Advocaat: filmen gewonde Peter R. De Vries is geen misdrijf
AMSTERDAM (ANP) - Het filmen van Peter R. de Vries nadat hij was neergeschoten maakt Gerower M.C. niet medeschuldig aan de moordaanslag, meent de advocaat van de 27-jarige verdachte. Het Openbaar Ministerie heeft 21 jaar cel tegen hem geëist, onder meer voor het observeren, volgen en filmen van de misdaadverslaggever.
Ook tegen medeverdachte Erickson O. is voor deze verdenkingen dezelfde straf geëist. De twee zijn op 4 juli 2022 aangehouden in het buitenland, M.C. in Spanje, O. op Curaçao. Beiden ontkennen iets met de moord te maken te hebben. Hun verdediging wil dan ook vrijspraak. "We zien geen rol in de voorbereiding, uitvoering of de afhandeling van de moord", aldus een van de advocaten van de 29-jarige O. woensdag.
Peter R. de Vries werd op 6 juli 2021 neergeschoten in de Lange Leidsedwarsstraat in het centrum van Amsterdam. Kort na de aanslag werden de beelden van de gewonde De Vries verspreid via social media. Volgens het OM gebeurde dat om de bevolking schrik aan te jagen en maakte de video deel uit van de moordaanslag. De verdediging van M.C. vindt dat het filmen niet bijdraagt aan het misdrijf, omdat dat al gepleegd was.
Geobserveerd
Voorafgaand aan de aanslag zou De Vries geobserveerd zijn door M.C. en medeverdachte O. Ze zouden vanuit de McDonald's de achteruitgang van de studio van RTL Boulevard in de gaten hebben gehouden. Maar volgens de verdediging wist O. niet waarom er geobserveerd werd, dat er een aanslag zou worden gepleegd en dat Peter R. de Vries het doelwit was. Of wie dat überhaupt was. "Hoe lager in de pikorde, hoe minder men wist", betoogde zijn advocaat Ruud van Boom in de gerechtsbunker in Amsterdam-Osdorp.
Beide verdachten ontkennen enige connectie met de opdrachtgevers of de uitvoerders van de aanslag. Ook ontkennen ze de schutter te hebben gewaarschuwd toen De Vries de studio verliet en richting de parkeergarage liep waar hij werd neergeschoten. "Er was een compleet gebrek aan samenwerking dus", concludeerde een van de advocaten van O.
Taghi
De Vries overleed negen dagen later aan zijn verwondingen. De aanslag zou een opdracht zijn van Ridouan Taghi omdat De Vries de kroongetuige bijstond in het Marengo-proces. Taghi heeft dat altijd ontkend en wordt ook niet vervolgd in deze zaak.
Tegen drie andere verdachten is levenslang geëist. Het gaat om de vermeende moordmakelaar, schutter en chauffeur. De uitspraak is gepland in juni.
Meer uit Binnenland
VUGHT (ANP) - Gedetineerden in de zwaarste gevangenisregimes kunnen hun advocaten weer ontvangen. Een groep van 46 advocaten heeft besloten hun staking op te schorten. Ze hervatten maandag hun bezoeken aan de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught en de vier Afdelingen voor Intensief Toezicht (AIT).
29 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen voelden zich vaker onveilig in 2025 dan twee jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een bevolkingsonderzoek over veiligheid. Vorig jaar voelde 37 procent van de mensen zich weleens onveilig, bij het vorige peilmoment in 2023 was dat nog bijna 35 procent.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Bij de ingang van het kantoor van de Deense rederij Maersk aan de Boompjes in Rotterdam zijn in de nacht van zondag op maandag vernielingen aangericht en verschillende ruiten met rode verf beklad. Dat meldt de politie na berichtgeving van Rijnmond. De politie laat weten onderzoek te doen naar het voorval.
1 uur geledenLEIDEN (ANP) - Mensen met een niet-westerse afkomst, zoals Surinaamse en Marokkaanse Nederlanders, zijn nog altijd ondervertegenwoordigd in de registers van donoren van bloed, stamcellen en organen. Omdat de kans op een donormatch het grootst is bij mensen met dezelfde afkomst, hebben patiënten met deze achtergrond minder goede overlevingskansen. Daarvoor waarschuwen de Nederlandse Transplantatie Stichting (NTS), de stichting Sanquin Bloedvoorziening en de stichting Matchis. De drie donororganisaties zeggen voor het eerst de handen ineen te slaan om deze kansenongelijkheid aan te pakken.
4 uur geledenERBIL (ANP) - Het Nederlandse consulaat in de hoofdstad van de Koerdische regio in Irak, Erbil, heeft dringend aangeraden hotels in de stad te mijden. In de boodschap wordt gesproken van "onbevestigde signalen over een mogelijke aanslag op hotels in Erbil". De boodschap noemt vier namen van hotels die mogelijk gevaar lopen.
12 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Een melding dat de moordenaar van de Amerikaanse studente Mieke Oort is overleden, brengt "een golf van emoties met zich mee" voor de nabestaanden van Mieke. Dat meldt advocaat Sébas Diekstra in een reactie. De 21-jarige Oort werd in 2022 in Leeuwarden vermoord door Thomas R. uit Leek in een zaak die bekendstond als de 'Tindermoord'.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Buitenlandse Zaken heeft vanwege de veiligheidsrisico's in Bahrein het reisadvies aangescherpt naar rood. Dat betekent dat mensen wordt afgeraden om naar Bahrein te reizen, in welke situatie dan ook. "Het is er te gevaarlijk. De Nederlandse ambassade kan u niet helpen als u in de problemen komt," schrijft het ministerie.
15 uur geleden