Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Adviseurs: doorstroom 50-plusser cruciaal bij oplossen wooncrisis

Adviseurs: doorstroom 50-plusser cruciaal bij oplossen wooncrisis

DEN HAAG (ANP) - Bij het oplossen van de wooncrisis is het van cruciaal belang dat 50-plussers kunnen doorstromen naar andere woningen. Veel aandacht gaat nu nog uit naar het bouwen van meer huizen bij het bestrijden van de krapte op de woningmarkt. Doordat de doorstroom van oudere huizenbezitters te weinig aandacht krijgt, dreigt volgens hypotheekadviseur Van Bruggen Adviesgroep "nog meer rampspoed" op de huizenmarkt.

Ook andere hypotheekadviseurs als De Hypotheekshop en De Hypotheker wijzen op de problemen met de doorstroming. Tijdens Prinsjesdag beloofde het demissionaire kabinet om 1 miljard euro extra uit te trekken voor de woningbouw. Daarnaast werden ook moties aangenomen met betrekking tot het leenstelsel en de verhuurderheffing. Zowel De Hypotheekshop als Van Bruggen concludeert dat dit niet voldoende is om het woningtekort in te lopen.

Michiel Meijer, directeur van Van Bruggen, stelt dat de plannen te veel gericht zijn op starters en het bijbouwen van eengezinswoningen. Er zou te weinig oog zijn voor senioren die geen passende woning kunnen vinden. Hij voorspelt een nieuwe woningmarktcrisis voor de jaren 2030 tot en met 2060.

Praktische belemmeringen

Volgens Meijer zorgen de ouderen er nu mede voor dat er een tekort aan woningen is. Als de ouderen doorstromen naar seniorenwoningen, betekent dit dat iedereen een plekje kan opschuiven, "van de middeninkomens tot de starters."

Veel ouderen lopen nu tegen praktische belemmeringen aan, zoals hoge huurtarieven of de vermogensrendementsheffing op de overwaarde die vrijkomt bij het verkopen van een huis. Ook ouderen die besluiten als twee alleenstaanden een huishouden te vormen, lopen tegen fiscale nadelen aan. Deze belemmeringen zouden met creatieve maatregelen weggenomen moeten worden, stelt Van Bruggen Adviesgroep.

Hypotheekverstrekkers

Ook De Hypotheker wijst op de noodzaak van extra maatregelen om de doorstroming op de huizenmarkt te bevorderen. Onderzoek van De Hypotheker wees uit dat er meer woonvormen voor ouderen moeten komen om de doorstroming te stimuleren. Volgens directievoorzitter Michel van den Akker zou een zelfbewoningsplicht voor beleggers ook een deel van de oplossing kunnen zijn voor de crisis.

De Hypotheekshop vindt verder dat de politiek stil moet staan bij de vraag hoe de crisis op de woningmarkt zo ver heeft kunnen komen. De vraag daarbij is vooral of maatschappelijke ontwikkelingen, zoals immigratie, vergrijzing, de toename van eenpersoonshuishoudens en de stikstofproblematiek goed zijn ingeschat.

Meer uit Financieel

Forse winsten Wall Street na nieuws heropening Straat van Hormuz

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met stevige winsten het weekend ingegaan door het nieuws dat Iran de Straat van Hormuz volledig heropent voor de commerciƫle scheepvaart. De olieprijzen gingen juist hard omlaag door de hoop bij beleggers op vrede in het Midden-Oosten. Verder was Netflix een opvallende daler op Wall Street na een slecht ontvangen kwartaalbericht van de videostreamingdienst.

2 uur geleden
IMF-hoofd: moeilijke weg naar economische stabiliteit Venezuela

WASHINGTON (ANP/AFP) - Venezuela heeft een "moeilijke weg" te gaan om economische stabiliteit te bereiken. Dat heeft topvrouw Kristalina Georgieva van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) vrijdag gezegd. Donderdag werd nog bekend dat het IMF en de Wereldbank de samenwerking met Venezuela weer hervatten.

3 uur geleden
Vleesverwerker Vion verkoopt twee Duitse slachterijen

BOXTEL (ANP) - Vleesverwerker Vion Food Group verkoopt twee slachterijen in het zuiden van Duitsland als onderdeel van zijn reorganisatie waarbij het bedrijf zich wil focussen op de activiteiten in de Benelux. Vion zegt een principeakkoord te hebben gesloten over de verkoop van die vestigingen. Een evaluatie van de overige Duitse locaties van het bedrijf loopt nog.

4 uur geleden
Boeing: oorlog heeft nog geen impact op vliegtuigleveringen

ARLINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft nog geen impact gehad op de leveringen van passagiersvliegtuigen van Boeing aan klanten. Dat zei Boeing-topman Kelly Ortberg op de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering van het bedrijf vrijdag. Daarnaast krijgt Boeing meer defensieorders door de oorlog.

5 uur geleden
Oliebedrijven kelderen op beurzen, luchtvaartsector hard omhoog

AMSTERDAM (ANP) - Oliebedrijven gingen vrijdag hard omlaag op de Europese aandelenbeurzen door de gekelderde olieprijzen na het nieuws dat de Straat van Hormuz wordt heropend door Iran voor de commerciƫle scheepvaart. Luchtvaartmaatschappijen profiteerden juist van de sterke daling van de olieprijzen omdat zij erg gevoelig zijn voor hoge kerosineprijzen.

7 uur geleden
Nederlands Euclyd wil 100 miljoen ophalen voor productie AI-chips

EINDHOVEN (ANP) - De Nederlandse chipproducent Euclyd wil met een nieuwe investeringsronde 100 miljoen euro ophalen. Het in Eindhoven gevestigde bedrijf wil zo op grotere schaal chips produceren voor de toepassing van kunstmatige intelligentie (AI). Dat heeft oprichter Bernardo Kastrup gezegd in een interview met zakenzender CNBC.

8 uur geleden
CO2-opslagproject Porthos in Noordzee jaar vertraagd

ROTTERDAM (ANP) - De opening van de CO2-opslaglocatie Porthos in de Noordzee is uitgesteld tot de tweede helft van volgend jaar. Volgens de oorspronkelijke planning zou het project eind dit jaar opstarten, maar dat blijkt te ambitieus.

8 uur geleden