatste twee pleidooien.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De burgemeester van Amsterdam, Femke Halsema, heeft een pro-Palestijnse demonstratie bij de Stopera ontbonden, meldt een ANP-verslaggever ter plaatse. De politie riep de ruim honderd demonstranten op het gebied te verlaten, anders zou er geweld worden gebruikt. De mobiele eenheid was aanwezig om hen weg te drijven, maar heeft niet ingegrepen.
37 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Defensieminister en vicepremier Dilan Yeşilgöz (VVD), buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) en minister Rianne Letschert (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, D66) waren woensdagavond bij een herdenking voor de slachtoffers van de aanval van Hamas op Israël. De herdenking vond plaats in een synagoge in Amsterdam en werd georganiseerd door de Israëlische ambassade en het Centraal Joods Overleg.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De komende twee jaar is zo ongeveer alle vrijgekomen ICT-capaciteit bij de Belastingdienst nodig voor de nieuwe vermogenswinstheffing en enkele andere belastingaanpassingen die het kabinet wil doorvoeren. Dat heeft staatssecretaris Eelco Eerenberg woensdag in een debat over de fiscus gezegd. Het kabinet waarschuwde al eerder dat het instellen van een heffing over winst uit spaargeld, aandelen en vastgoed in box 3 veel vraagt van de uitvoeringsorganisatie. "Dat gaat hobbelig worden", zei de D66-bewindsman nog maar eens.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer steunt een wet die veroordeelden kan verplichten een alcoholmeter te dragen. Het gaat bijvoorbeeld om mensen die een alcoholverbod hebben gekregen, omdat zij met te veel drank op achter het stuur zaten.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op openbare plekken door heel Nederland vinden woensdagavond pro-Palestijnse betogingen plaats. Het is woensdag exact drie jaar geleden dat Hamas een grote aanval uitvoerde op Israël, waarbij meer dan 1200 mensen omkwamen. Na die aanval sloeg het Israëlische leger terug, waardoor naar schatting ruim 70.000 mensen in Gaza werden gedood.
2 uur geledenKATWIJK (ANP) - Het herstel van de vorig jaar ingestorte oever van het Valkenburgse Meer laat nog zeker een jaar op zich wachten. Het was de bedoeling dat het bedrijf dat zand wint uit het meer dit najaar een nieuwe waterkering zou aanleggen, maar de voorbereidingen nemen meer tijd in beslag. "Naar verwachting is de waterkering niet eerder dan eind 2027 gerealiseerd", aldus de provincie Zuid-Holland, die het uitstel zegt "te betreuren".
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De komende jaren zullen er flink meer Chinese cyberaanvallen plaatsvinden, verwachten de Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (MIVD) en de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD). Om organisaties daarvoor te behoeden kwamen de diensten woensdag met een cyberadvies.
3 uur geleden