Advocaat Bouterse: er komt geen gratieverzoek, cliënt gaat cel in
PARAMARIBO (ANP) - Desi Bouterse en zijn vier medeveroordeelden zullen geen gratieverzoek indienen bij de Surinaamse president Chan Santokhi. Zodra het Openbaar Ministerie contact opneemt, zal advocaat Irvin Kanhai aangeven wanneer Bouterse en zijn andere vier cliënten kunnen beginnen met het uitzitten van hun straf. Dat zegt de raadsman in gesprek met Surinaamse media.
Voormalige legerleider en ex-president Bouterse (78) werd op 20 december in hoger beroep veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf voor zijn rol in de Decembermoorden van 1982 waarbij vijftien tegenstanders van zijn militaire bewind zijn gemarteld en geëxecuteerd. De bejaarde ex-militairen Benny Brondenstein, Stephanus Dendoe, Iwan Dijksteel en Ernst Geffery zijn veroordeeld tot vijftien jaar.
Advocaat Irvin Kanhai vroeg het Surinaamse Openbaar Ministerie op 22 december om de uitvoering van de vonnissen op te schorten, omdat hij het voornemen had om een gratieverzoek in te dienen bij Santokhi. Na "dagelijks overleg" met zijn cliënten heeft Kanhai besloten dat niet te doen.
Spijtbetuiging
Om gratie te kunnen aanvragen, zouden de veroordeelde mannen schuld moeten bekennen en spijt moeten betuigen. Kanhai is daar sterk op tegen. Bovendien verwacht hij niet dat een gratieverzoek zou worden ingewilligd. Er is bij voorbaat sprake van "een verloren wedstrijd" zegt hij in gesprek met Times of Suriname en Suriname Herald.
Volgens Kanhai is Bouterse "rustig en heeft aangegeven dat als hij de gevangenis in moet, hij dat zal accepteren". Ook roept de ex-president zijn partijgenoten op tot kalmte. In een later stadium, als Bouterse al in gevangenschap is, kan Kanhai alsnog gratie aanvragen op "humanitaire gronden" en vanwege de gezondheidstoestand.
Verkiezingen
In mei 2025 zijn er verkiezingen in Suriname. "Waarom zou je die zestien maanden niet willen uitzitten?", vraagt de raadsman. De Nationale Democratische Partij van Bouterse moet volgens hem zorgen dat zij veel stemmen krijgt en in de regering komt. De nieuwe president is bevoegd om gratie te verlenen zonder dat er zelfs een verzoek wordt ingediend.
Meer uit Buitenland
BERLIJN/ATHENE (ANP/RTR/DPA) - Duitsland wil haast maken met de ontwikkeling van eigen langeafstandsraketten nu beloofde Amerikaanse Tomahawks waarschijnlijk niet komen. Rusland bedreigt Europa met soortgelijke raketten en Duitsland en zijn bondgenoten mogen daar geen gat laten vallen, zegt de regering in Berlijn. De aankondiging van de VS heeft bezorgdheid gewekt over zo'n gat in de 'afschrikking'.
26 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Centrale Commando (CENTCOM) ontkent dat er een fregat is beschoten in de Straat van Hormuz. Iraanse staatsmedia meldden eerder een raketaanval op het Amerikaanse schip, maar volgens de Amerikanen is dat niet waar.
3 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Iran zegt een Amerikaans marinefregat te hebben aangevallen nabij de haven van Jask, in de Straat van Hormuz. Dat meldt het Iraanse staatspersbureau Fars. Het schip zou Iraanse waarschuwingen hebben genegeerd. Volgens Fars zou het schip geraakt zijn door twee projectielen en nadien zijn gekeerd. Onduidelijk is op dit moment of er doden of gewonden zijn.
4 uur geledenBOEKAREST (ANP) - Het was de afgelopen weken druk bij het Nationaal Historisch Museum in Boekarest. Daar werden sinds woensdag 22 april de gouden helm van Cotofenesti en twee gouden armbanden tijdelijk tentoongesteld, die vorig jaar in Nederland werden gestolen. Het museum meldt aan het ANP dat het aantal bezoekers deze periode flink is gestegen.
4 uur geledenJEREVAN (ANP) - Europa heeft "één stem" nodig om in overleg te treden met Rusland, vindt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. "We moeten een werkbare opzet vinden" voor besprekingen over het beëindigen van de oorlog, zei hij op de top van de Europese Politieke Gemeenschap in Armenië.
5 uur geledenMOSKOU (ANP) - Het Kremlin heeft de persoonlijke beveiliging van de Russische president Vladimir Poetin "drastisch opgevoerd", blijkt uit een rapport van een Europese inlichtingendienst dat CNN in handen heeft gekregen. Aanleiding zouden een reeks moordaanslagen op hoge Russische militairen zijn en de angst voor een staatsgreep.
6 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben 22 bemanningsleden van een Iraans containerschip waarop ze afgelopen maand beslag legden, overgebracht naar Pakistan. Volgens het Pakistaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zullen de opvarenden worden overgeleverd aan Iran. Het ministerie spreekt van een stap die het vertrouwen tussen de strijdende partijen moet verbeteren.
6 uur geleden