Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Adviseurs: doorstroom 50-plusser cruciaal bij oplossen wooncrisis

Adviseurs: doorstroom 50-plusser cruciaal bij oplossen wooncrisis

DEN HAAG (ANP) - Bij het oplossen van de wooncrisis is het van cruciaal belang dat 50-plussers kunnen doorstromen naar andere woningen. Veel aandacht gaat nu nog uit naar het bouwen van meer huizen bij het bestrijden van de krapte op de woningmarkt. Doordat de doorstroom van oudere huizenbezitters te weinig aandacht krijgt, dreigt volgens hypotheekadviseur Van Bruggen Adviesgroep "nog meer rampspoed" op de huizenmarkt.

Ook andere hypotheekadviseurs als De Hypotheekshop en De Hypotheker wijzen op de problemen met de doorstroming. Tijdens Prinsjesdag beloofde het demissionaire kabinet om 1 miljard euro extra uit te trekken voor de woningbouw. Daarnaast werden ook moties aangenomen met betrekking tot het leenstelsel en de verhuurderheffing. Zowel De Hypotheekshop als Van Bruggen concludeert dat dit niet voldoende is om het woningtekort in te lopen.

Michiel Meijer, directeur van Van Bruggen, stelt dat de plannen te veel gericht zijn op starters en het bijbouwen van eengezinswoningen. Er zou te weinig oog zijn voor senioren die geen passende woning kunnen vinden. Hij voorspelt een nieuwe woningmarktcrisis voor de jaren 2030 tot en met 2060.

Praktische belemmeringen

Volgens Meijer zorgen de ouderen er nu mede voor dat er een tekort aan woningen is. Als de ouderen doorstromen naar seniorenwoningen, betekent dit dat iedereen een plekje kan opschuiven, "van de middeninkomens tot de starters."

Veel ouderen lopen nu tegen praktische belemmeringen aan, zoals hoge huurtarieven of de vermogensrendementsheffing op de overwaarde die vrijkomt bij het verkopen van een huis. Ook ouderen die besluiten als twee alleenstaanden een huishouden te vormen, lopen tegen fiscale nadelen aan. Deze belemmeringen zouden met creatieve maatregelen weggenomen moeten worden, stelt Van Bruggen Adviesgroep.

Hypotheekverstrekkers

Ook De Hypotheker wijst op de noodzaak van extra maatregelen om de doorstroming op de huizenmarkt te bevorderen. Onderzoek van De Hypotheker wees uit dat er meer woonvormen voor ouderen moeten komen om de doorstroming te stimuleren. Volgens directievoorzitter Michel van den Akker zou een zelfbewoningsplicht voor beleggers ook een deel van de oplossing kunnen zijn voor de crisis.

De Hypotheekshop vindt verder dat de politiek stil moet staan bij de vraag hoe de crisis op de woningmarkt zo ver heeft kunnen komen. De vraag daarbij is vooral of maatschappelijke ontwikkelingen, zoals immigratie, vergrijzing, de toename van eenpersoonshuishoudens en de stikstofproblematiek goed zijn ingeschat.

Meer uit Financieel

Nvidia: 1 biljoen dollar uit geavanceerde chips tegen eind 2027

SANTA CLARA (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse chipconcern Nvidia verwacht tegen het einde van 2027 minstens 1 biljoen dollar te genereren met zijn nieuwste generaties grafische en AI-chips. Dat maakte het bedrijf maandag bekend tijdens zijn jaarlijkse conferentie voor ontwikkelaars.

4 uur geleden
Duik van olieprijs duwt Wall Street omhoog

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten lieten maandag een overtuigend herstel zien na de verliezen van afgelopen weken. De beurshandel kreeg steun van een sterke daling van de olieprijs. De aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten zorgde nog wel voor een gespannen stemming bij beleggers.

4 uur geleden
Staking legt luchtverkeer op Berlijns vliegveld woensdag plat

BERLIJN (ANP/DPA) - De internationale luchthaven van Berlijn schort woensdag al het passagiersverkeer op vanwege een staking, meldt Berlin Brandenburg Airport. De staking raakt 445 vluchten en ongeveer 57.000 passagiers, aldus de exploitant van de luchthaven.

7 uur geleden
Duurder vast energiecontract blijft populairder dan voor oorlog

DEN HAAG (ANP) - Vaste energiecontracten zijn ook na de gestegen prijzen nog populair. De belangstellingspiek van vlak na het uitbreken van de Iranoorlog is voorbij, maar energiebedrijven zien nog steeds meer overstappers dan daarvoor. De prijs van een nieuw vast contract ligt door de hogere gasprijs nu gemiddeld zo'n 5 procent hoger dan eerst, wat op jaarbasis voor een doorsnee huishouden een prijsstijging van zo'n 100 euro is, zo staat in een Kamerbrief van maandag.

8 uur geleden
Europese beurzen klimmen door dalende olieprijs

AMSTERDAM (ANP) - De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de beurs in Amsterdam, is maandag hoger gesloten. Beleggers reageerden vooral positief op de olieprijzen die daalden door ontwikkelingen rond de Straat van Hormuz. ASML en Shell behoorden tot de grootste stijgers.

8 uur geleden
Vergelijker: spaarrente schiet omhoog naar 2,50 procent

EINDHOVEN (ANP) - Na maanden van stagnatie kwam er maandag beweging in de spaarrente. De hoogste spaarrente op een vrij opneembare spaarrekening schoot omhoog van 2,05 naar 2,50 procent. "Een opmerkelijke verhoging", constateert de financiële vergelijkingssite Geld.nl.

9 uur geleden
FNV: veel werknemers DHL Express hebben gestaakt

AMSTERDAM (ANP) - Veel werknemers van DHL Express, dat vooral spoedzendingen van documenten en pakketten bezorgt, hebben maandag gestaakt. Met slechts een kleine bezetting zijn er nog wel pakketten gereden, meldt FNV.

10 uur geleden