Advocaat Ficq: tussenvonnis over Chemours helpt massa-aangifte
HILVERSUM (ANP) - Het oordeel van de rechtbank dat chemiebedrijf Chemours aansprakelijk is voor PFAS-schade eind vorige eeuw is een opsteker voor omwonenden van het bedrijf in Dordrecht. Advocaat Bénédicte Ficq, die namens 3000 van hen aangifte heeft gedaan tegen Chemours, spreekt van een "extreem emotionele uitspraak" voor haar cliënten. Ze verwacht het tussenvonnis van de rechtbank in Rotterdam goed te kunnen gebruiken in de massa-aangifte, zei Ficq woensdagavond in de talkshow Khalid & Sophie.
"Het is een uitspraak waarin is vastgesteld dat gezondheid voor dit bedrijf ergens onderaan bungelde en dat economische belangen en het verdienen van geld prevaleerden", aldus de advocaat. "En het verzwijgen van belangrijke informatie om een gemankeerde vergunning los te peuteren is voor de strafzaak die bij het OM aanhangig is gemaakt heel erg belangrijk."
De rechtbank in Rotterdam oordeelde woensdag in een tussenvonnis dat Chemours, voorheen DuPont, aansprakelijk is voor de schade die door PFAS-uitstoot is ontstaan tussen 1984 en 1998. Het bedrijf stootte jarenlang grote hoeveelheden van de schadelijke stoffen uit. Dat gebeurde weliswaar binnen de grenzen van de afgegeven vergunningen, maar volgens de rechtbank heeft het chemiebedrijf relevante informatie over de risico's in die periode verzwegen.
'Criminele organisatie'
Ficq sprak in de uitzending van Khalid & Sophie van een criminele organisatie. "Als je besluit dit binnenskamers te houden, terwijl je weet hoe gevaarlijk die stof is, dan neem je dermate grote risico's dat een andere kwalificatie niet passend is", stelde de advocaat.
Chemours liet eerder op woensdag in een reactie weten dat het bedrijf samen met gemeenten en belanghebbenden wil kijken welke "concrete actie" mogelijk is tegen PFAS-schade. Mogelijk wil het chemieconcern ook technische en financiële ondersteuning bieden, maar niets staat nog vast.
Aangifte door Zuid-Holland
De civiele procedure waarin de rechtbank woensdag uitspraak deed, was aangespannen door de gemeenten Dordrecht, Papendrecht, Sliedrecht en Molenlanden. Een eindvonnis volgt later, waarschijnlijk gebeurt dat niet meer dit jaar.
Daarnaast is er dus de ingediende massa-aangifte van Ficq tegen alle huidige en voormalige leidinggevenden van Chemours en DuPont. Onlangs deed ook de provincie Zuid-Holland aangifte tegen Chemours, vanwege een illegale lozing in het afvalwater. Ook is er een civiele massaclaim in de maak, waarbij meer dan duizend omwonenden van de Chemours-fabriek in Dordrecht zich hebben aangesloten.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Van kinderen en jongeren tussen de 10 en 18 jaar heeft 62 procent het gevoel dat hun mening niet meetelt bij de gemeente, wijst een peiling van UNICEF Nederland onder meer dan duizend kinderen uit. Dit terwijl 72 procent van de kinderen graag hun mening zou willen inbrengen bij de gemeente.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer mensen deden vorig jaar melding van vermoedens van misstanden op de werkvloer, meldt het Huis voor Klokkenluiders (HvK). Er werden bijna 700 aanvragen voor advies ingediend, het hoogste aantal sinds de oprichting van het adviespunt in 2016. In 2024 waren het er nog 467. Bijna alle klokkenluiders zeggen dat ze na melding benadeeld worden, hoewel dat wettelijk verboden is.
5 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol is maandagavond een tweede groep gestrande Nederlanders uit het Midden-Oosten aangekomen. De vlucht van TUI uit Hurghada (Egypte) landde even na 22.20 uur. De reizigers aan boord waren eerst met een vliegtuig van Defensie opgehaald uit Muscat, de hoofdstad van Oman.
7 uur geledenARNHEM (ANP) - De gynaecoloog van het Rijnstate die in de jaren zeventig en tachtig zijn eigen sperma gebruikte als donorzaad heeft zeker zestien donorkinderen verwekt. Dat meldt het Arnhemse ziekenhuis maandag op basis van onafhankelijk onderzoek naar de manier waarop in het verleden met donorzaad is omgegaan. De bekentenis van de voormalige arts was daarvoor de aanleiding. De man, die werkte in de kliniek van het Elisabeth Gasthuis dat later samen met twee andere ziekenhuizen Rijnstate werd, heeft een erfelijke ziekte.
8 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Claudia de Breij doet in 2026 opnieuw de Oudejaarsconference. Het wordt de vierde keer dat de cabaretière op oudejaarsavond op NPO 1 terugblikt op het voorbije jaar.
8 uur geledenLEUSDEN (ANP) - Frenna en Sef zijn maandag de belangrijkste winnaars geworden van de Edison Pop 2026. Zij kregen in het AFAS Theater in Leusden de prijzen voor respectievelijk beste single (ZAZAA) en beste album (lieve monsters). DI-RECT kreeg de Edison Oeuvreprijs en Samuel Welten viel tweemaal in de prijzen.
9 uur geledenDE BILT (ANP) - In het Waddengebied, Friesland en in de kop van Noord-Holland komt dichte mist voor. Het zicht kan minder dan 200 meter zijn, meldt het KNMI. Het verkeer kan hier hinder van ondervinden.
9 uur geleden