Advocaat: gratie na veroordeling voor moord Politkovskaja
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland heeft gratie verleend aan een man die is veroordeeld voor de geruchtmakende moord op journaliste Anna Politkovskaja. De straf van Sergej Chadzjikoerbanov is kwijtgescholden nadat hij had gevochten in Oekraïne, zegt zijn advocaat.
Onderzoeksjournalist Politkovskaja werd in 2006 doodgeschoten in Moskou. Ze had kritisch geschreven over de Russische leider Vladimir Poetin en over oorlogsmisdaden tijdens de oorlog in Tsjetsjenië. Chadzjikoerbanov kreeg in 2014 een celstraf opgelegd van twintig jaar voor betrokkenheid bij het organiseren van de moord. Ook vier andere mannen zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen.
Chadzjikoerbanov maakte volgens zijn advocaat gebruik van een speciale regeling die is ingesteld tijdens de Russische oorlog in Oekraïne. Gevangenen kunnen vervroegd vrijkomen als ze bereid zijn om de wapens op te nemen. Chadzjikoerbanov meldde zich als vrijwilliger en kreeg na zijn diensttijd via een presidentieel decreet gratie, zei de raadsman.
Verontwaardigde reacties
Het bericht over de vrijlating van Chadzjikoerbanov leidde tot verontwaardigde reacties. De kinderen van Politkovskaja en de krant Novaja Gazeta, die haar artikelen publiceerde, spreken er in een gezamenlijke verklaring schande van. Ze noemen het "onrechtvaardig en willekeurig" dat de man nu vrijuit gaat.
Naast Chadzjikoerbanov lijken ook veel andere gevangenen zich bij de autoriteiten te hebben gemeld om te vechten in Oekraïne. Het exacte aantal is niet bekend, maar het gaat volgens sommige schattingen om zo'n 100.000 mensen. Die regeling is niet onomstreden. Russische media hebben bericht over gedetineerden die gratie kregen en vervolgens weer ernstige misdrijven pleegden.
Meer uit Buitenland
DUBLIN (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky verwacht dat de toetreding van Oekraïne tot de EU onder het voorzitterschap van Ierland zal worden voortgezet. Dat zei hij bij de overdrachtsceremonie van het halfjaarlijkse EU-voorzitterschap in Dublin.
1 uur geledenPRETORIA (ANP/AFP/RTR) - Bij antimigratieprotesten zijn in Zuid-Afrika dinsdag zo'n negenhonderd mensen opgepakt, meldt de politie. Duizenden mensen gingen door het hele land de straat op. Die protesten verliepen volgens de politie goeddeels vreedzaam, maar er waren ook plunderingen en gewelddadigheden. Ook werden mensen opgepakt voor overtreding van immigratiewetten.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - Canada zal komend jaar voor het eerst deelnemen aan het Eurovisie Songfestival. Dat heeft de European Broadcasting Union (EBU) woensdag aangekondigd. Canada is het eerste nieuwe land sinds 2015 dat zich bij de wedstrijd voegt. Toen deed Australië voor het eerst mee.
4 uur geledenTHESSALONIKI (ANP/AFP) - In de Griekse stad Thessaloniki zijn bij verschillende appartementen drie aanslagen gepleegd die gericht zijn geweest op leden van de regeringspartij Nieuwe Democratie (ND). Daarbij zijn vijf gewonden gevallen.
4 uur geledenANTWERPEN (ANP) - Het dodental van de uitslaande flatbrand in Antwerpen is opgelopen tot zes, meldt de politie. Eerder was er nog sprake van vijf doden. De brand is nog altijd niet onder controle, maar wordt niet meer groter.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het merendeel van de gebouwen in de EU is oud en inefficiënt en is er niet op berekend om te gaan met de hoge temperaturen. Dat laten hooggeplaatste EU-bronnen weten in een terugblik op de hittegolf in West-Europa van vorige week.
5 uur geledenANTWERPEN (ANP) - Zeker vijf mensen zijn omgekomen bij een uitslaande brand in een flat in Antwerpen, bevestigt de politie tegenover VRT Nieuws.
5 uur geleden