Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Advocaat eisers ziet ook positieve punten in Shell-uitspraak hof

Advocaat eisers ziet ook positieve punten in Shell-uitspraak hof

DEN HAAG (ANP) - Advocaat Roger Cox ziet in de uitspraak van het gerechtshof over Shell diverse aanknopingspunten voor mogelijke toekomstige procedures, ook al heeft het hof de concrete eisen over de CO2-uitstoot van Shell afgewezen. "Het arrest hinkt in mijn beleving een beetje op twee gedachten", stelt Cox, die Milieudefensie en de andere eisers vertegenwoordigt.

"Aan de ene kant spreekt het hof heel duidelijk uit dat niet alleen landen, maar ook bedrijven een verantwoordelijkheid hebben om hun emissies te reduceren in lijn met het Parijsakkoord", zegt de advocaat. Dat noemt hij een "goede vaststelling", die volgens hem zeker een uitwerking zal hebben. "Het is eigenlijk een uitspraak voor het hele bedrijfsleven."

Een passage uit de uitspraak die interessant is voor de eisers, gaat over investeringen in nieuwe olie- en gasvelden. Volgens het hof moeten olie- en gasbedrijven daarbij rekening houden met negatieve gevolgen voor de energietransitie. "De voorgenomen investeringen van Shell in nieuwe olie- en gasvelden kunnen hiermee op gespannen voet staan", staat in het arrest van het hof. Cox noemt dit "iets om houvast aan te ontlenen". Hij ziet er ook "bijna een uitnodiging" in om op dit punt een nieuwe zaak te beginnen tegen Shell. "Maar dat moeten we in alle rust gaan bekijken en bespreken."

In cassatie

Over de investeringen had Milieudefensie in deze zaak echter niets geëist. Dat dit eventueel een optie zou zijn, werd pas duidelijk toen deze rechtszaak al een tijd liep, legt de advocaat uit. Los van nieuwe rechtszaken kunnen de eisers ook nog in cassatie gaan bij de Hoge Raad. Ook daar hebben ze nog geen beslissing over genomen.

Milieudefensie had tijdens de rechtszaak betoogd dat Shell de CO2-uitstoot die het veroorzaakt uiterlijk in 2030 met 45 procent moet hebben verminderd ten opzichte van 2019. Daaronder valt in de ogen van de eisers ook de uitstoot van klanten die brandstoffen verstoken die ze bij het bedrijf hebben gekocht. Anders dan de rechtbank in eerste aanleg ziet het hof echter geen wettelijke basis voor zo'n hard percentage.

CO2-uitstoot verminderen

Wel staat in de uitspraak dat Shell en andere ondernemingen "een passende bijdrage moeten leveren aan het voorkomen van gevaarlijke klimaatverandering" en in lijn moeten handelen met het Klimaatakkoord van Parijs. Dat betekent dat ze hun CO2-uitstoot moeten verminderen, zodat de opwarming van de aarde onder de 2 graden blijft en bij voorkeur onder de 1,5 graad.

Meer uit Binnenland

Stroomstoring in Amsterdam voorbij

AMSTERDAM (ANP) - De stroomstoring in Amsterdam is na ongeveer anderhalf uur voorbij. Dat meldt een woordvoerder van Liander. Grote delen van Amsterdam zaten sinds ongeveer 16.00 uur zonder stroom.

5 uur geleden
Liander: 50.000 klanten getroffen door stroomstoring Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - De stroomstoring die woensdag kort na 16.00 uur begon in Amsterdam, treft daar 50.000 klanten. Dat zegt een woordvoerster van netbeheerder Liander.

5 uur geleden
Enkele honderden bij solidariteitsmars voor Iran in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Op de Dam in Amsterdam hebben enkele honderden mensen zich verzameld voor een solidariteitsmars voor Iraniërs onder de naam 'United voor freedom'. De betogers, met name Joden en Iraniërs, willen zich solidair tonen met het Iraanse volk en zich uitspreken tegen het islamitische regime. Vanaf de Dam lopen ze rond 17.00 uur naar het Amerikaanse consulaat op het Museumplein.

5 uur geleden
NL-Alert om stroomuitval in grote delen van Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - De veiligheidsregio heeft een NL-Alert uitgegeven omdat de stroom in grote delen van Amsterdam is uitgevallen. Het is onbekend hoe lang dit gaat duren. "Gebruik geen lift en controleer of buren hulp nodig hebben", staat in de waarschuwing.

5 uur geleden
Zo'n 200 mensen bij solidariteitsmars voor Iran in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Op de Dam in Amsterdam hebben een kleine tweehonderd mensen zich verzameld voor een solidariteitsmars voor Iraniërs onder de naam 'United voor freedom'. De betogers, Joden en Iraniërs, willen zich solidair tonen met het Iraanse volk en zich uitspreken tegen het islamitische regime. Vanaf de Dam lopen ze rond 17.00 uur naar het Amerikaanse consulaat op het Museumplein.

6 uur geleden
Tientallen mensen demonstreren tegen Iraans regime in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Ongeveer honderd mensen hebben woensdagmiddag aan de Koekamp in Den Haag gedemonstreerd tegen het Iraanse regime. De demonstranten droegen de voormalige vlag van Iran, uit de tijd van de sjah. Ook hadden ze foto's bij zich van de voormalige kroonprins Reza Pahlavi. Hij moet de leider van Iran worden, zei een demonstrant tegen een verslaggever van het ANP.

7 uur geleden
Politie zoekt verdachte van schietincident in woning Eindhoven

EINDHOVEN (ANP) - De politie is op zoek naar een verdachte van een schietincident in Eindhoven, meldt een politiewoordvoerder. De man was in een woning aan het Stationsplein waar woensdag is geschoten.

8 uur geleden