Advocaat Ficq vindt uitkomst RIVM-rapport Tata Steel 'shockerend'
VELSEN (ANP) - Advocaat Bénédicte Ficq noemt het rapport van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) over de kortere levensverwachting en de gezondheidsrisico's door de uitstoot van Tata Steel "shockerend". Uit het nieuwe onderzoek van het RIVM blijkt dat de emissies de levensverwachting van inwoners van Wijk aan Zee met 2,5 maand verkorten.
"Het is natuurlijk heel erg shockerend en wat bewoners altijd hebben gedacht. Dat je als bedrijf verantwoordelijk bent voor een kortere levensverwachting, daar zijn bijna geen woorden voor. De uitstoot van Tata Steel is in dit rapport aantoonbaar schadelijk en dat heeft het bedrijf altijd ontkend."
De advocaat is benieuwd of de staalfabriek actie gaat ondernemen. Ficq: "Als het RIVM concludeert dat Tata Steel de levensverwachting verkort, dan zou ik onmiddellijk maatregelen nemen. Wat het ook kost."
Geraakt
Het rapport laat zien dat naast de kortere levensverwachting de uitstoot van onder meer fijnstof vanaf het fabrieksterrein de kans op longkanker vergroot. Dat effect is volgens het RIVM het grootst in Wijk aan Zee, waar 4 procent van alle nieuwe gevallen van longkanker toe te schrijven is aan de fijnstofuitstoot van de fabriek.
Tata Steel heeft vrijdag gereageerd op het rapport. Het bedrijf zegt "geraakt" te zijn door de resultaten van het onderzoek. Daarnaast wijst Tata Steel naar het verbetertraject van de fabriek om de uitstoot van meerdere stoffen te beperken. De staalfabriek verwacht bijvoorbeeld aan het einde van 2023 de emissies van zware metalen en fijnstof omlaag te krijgen. Dat gebeurt onder meer met afzuiginstallaties bij de hoogovens en de staalfabriek.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Enkele tientallen mensen hebben rond het middaguur bij de Iraanse ambassade in Den Haag gedemonstreerd tegen het regime van dat land. De betogers toonden zich solidair met het Iraanse volk, zegt het Comité Iran Vrij, dat de demonstratie heeft georganiseerd.
23 minuten geledenLEEUWARDEN (ANP) - Het Isala Ziekenhuis in Zwolle moet een schadevergoeding betalen aan een vrouw die zwanger was geworden doordat de gynaecoloog zijn eigen sperma daarvoor had gebruikt, en niet dat van haar echtgenoot. Het ziekenhuis is aansprakelijk, heeft het gerechtshof in Leeuwarden dinsdag bepaald. De hoogte van de schadevergoeding is nog niet bekend.
59 minuten geledenLEIDEN (ANP) - Treinstation Leiden Centraal en het omliggende stationsgebied worden grondig verbouwd. De stationstunnel moet verdubbelen in formaat, er komt een overdekt busstation en de gehele façade van het station verandert. Sporen en perrons worden niet aangepakt. Voor de verbouwing is 674 miljoen euro uitgetrokken; het project moet in 2040 klaar zijn. Dat melden ProRail, NS, de gemeente en de provincie Zuid-Holland.
2 uur geledenBREDA (ANP) - Het treinverkeer van en naar Breda rijdt weer. Vanaf 11.45 uur is de normale dienstregeling weer opgestart, meldt een woordvoerder van de NS. "Wel zien we nog enkele opgeheven treinen, maar dat zijn sporadische gevallen. Reizigers kunnen weer van A naar B."
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - "Het was een obsessie. Het beheerste uw leven." Dat zei de voorzitter van de rechtbank in Rotterdam dinsdag tegen Mels van B. (46) uit Barendrecht, verdacht van ernstig seksueel misbruik van tientallen jonge meisjes. De verdachte beaamde de observatie van de rechter.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vorig jaar waren er 168.960 incidenten van personen met verward gedrag. Dat is een stijging van 12 procent vergeleken met 2024 en daarmee een nieuw record. Dit blijkt uit politiecijfers over 2025, meldt de politie dinsdag.
5 uur geledenBREDA (ANP) - De systeemstoring die zorgt voor uitval van treinen van en naar Breda duurt nog steeds voort. Dat meldt de NS. De eerste verwachting van het spoorbedrijf was dat de storing rond 08.15 uur voorbij zou zijn. De verwachte eindtijd is een aantal keer verlengd. Het probleem ligt bij ProRail, meldde de NS eerder.
6 uur geleden