Advocaat: John S. ging niet naar zorgboerderij om te moorden
ROTTERDAM (ANP) - John S. (39) had volgens zijn advocaat geen plan om mensen dood te schieten in Vlissingen en op de zorgboerderij Tro Tardi in Alblasserdam. De raadsman vraagt de rechtbank om S. vrij te spreken van moord en alleen te veroordelen voor doodslag.
Het Openbaar Ministerie eiste dinsdagochtend een celstraf van dertig jaar en tbs met dwangverpleging voor drie moorden en twee pogingen tot moord. Volgens advocaat Arthur van 't Hek had zijn cliënt S. geen concreet plan en daarom is er geen sprake van voorbedachte raad (moord). Hij vroeg de rechtbank in Rotterdam om S. een zo kort mogelijke gevangenisstraf op te leggen.
Geen plan
De combinatie van zo'n lange gevangenisstraf en tbs is zeer uitzonderlijk. De hoge strafeis komt door het hoge aantal slachtoffers en de ernst van de feiten, legde de officier na het pleidooi van de verdediging uit. "Wij vinden dat deze verdachte nooit meer aan de regie van de overheid onttrokken mag zijn. Nu niet en nooit niet."
S. heeft bekend dat hij op 4 mei 2022 een 60-jarige schoenmaker doodschoot in diens winkel aan de Sint Jabobsstraat in Vlissingen. Het slachtoffer had S. ontmoet via een homochatapp. Volgens Van ‘t Hek nam S. een pas aangeschaft vuurwapen mee naar Vlissingen om zich veilig te voelen, maar had S. verder geen plan met het wapen tijdens de seksdate. "Cliënt besluit op een gegeven moment te schieten. Waarom is volstrekt onduidelijk voor cliënt. Hij kan het niet uitleggen in politieverhoren."
Paniek
S. ging na het schieten in Vlissingen naar huis in Oud-Alblas, dumpte zijn kleren, bracht zijn auto naar een parkeergarage in Dordrecht en ging daarna een uur lopen naar een hotel in Papendrecht, waar hij aankwam met blaren. Te voet is de afstand tussen het hotel en de zorgboerderij ver. Hieruit valt niet af te leiden dat S. bezig was met een concreet plan, aldus de raadsman.
In de ochtend van 6 mei kwam S. lopend aan op de zorgboerderij. Daar raakte S. volgens zijn advocaat in paniek omdat hij dacht dat mensen zijn vuurwapen hadden gezien. "Er was een vorm van een plan, om naar de zorgboerderij te gaan en het terrein te betreden, maar niet om te moorden."
Zelfmoordbrief
De verdachte werd kort na de schietpartij aangehouden in een park in Alblasserdam, terwijl hij 112 belde en direct bekende. Een zelfmoordbrief zat in zijn jaszak.
S. heeft aangekondigd aan het einde van de zitting nog gebruik te maken van het laatste woord. De rechtbank doet op 14 juli uitspraak.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Rijkswaterstaat waarschuwt weggebruikers om in de regio Utrecht niet de weg op te gaan in verband met het winterse weer. "We zien de snelwegen rondom Utrecht vastlopen", aldus de dienst. "Er trekken nu sneeuwbuien over en daardoor zijn de wegen slecht begaanbaar en zullen de files verder toenemen."
22 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - In de provincies Noord- en Zuid-Holland geldt maandagochtend tot 10.00 uur code oranje, meldt het KNMI. Tijdens de ochtendspits kan hier plaatselijk 3 tot 5 centimeter of meer sneeuw vallen. Mogelijk kan code oranje later in de ochtend ook voor andere provincies gaan gelden.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een man is in de nacht van zondag op maandag gewond geraakt bij een steekincident in een woning aan de Botersloot in Rotterdam. Dat meldt de Politie Eenheid Rotterdam op X. Het incident vond rond 00.55 uur plaats.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Eva Schloss-Geiringer is zaterdag op 96-jarige leeftijd overleden in Londen, meldt de Anne Frank Stichting zondag. Ze was de stiefdochter van Otto Frank, de vader van Anne Frank en Holocaustoverlevende.
10 uur geledenRIJSWIJK (ANP) - Alle geplande praktijkexamens voor de motor en bromfiets gaan maandag niet door vanwege sneeuw en gladheid. Het gaat in totaal om 616 examens die uit voorzorg worden uitgesteld, volgens het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR).
11 uur geledenUTRECHT (ANP) - Zowel in de stad als de provincie Utrecht blijven alle bussen de rest van de zondagavond stilstaan. "Door gladheid rijden er geen bussen meer. Trams blijven rijden", meldt U-OV, dat het bus-en tramvervoer in de provincie verzorgt. De vervoersbedrijven Transdev en Keolis zijn daar de uitvoerders van.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door het aanhoudende winterweer en het einde van de kerstvakantie voorziet Rijkswaterstaat voor maandagochtend een drukke ochtendspits. "Daarnaast moeten weggebruikers rekening houden met gevaarlijke rijomstandigheden vanwege sneeuwval en gladheid door bevriezing van natte weggedeelten", waarschuwt de wegbeheerder.
16 uur geleden