Advocaat: filmen gewonde Peter R. De Vries is geen misdrijf
AMSTERDAM (ANP) - Het filmen van Peter R. de Vries nadat hij was neergeschoten maakt Gerower M.C. niet medeschuldig aan de moordaanslag, meent de advocaat van de 27-jarige verdachte. Het Openbaar Ministerie heeft 21 jaar cel tegen hem geëist, onder meer voor het observeren, volgen en filmen van de misdaadverslaggever.
Ook tegen medeverdachte Erickson O. is voor deze verdenkingen dezelfde straf geëist. De twee zijn op 4 juli 2022 aangehouden in het buitenland, M.C. in Spanje, O. op Curaçao. Beiden ontkennen iets met de moord te maken te hebben. Hun verdediging wil dan ook vrijspraak. "We zien geen rol in de voorbereiding, uitvoering of de afhandeling van de moord", aldus een van de advocaten van de 29-jarige O. woensdag.
Peter R. de Vries werd op 6 juli 2021 neergeschoten in de Lange Leidsedwarsstraat in het centrum van Amsterdam. Kort na de aanslag werden de beelden van de gewonde De Vries verspreid via social media. Volgens het OM gebeurde dat om de bevolking schrik aan te jagen en maakte de video deel uit van de moordaanslag. De verdediging van M.C. vindt dat het filmen niet bijdraagt aan het misdrijf, omdat dat al gepleegd was.
Geobserveerd
Voorafgaand aan de aanslag zou De Vries geobserveerd zijn door M.C. en medeverdachte O. Ze zouden vanuit de McDonald's de achteruitgang van de studio van RTL Boulevard in de gaten hebben gehouden. Maar volgens de verdediging wist O. niet waarom er geobserveerd werd, dat er een aanslag zou worden gepleegd en dat Peter R. de Vries het doelwit was. Of wie dat überhaupt was. "Hoe lager in de pikorde, hoe minder men wist", betoogde zijn advocaat Ruud van Boom in de gerechtsbunker in Amsterdam-Osdorp.
Beide verdachten ontkennen enige connectie met de opdrachtgevers of de uitvoerders van de aanslag. Ook ontkennen ze de schutter te hebben gewaarschuwd toen De Vries de studio verliet en richting de parkeergarage liep waar hij werd neergeschoten. "Er was een compleet gebrek aan samenwerking dus", concludeerde een van de advocaten van O.
Taghi
De Vries overleed negen dagen later aan zijn verwondingen. De aanslag zou een opdracht zijn van Ridouan Taghi omdat De Vries de kroongetuige bijstond in het Marengo-proces. Taghi heeft dat altijd ontkend en wordt ook niet vervolgd in deze zaak.
Tegen drie andere verdachten is levenslang geëist. Het gaat om de vermeende moordmakelaar, schutter en chauffeur. De uitspraak is gepland in juni.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - Ook in Groningen is code oranje vanwege gladheid door ijzel voorbij, meldt het KNMI. In de provincie gold de weerwaarschuwing tot 17.00 uur. Eerder was ook in Overijssel en Drenthe code oranje van kracht.
48 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij een pro-Koerdische demonstratie in Amsterdam heeft een opstootje plaatsgevonden. Op het Rokin raakten mensen kort slaags met elkaar, zag een ANP-verslaggever.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Om de Noord-Zuidlijn in Amsterdam door te trekken naar Schiphol en Hoofddorp, is nog 3 tot 6 miljard euro nodig. Dat staat in een overzicht van financiële problemen op het gebied van infrastructuur en waterstaat dat het kabinet met de Tweede Kamer heeft gedeeld.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jan Nico Scholten is afgelopen woensdag op 93-jarige leeftijd overleden, meldt zijn familie zaterdag in een overlijdensbericht in NRC. Hij is burgemeester geweest van verschillende gemeenten, zat in de jaren zeventig en tachtig in de Tweede Kamer en eind jaren negentig in de Eerste Kamer. Hij was lid van de ARP en na de partijfusie van het CDA. In 1983 verliet hij de christendemocratische partij om later de overstap naar de PvdA te maken.
6 uur geledenWAALWIJK (ANP) - In Waalwijk is vrijdagavond een man (25) met de Angolese nationaliteit aangehouden die werd gezocht voor medeplichtigheid aan moord en gewelddadige ordeverstoring in het Verenigd Koninkrijk, meldt de politie. Het zou gaan om de moord op een 16-jarige jongen in Manchester op 5 november 2020.
6 uur geledenDE BILT (ANP) - De waarschuwing voor gladheid door ijzel voor het noordoosten van het land is verlengd. Oorspronkelijk liep code oranje tot 11.00 uur, maar in Overijssel duurt deze nu tot 12.00 uur, in Drenthe tot 13.00 uur en in Groningen tot 14.00 uur.
7 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het is zaterdagochtend rustig op de weg in het noorden, waar code oranje geldt voor gladheid door ijzel. "Mensen hoeven niet naar hun werk en veel sportwedstrijden zijn afgelast, dus ouders met kinderen hoeven niet de weg op. Dat scheelt enorm", zegt een woordvoerder van Rijkswaterstaat. Desondanks zijn er hier en daar ongelukken gebeurd.
8 uur geleden