Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Advocaat eisers ziet ook positieve punten in Shell-uitspraak hof

Advocaat eisers ziet ook positieve punten in Shell-uitspraak hof

DEN HAAG (ANP) - Advocaat Roger Cox ziet in de uitspraak van het gerechtshof over Shell diverse aanknopingspunten voor mogelijke toekomstige procedures, ook al heeft het hof de concrete eisen over de CO2-uitstoot van Shell afgewezen. "Het arrest hinkt in mijn beleving een beetje op twee gedachten", stelt Cox, die Milieudefensie en de andere eisers vertegenwoordigt.

"Aan de ene kant spreekt het hof heel duidelijk uit dat niet alleen landen, maar ook bedrijven een verantwoordelijkheid hebben om hun emissies te reduceren in lijn met het Parijsakkoord", zegt de advocaat. Dat noemt hij een "goede vaststelling", die volgens hem zeker een uitwerking zal hebben. "Het is eigenlijk een uitspraak voor het hele bedrijfsleven."

Een passage uit de uitspraak die interessant is voor de eisers, gaat over investeringen in nieuwe olie- en gasvelden. Volgens het hof moeten olie- en gasbedrijven daarbij rekening houden met negatieve gevolgen voor de energietransitie. "De voorgenomen investeringen van Shell in nieuwe olie- en gasvelden kunnen hiermee op gespannen voet staan", staat in het arrest van het hof. Cox noemt dit "iets om houvast aan te ontlenen". Hij ziet er ook "bijna een uitnodiging" in om op dit punt een nieuwe zaak te beginnen tegen Shell. "Maar dat moeten we in alle rust gaan bekijken en bespreken."

In cassatie

Over de investeringen had Milieudefensie in deze zaak echter niets geëist. Dat dit eventueel een optie zou zijn, werd pas duidelijk toen deze rechtszaak al een tijd liep, legt de advocaat uit. Los van nieuwe rechtszaken kunnen de eisers ook nog in cassatie gaan bij de Hoge Raad. Ook daar hebben ze nog geen beslissing over genomen.

Milieudefensie had tijdens de rechtszaak betoogd dat Shell de CO2-uitstoot die het veroorzaakt uiterlijk in 2030 met 45 procent moet hebben verminderd ten opzichte van 2019. Daaronder valt in de ogen van de eisers ook de uitstoot van klanten die brandstoffen verstoken die ze bij het bedrijf hebben gekocht. Anders dan de rechtbank in eerste aanleg ziet het hof echter geen wettelijke basis voor zo'n hard percentage.

CO2-uitstoot verminderen

Wel staat in de uitspraak dat Shell en andere ondernemingen "een passende bijdrage moeten leveren aan het voorkomen van gevaarlijke klimaatverandering" en in lijn moeten handelen met het Klimaatakkoord van Parijs. Dat betekent dat ze hun CO2-uitstoot moeten verminderen, zodat de opwarming van de aarde onder de 2 graden blijft en bij voorkeur onder de 1,5 graad.

Meer uit Binnenland

Experts: mensen met hooikoorts hebben veel te verduren

WAGENINGEN/LEIDEN (ANP) - Mensen met hooikoorts krijgen het dit voorjaar "behoorlijk voor de kiezen", schrijven deskundigen op Nature Today. Het seizoen begon al uitzonderlijk vroeg, met onder meer een recordhoge concentratie elzenpollen in de lucht. Afgelopen week was de pollenconcentratie van de es, populier, iep en haagbeuk hoog, melden het LUMC in Leiden en ziekenhuis Elkerliek in Helmond.

1 uur geleden
Slachtoffer steekpartij Hoorn overleden

HOORN (ANP) - Een van de drie mensen die zaterdagavond gewond raakten door een steekpartij in Hoorn, is overleden. Het gaat om een 29-jarige man uit Hoorn, meldt de politie.

3 uur geleden
Drie gewonden na melding steekincident in Hoorn

HOORN (ANP) - Aan de Italiaanse Zeedijk in Hoorn zijn zaterdagavond drie mensen gewond geraakt. Dat meldt de politie Noord-Holland. Om 23.22 uur werd er melding gemaakt van een steekincident, bevestigt een politiewoordvoerder. Het incident gebeurde op straat in het horecagebied.

9 uur geleden
Vrouw (19) omgekomen bij ongeval op de N59 bij Nieuwerkerk

NIEUWERKERK (ANP) - Een van de vier mensen die gewond raakten door een ernstig auto-ongeluk op de N59 bij het Zeeuwse Nieuwerkerk is overleden, meldt de politie. Het gaat om een 19-jarige inwoonster van Aagtekerke. Ze overleed ter plaatse.

14 uur geleden
Meerdere gewonden door ernstig ongeluk op N59 bij Nieuwerkerk

NIEUWERKERK (ANP) - Door een ernstig ongeluk op de N59 bij het Zeeuwse Nieuwerkerk zijn zaterdagavond vier mensen gewond geraakt, meldt de politie. Hoe ernstig hun verwondingen zijn, kon een woordvoerder nog niet zeggen.

15 uur geleden
Politie op Bali wijst verdachten aan voor moord op Nederlander

DENPASAR (ANP) - De politie op Bali heeft twee buitenlanders aangewezen als verdachten van een fatale steekpartij waarbij begin deze week een Nederlander om het leven kwam. Vermoedelijk gaat het om twee mannen van 34 en 32 jaar uit Brazilië, meldt het Indonesische persbureau Antara. Volgens de politie zijn zij Indonesië ontvlucht.

16 uur geleden
Paar honderd mensen bij pacifistische demonstratie Malieveld

DEN HAAG (ANP) - Op het Malieveld in Den Haag demonstreren op zaterdagmiddag een paar honderd mensen tegen de oorlog in Iran. De demonstranten roepen de Nederlandse regering op om bij te dragen aan de-escalatie, diplomatie en politieke oplossingen in plaats van oorlog.

1 dag geleden