Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Advocaat Ficq: tussenvonnis over Chemours helpt massa-aangifte

Advocaat Ficq: tussenvonnis over Chemours helpt massa-aangifte

HILVERSUM (ANP) - Het oordeel van de rechtbank dat chemiebedrijf Chemours aansprakelijk is voor PFAS-schade eind vorige eeuw is een opsteker voor omwonenden van het bedrijf in Dordrecht. Advocaat Bénédicte Ficq, die namens 3000 van hen aangifte heeft gedaan tegen Chemours, spreekt van een "extreem emotionele uitspraak" voor haar cliënten. Ze verwacht het tussenvonnis van de rechtbank in Rotterdam goed te kunnen gebruiken in de massa-aangifte, zei Ficq woensdagavond in de talkshow Khalid & Sophie.

"Het is een uitspraak waarin is vastgesteld dat gezondheid voor dit bedrijf ergens onderaan bungelde en dat economische belangen en het verdienen van geld prevaleerden", aldus de advocaat. "En het verzwijgen van belangrijke informatie om een gemankeerde vergunning los te peuteren is voor de strafzaak die bij het OM aanhangig is gemaakt heel erg belangrijk."

De rechtbank in Rotterdam oordeelde woensdag in een tussenvonnis dat Chemours, voorheen DuPont, aansprakelijk is voor de schade die door PFAS-uitstoot is ontstaan tussen 1984 en 1998. Het bedrijf stootte jarenlang grote hoeveelheden van de schadelijke stoffen uit. Dat gebeurde weliswaar binnen de grenzen van de afgegeven vergunningen, maar volgens de rechtbank heeft het chemiebedrijf relevante informatie over de risico's in die periode verzwegen.

'Criminele organisatie'

Ficq sprak in de uitzending van Khalid & Sophie van een criminele organisatie. "Als je besluit dit binnenskamers te houden, terwijl je weet hoe gevaarlijk die stof is, dan neem je dermate grote risico's dat een andere kwalificatie niet passend is", stelde de advocaat.

Chemours liet eerder op woensdag in een reactie weten dat het bedrijf samen met gemeenten en belanghebbenden wil kijken welke "concrete actie" mogelijk is tegen PFAS-schade. Mogelijk wil het chemieconcern ook technische en financiële ondersteuning bieden, maar niets staat nog vast.

Aangifte door Zuid-Holland

De civiele procedure waarin de rechtbank woensdag uitspraak deed, was aangespannen door de gemeenten Dordrecht, Papendrecht, Sliedrecht en Molenlanden. Een eindvonnis volgt later, waarschijnlijk gebeurt dat niet meer dit jaar.

Daarnaast is er dus de ingediende massa-aangifte van Ficq tegen alle huidige en voormalige leidinggevenden van Chemours en DuPont. Onlangs deed ook de provincie Zuid-Holland aangifte tegen Chemours, vanwege een illegale lozing in het afvalwater. Ook is er een civiele massaclaim in de maak, waarbij meer dan duizend omwonenden van de Chemours-fabriek in Dordrecht zich hebben aangesloten.

Meer uit Binnenland

Halsema: populistische leiders breken democratie af

VLAARDINGEN (ANP) - De democratische rechtsorde staat onder druk en het wordt tijd om te "waarschuwen voor groot gevaar". Dat zei de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema in Vlaardingen bij de uitreiking van de Geuzenpenning aan haar collega uit Boedapest, Gergely Karácsony. "Wij zien hoe populistische leiders democratische instituties afbreken. (...) Tientallen jaren stonden rechtsstatelijke principes niet ter discussie. Die consensus is weg. Daardoor belanden ook wij op een hellend vlak, en ik maak me zorgen dat we verder naar beneden glijden."

32 minuten geleden
Kabinet wil vaart maken met verplichte verzekering zelfstandigen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil vaart maken met plannen voor een verplichte arbeidsongeschiktheidsverzekering voor zelfstandigen. Het wetsvoorstel dat dit regelt, wordt ondanks forse kritiek van onder meer de Raad van State ingediend bij de Tweede Kamer. Dat meldde minister Thierry Aartsen (Werk, VVD) na afloop van de ministerraad.

1 uur geleden
Kroongetuigen kunnen voorwaardelijke straf krijgen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil kroongetuigen uit de georganiseerde misdaad een voorwaardelijke straf kunnen aanbieden in ruil voor waardevolle informatie. Voorwaarde daarvoor is wel dat de getuige maximaal zes jaar celstraf zou kunnen krijgen en niet verdacht wordt van zwaardere misdaden.

2 uur geleden
Jetten noemt brand bij synagoge Rotterdam verschrikkelijk

DEN HAAG (ANP) - "Het is vooral verschrikkelijk dat dit is gebeurd en het heeft weer tot heel veel angstgevoelens geleid bij de joodse gemeenschap", zegt premier Rob Jetten over de brand bij een synagoge in Rotterdam. De politie heeft inmiddels vier verdachten aangehouden.

2 uur geleden
Rijnstate krijgt tientallen telefoontjes over gynaecoloog

ARNHEM (ANP) - Het Rijnstate heeft volgens een woordvoerder "enkele tientallen" telefoontjes gekregen naar aanleiding van het nieuws dat een gynaecoloog in de jaren '70 en '80 zeker zestien donorkinderen heeft verwekt met zijn eigen sperma.

3 uur geleden
Vier verdachten aangehouden na explosie bij synagoge Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft vier mensen aangehouden die worden verdacht van betrokkenheid bij de explosie bij de synagoge aan het A.B.N. Davidsplein in Rotterdam, in de nacht van donderdag op vrijdag.

3 uur geleden
NVWA: Meeste speelzand voldoet aan norm voor asbest

DEN HAAG (ANP) - Het meeste speelzand voldoet aan de norm voor de hoeveelheid asbest die erin mag zitten. Dat blijkt uit onderzoek van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). In 65 van de 99 onderzochte producten is geen asbest aangetroffen. In 29 producten is een heel kleine hoeveelheid asbest gevonden, minder dan de wettelijke limiet van 0,1 procent, terwijl in vijf producten tussen de 0,15 en 0,42 procent asbest zat. Die producten mogen niet meer verkocht worden. Zo'n tien producten worden nog onderzocht.

4 uur geleden