Advocaat eisers ziet ook positieve punten in Shell-uitspraak hof
DEN HAAG (ANP) - Advocaat Roger Cox ziet in de uitspraak van het gerechtshof over Shell diverse aanknopingspunten voor mogelijke toekomstige procedures, ook al heeft het hof de concrete eisen over de CO2-uitstoot van Shell afgewezen. "Het arrest hinkt in mijn beleving een beetje op twee gedachten", stelt Cox, die Milieudefensie en de andere eisers vertegenwoordigt.
"Aan de ene kant spreekt het hof heel duidelijk uit dat niet alleen landen, maar ook bedrijven een verantwoordelijkheid hebben om hun emissies te reduceren in lijn met het Parijsakkoord", zegt de advocaat. Dat noemt hij een "goede vaststelling", die volgens hem zeker een uitwerking zal hebben. "Het is eigenlijk een uitspraak voor het hele bedrijfsleven."
Een passage uit de uitspraak die interessant is voor de eisers, gaat over investeringen in nieuwe olie- en gasvelden. Volgens het hof moeten olie- en gasbedrijven daarbij rekening houden met negatieve gevolgen voor de energietransitie. "De voorgenomen investeringen van Shell in nieuwe olie- en gasvelden kunnen hiermee op gespannen voet staan", staat in het arrest van het hof. Cox noemt dit "iets om houvast aan te ontlenen". Hij ziet er ook "bijna een uitnodiging" in om op dit punt een nieuwe zaak te beginnen tegen Shell. "Maar dat moeten we in alle rust gaan bekijken en bespreken."
In cassatie
Over de investeringen had Milieudefensie in deze zaak echter niets geëist. Dat dit eventueel een optie zou zijn, werd pas duidelijk toen deze rechtszaak al een tijd liep, legt de advocaat uit. Los van nieuwe rechtszaken kunnen de eisers ook nog in cassatie gaan bij de Hoge Raad. Ook daar hebben ze nog geen beslissing over genomen.
Milieudefensie had tijdens de rechtszaak betoogd dat Shell de CO2-uitstoot die het veroorzaakt uiterlijk in 2030 met 45 procent moet hebben verminderd ten opzichte van 2019. Daaronder valt in de ogen van de eisers ook de uitstoot van klanten die brandstoffen verstoken die ze bij het bedrijf hebben gekocht. Anders dan de rechtbank in eerste aanleg ziet het hof echter geen wettelijke basis voor zo'n hard percentage.
CO2-uitstoot verminderen
Wel staat in de uitspraak dat Shell en andere ondernemingen "een passende bijdrage moeten leveren aan het voorkomen van gevaarlijke klimaatverandering" en in lijn moeten handelen met het Klimaatakkoord van Parijs. Dat betekent dat ze hun CO2-uitstoot moeten verminderen, zodat de opwarming van de aarde onder de 2 graden blijft en bij voorkeur onder de 1,5 graad.
Meer uit Binnenland
MALDEN (ANP) - Onder de 34 mensen die zijn aangehouden in verband met de schietpartij in Overasselt zijn Fransen, Belgen, Algerijnen en Nederlanders. Dat zei Monique Vinkesteijn, plaatsvervangend hoofdofficier van het parket Oost-Nederland van het Openbaar Ministerie tijdens een persconferentie. Zij worden verdacht van betrokkenheid bij moord en doodslag, poging tot moord en doodslag en het voorbereiden van een ontvoering. Ze verwacht nog meer aanhoudingen.
41 minuten geledenOVERASSELT (ANP) - De politie heeft 34 mensen aangehouden na het geweld dat dinsdag plaatsvond in het Gelderse Overasselt. Agenten hebben de personen op verschillende plaatsen aangehouden, onder meer net over de grens bij Limburg, in Nijmegen en in een nabijgelegen maisveld. Ook zijn er meerdere wapens en voertuigen in beslag genomen.
45 minuten geledenMALDEN (ANP) - De man die dinsdagochtend is omgekomen bij een schietpartij in Overasselt is een 51-jarige man uit Wijchen. Dat zei Jolanda Aalbers, plaatsvervangend politiechef bij de eenheid Oost-Nederland, tijdens een persconferentie.
49 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander, koningin Máxima, prinses Beatrix en prinses Amalia gaan volgende week woensdag naar de uitvaart van koning Harald van Noorwegen. Dat maakte de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) dinsdag bekend.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook autobussen kunnen vanaf 2029 onder de uitstootvrije zones vallen, waarmee ze bepaalde binnensteden niet meer in mogen als ze te vervuilend zijn. Staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur, CDA) gaat de regels aanpassen om verduurzaming aan te moedigen maar wil ondernemers ook niet "aan het onmogelijke" houden, schrijft ze in een brief aan de Kamer.
1 uur geledenOVERASSELT (ANP) - Er is nog steeds sprake van "mogelijk gevaar" in de omgeving van Overasselt, waar in de nacht van maandag op dinsdag een schietpartij plaatsvond. De politie vraagt inwoners zoveel mogelijk binnen te blijven en roept mensen op niet naar het gebied te komen als dat niet nodig is.
1 uur geledenOVERASSELT (ANP) - Politiekorpschef Janny Knol spreekt van "ongekend geweld" in Overasselt in de nacht van maandag op dinsdag. Volgens Knol helpen politieagenten uit het hele land mee bij het aanhouden van "een groot aantal verdachten" en zetten ze daarbij "alles op alles", laat ze op X weten.
1 uur geleden