Advocaat: John S. ging niet naar zorgboerderij om te moorden
ROTTERDAM (ANP) - John S. (39) had volgens zijn advocaat geen plan om mensen dood te schieten in Vlissingen en op de zorgboerderij Tro Tardi in Alblasserdam. De raadsman vraagt de rechtbank om S. vrij te spreken van moord en alleen te veroordelen voor doodslag.
Het Openbaar Ministerie eiste dinsdagochtend een celstraf van dertig jaar en tbs met dwangverpleging voor drie moorden en twee pogingen tot moord. Volgens advocaat Arthur van 't Hek had zijn cliënt S. geen concreet plan en daarom is er geen sprake van voorbedachte raad (moord). Hij vroeg de rechtbank in Rotterdam om S. een zo kort mogelijke gevangenisstraf op te leggen.
Geen plan
De combinatie van zo'n lange gevangenisstraf en tbs is zeer uitzonderlijk. De hoge strafeis komt door het hoge aantal slachtoffers en de ernst van de feiten, legde de officier na het pleidooi van de verdediging uit. "Wij vinden dat deze verdachte nooit meer aan de regie van de overheid onttrokken mag zijn. Nu niet en nooit niet."
S. heeft bekend dat hij op 4 mei 2022 een 60-jarige schoenmaker doodschoot in diens winkel aan de Sint Jabobsstraat in Vlissingen. Het slachtoffer had S. ontmoet via een homochatapp. Volgens Van ‘t Hek nam S. een pas aangeschaft vuurwapen mee naar Vlissingen om zich veilig te voelen, maar had S. verder geen plan met het wapen tijdens de seksdate. "Cliënt besluit op een gegeven moment te schieten. Waarom is volstrekt onduidelijk voor cliënt. Hij kan het niet uitleggen in politieverhoren."
Paniek
S. ging na het schieten in Vlissingen naar huis in Oud-Alblas, dumpte zijn kleren, bracht zijn auto naar een parkeergarage in Dordrecht en ging daarna een uur lopen naar een hotel in Papendrecht, waar hij aankwam met blaren. Te voet is de afstand tussen het hotel en de zorgboerderij ver. Hieruit valt niet af te leiden dat S. bezig was met een concreet plan, aldus de raadsman.
In de ochtend van 6 mei kwam S. lopend aan op de zorgboerderij. Daar raakte S. volgens zijn advocaat in paniek omdat hij dacht dat mensen zijn vuurwapen hadden gezien. "Er was een vorm van een plan, om naar de zorgboerderij te gaan en het terrein te betreden, maar niet om te moorden."
Zelfmoordbrief
De verdachte werd kort na de schietpartij aangehouden in een park in Alblasserdam, terwijl hij 112 belde en direct bekende. Een zelfmoordbrief zat in zijn jaszak.
S. heeft aangekondigd aan het einde van de zitting nog gebruik te maken van het laatste woord. De rechtbank doet op 14 juli uitspraak.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De natuur van de Waddenzee staat onder grote druk, schrijft het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur in een notitie. "Het ecosysteem vertoont structurele tekenen van overbelasting." Onder meer door visserij, defensie-activiteiten en baggeren gaat de natuur steeds verder achteruit.
37 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Omwonenden van Schiphol en drie milieuclubs eisen dat de overheid per direct optreedt tegen de 'herrie' van de luchthaven bij Lijnden en Uithoorn. Greenpeace meldt dat de groep een verzoek tot handhaving heeft ingediend bij de Inspectie Leefomgeving & Transport (ILT).
50 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het gerechtshof in Amsterdam heeft donderdag de 38-jarige Sander K. in hoger beroep veroordeeld tot twaalf jaar cel en tbs met dwangverpleging voor het doden van de Oekraïense Arina Sasina (34). Tijdens een betaalde seksafspraak werd zij in de zomer van 2022 gewurgd door K. op de zolder van zijn woning in IJmuiden. Daarna sneed K. haar lichaam in stukken, met de bedoeling het weg te maken.
53 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - D66, VVD en GroenLinks-PvdA (binnenkort PRO) willen dat scholen laptops of tablets kunnen kopen voor hun leerlingen. Zij vragen staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs, VVD) of dit kan worden verankerd in de wet waarmee leerlingen momenteel al gratis schoolboeken krijgen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De wolvenpopulatie in Nederland lijkt nog steeds toe te nemen. Vorig jaar zijn via DNA-onderzoek 131 verschillende wolven vastgesteld, waarvan er 79 'nieuw' zijn. Dat houdt in dat voor het eerst DNA van deze wolven in Nederland is aangetroffen. De cijfers staan in een rapportage van BIJ12, de organisatie die voor de provincies wolvenzaken regelt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De aanpak van mensen met verward en onbegrepen gedrag is te versnipperd, klagen partijen van links tot rechts in de Kamer. In een debat over dat onderwerp vragen ze donderdag om coördinatie, met name van de minister van Binnenlandse Zaken.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) trekt het boetekleed aan, omdat hij "onhandig" heeft geopereerd bij het herstellen van de relatie met de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA. "Er zijn dingen niet goed gegaan", erkende hij donderdag in de Tweede Kamer.
3 uur geleden