Advocaat eisers ziet ook positieve punten in Shell-uitspraak hof
DEN HAAG (ANP) - Advocaat Roger Cox ziet in de uitspraak van het gerechtshof over Shell diverse aanknopingspunten voor mogelijke toekomstige procedures, ook al heeft het hof de concrete eisen over de CO2-uitstoot van Shell afgewezen. "Het arrest hinkt in mijn beleving een beetje op twee gedachten", stelt Cox, die Milieudefensie en de andere eisers vertegenwoordigt.
"Aan de ene kant spreekt het hof heel duidelijk uit dat niet alleen landen, maar ook bedrijven een verantwoordelijkheid hebben om hun emissies te reduceren in lijn met het Parijsakkoord", zegt de advocaat. Dat noemt hij een "goede vaststelling", die volgens hem zeker een uitwerking zal hebben. "Het is eigenlijk een uitspraak voor het hele bedrijfsleven."
Een passage uit de uitspraak die interessant is voor de eisers, gaat over investeringen in nieuwe olie- en gasvelden. Volgens het hof moeten olie- en gasbedrijven daarbij rekening houden met negatieve gevolgen voor de energietransitie. "De voorgenomen investeringen van Shell in nieuwe olie- en gasvelden kunnen hiermee op gespannen voet staan", staat in het arrest van het hof. Cox noemt dit "iets om houvast aan te ontlenen". Hij ziet er ook "bijna een uitnodiging" in om op dit punt een nieuwe zaak te beginnen tegen Shell. "Maar dat moeten we in alle rust gaan bekijken en bespreken."
In cassatie
Over de investeringen had Milieudefensie in deze zaak echter niets geëist. Dat dit eventueel een optie zou zijn, werd pas duidelijk toen deze rechtszaak al een tijd liep, legt de advocaat uit. Los van nieuwe rechtszaken kunnen de eisers ook nog in cassatie gaan bij de Hoge Raad. Ook daar hebben ze nog geen beslissing over genomen.
Milieudefensie had tijdens de rechtszaak betoogd dat Shell de CO2-uitstoot die het veroorzaakt uiterlijk in 2030 met 45 procent moet hebben verminderd ten opzichte van 2019. Daaronder valt in de ogen van de eisers ook de uitstoot van klanten die brandstoffen verstoken die ze bij het bedrijf hebben gekocht. Anders dan de rechtbank in eerste aanleg ziet het hof echter geen wettelijke basis voor zo'n hard percentage.
CO2-uitstoot verminderen
Wel staat in de uitspraak dat Shell en andere ondernemingen "een passende bijdrage moeten leveren aan het voorkomen van gevaarlijke klimaatverandering" en in lijn moeten handelen met het Klimaatakkoord van Parijs. Dat betekent dat ze hun CO2-uitstoot moeten verminderen, zodat de opwarming van de aarde onder de 2 graden blijft en bij voorkeur onder de 1,5 graad.
Meer uit Binnenland
LANDGRAAF (ANP) - De gemeente Landgraaf gaat maximaal driehonderd asielzoekers tijdelijk opvangen op het evenemententerrein Megaland, waar jaarlijks het festival Pinkpop plaatsvindt. Volgens de Limburgse gemeente kwam het verzoek om het terrein te gebruiken voor tijdelijke noodopvang van de minister van Asiel en Migratie. "Daarmee voldoen we aan de wettelijke verplichting vanuit de Spreidingswet."
11 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De burgemeester van Amsterdam, Femke Halsema, heeft een pro-Palestijnse demonstratie bij de Stopera ontbonden, meldt een ANP-verslaggever ter plaatse. De politie riep de ruim honderd demonstranten op het gebied te verlaten, anders zou er geweld worden gebruikt. De mobiele eenheid was aanwezig om hen weg te drijven, maar heeft niet ingegrepen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Defensieminister en vicepremier Dilan Yeşilgöz (VVD), buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) en minister Rianne Letschert (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, D66) waren woensdagavond bij een herdenking voor de slachtoffers van de aanval van Hamas op Israël. De herdenking vond plaats in een synagoge in Amsterdam en werd georganiseerd door de Israëlische ambassade en het Centraal Joods Overleg.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De komende twee jaar is zo ongeveer alle vrijgekomen ICT-capaciteit bij de Belastingdienst nodig voor de nieuwe vermogenswinstheffing en enkele andere belastingaanpassingen die het kabinet wil doorvoeren. Dat heeft staatssecretaris Eelco Eerenberg woensdag in een debat over de fiscus gezegd. Het kabinet waarschuwde al eerder dat het instellen van een heffing over winst uit spaargeld, aandelen en vastgoed in box 3 veel vraagt van de uitvoeringsorganisatie. "Dat gaat hobbelig worden", zei de D66-bewindsman nog maar eens.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer steunt een wet die veroordeelden kan verplichten een alcoholmeter te dragen. Het gaat bijvoorbeeld om mensen die een alcoholverbod hebben gekregen, omdat zij met te veel drank op achter het stuur zaten.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op openbare plekken door heel Nederland vinden woensdagavond pro-Palestijnse betogingen plaats. Het is woensdag exact drie jaar geleden dat Hamas een grote aanval uitvoerde op Israël, waarbij meer dan 1200 mensen omkwamen. Na die aanval sloeg het Israëlische leger terug, waardoor naar schatting ruim 70.000 mensen in Gaza werden gedood.
3 uur geledenKATWIJK (ANP) - Het herstel van de vorig jaar ingestorte oever van het Valkenburgse Meer laat nog zeker een jaar op zich wachten. Het was de bedoeling dat het bedrijf dat zand wint uit het meer dit najaar een nieuwe waterkering zou aanleggen, maar de voorbereidingen nemen meer tijd in beslag. "Naar verwachting is de waterkering niet eerder dan eind 2027 gerealiseerd", aldus de provincie Zuid-Holland, die het uitstel zegt "te betreuren".
3 uur geleden