Advocaat eist behoud van kluisverklaringen over moord De Vries
HILVERSUM (ANP) - Advocaat Peter Schouten eist in een kort geding tegen de Staat dat zogeheten kluisverklaringen, afgelegd door zijn cliënt Goran K., niet door justitie worden vernietigd. De verklaringen bevatten onder meer informatie over de moorden op advocaat Derk Wiersum en misdaadjournalist Peter R. de Vries. K. wil de verklaringen inbrengen in de nog lopende strafzaak tegen de verdachten in de zaak over de moord op De Vries.
Schouten belegde maandag in Hilversum een persconferentie, waarin hij uiteenzette hoe de contacten tussen K. en het Openbaar Ministerie de laatste jaren zijn verlopen. Volgens Schouten was er een deal in de maak tussen zijn cliënt en het OM, maar heeft justitie deze afgeblazen. De acht verklaringen van K. die justitie in de kluis bewaarde, wil het OM vernietigen, omdat de overeenkomst van de baan is. Volgens Schouten is er nooit afgesproken "dat de getuige zijn eigen kluisverklaringen niet zou mogen inbrengen in een strafzaak als hij bereid is dat zonder deal te doen. En Goran is daartoe bereid."
Het is nog niet bekend wanneer het kort geding dient. Volgens Schouten heeft de landsadvocaat inmiddels toegezegd dat de verklaringen niet zullen worden vernietigd zolang de rechter geen uitspraak heeft gedaan over de kwestie.
Publiciteit
Goran K., zelf veroordeeld voor betrokkenheid bij een liquidatie, zat in verschillende penitentiaire inrichtingen jarenlang tussen tal van zware criminelen, dan wel belangrijke verdachten in grote zaken, waaronder die over de moorden op Wiersum en De Vries. Tijdens zijn detentie zou hij informatie hebben opgevangen, soms rechtstreeks van medegedetineerden zelf, en naar justitie hebben doorgespeeld. Een van die medegedetineerden was Anouar T., die is veroordeeld voor zijn betrokkenheid bij de moord op advocaat Wiersum.
K. heeft inmiddels een podcast online gezet, waarin hij volgens Schouten in dertien afleveringen uitlegt wat er allemaal mis zou zijn gegaan in zijn contacten met de autoriteiten. Het OM vindt de manier waarop K. en zijn raadsman de publiciteit zoeken "een flagrante schending van de overeengekomen vertrouwelijkheid". Volgens justitie spreken zij niet de waarheid en schetsen zij "een vertekend beeld".
Vorige week vond een ander, besloten, kort geding plaats van K. tegen de Staat. Schouten wilde over de inhoud daarvan niets kwijt. De rechter doet daarin uitspraak op 24 december.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het afgelopen jaar zijn 250 Nederlanders verdronken. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat zijn er iets meer dan een jaar eerder; in 2024 verdronken in totaal 245 mensen. In de afgelopen vijf jaar ging het jaarlijks om gemiddeld 235 mensen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft vorig jaar meer geweld gebruikt dan het jaar daarvoor. Dat blijkt uit cijfers die woensdag bekend zijn gemaakt. Agenten werden vorig jaar ruim 2,6 miljoen keer ingezet. Bij 25.163 van deze incidenten gebruikte de politie geweld, een stijging van bijna 9 procent. Die is volgens de politie deels te verklaren door de toename van het aantal inzetten.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Kinderen met een simpele blindedarmontsteking herstellen in de meeste gevallen goed als ze antibiotica krijgen. Een operatie om de blindedarm te verwijderen is dan niet nodig, concluderen onderzoekers van Amsterdam UMC na een studie onder driehonderd kinderen die werden behandeld in vijftien Nederlandse ziekenhuizen. De ene helft werd direct geopereerd, zoals tot nog toe standaard is, de andere helft kreeg antibiotica.
6 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Tien Britse staatsburgers uit afgelegen eilandgebieden, waaronder passagiers van het cruiseschip m/v Hondius, worden naar het Verenigd Koninkrijk overgebracht voor preventieve isolatie. Dat meldt het Britse agentschap voor gezondheidsveiligheid (UKHSA).
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ministers Bart van den Brink (Asiel) en David van Weel (Justitie) veroordelen de vernielingen en het geweld bij een opvanglocatie voor asielzoekers in Loosdrecht. Ze reageren boos en verbolgen op X.
9 uur geledenAPELDOORN (ANP) - De politie heeft dinsdagavond opnieuw mensen aangehouden bij een protest tegen de opvang van asielzoekers in Apeldoorn. Dat gebeurde bij de rotonde in de wijk De Maten, de plek waar al meerdere avonden op rij wordt gedemonstreerd. Een woordvoerder van de politie bevestigt dat zeker vijf mensen zijn aangehouden voor het afsteken van vuurwerk.
10 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - Burgemeester Mark Verheijen van de gemeente Wijdemeren heeft dinsdagavond een noodbevel uitgevaardigd wegens "ernstige ordeverstoringen" voor het gemeentehuis van Loosdrecht, waarvan een deel is ingericht als noodopvanglocatie voor asielzoekers.
10 uur geleden