Adviseurs bondskanselier Scholz negatiever over Duitse economie
BERLIJN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Duitse economie zal dit jaar krimpen en volgend jaar minder sterk groeien dan eerder verwacht. Dat voorspellen de belangrijkste economische adviseurs van bondskanselier Olaf Scholz. Volgens de adviseurs staat de economie onder druk door een zwakkere binnenlandse vraag en afkoelende wereldeconomie waardoor de Duitse export wordt geraakt.
Het gaat om voorspellingen van de zogenoemde Sachverständigenrat, die bestaat uit vijf economische experts. Voor dit jaar rekenen zij nu op een krimp van 0,4 procent, terwijl bij de vorige raming in maart nog een plusje van 0,2 procent werd voorzien. Voor volgend jaar werd de prognose verlaagd naar een groei met 0,7 procent. Hier werd eerder een vooruitgang van 1,3 procent gezien.
De binnenlandse vraag in de grootste economie van Europa wordt gedrukt door de hoge energieprijzen en inflatie, terwijl ook de gestegen rente voor tegenwind zorgt. Daar komt nog de afzwakkende wereldeconomie bovenop, met name door het trage herstel van de Chinese economie. Dat raakt de Duitse export, die wordt gezien als een belangrijke motor van de economie van de belangrijkste handelspartner van Nederland.
Structurele problemen
De experts zeggen verder ook dat Duitsland te maken heeft met structurele problemen in de economie, waaronder een groot tekort aan vakkrachten door de vergrijzing en te weinig modernisering door bedrijven. Volgens de adviseurs kunnen deze factoren de groei jarenlang remmen. Ze roepen de regering dan ook op meer te doen aan arbeidsmigratie, herscholing en investeringen in digitalisering en nieuwe technologie zoals kunstmatige intelligentie.
De Duitse minister van Economische Zaken Robert Habeck heeft gezegd dat de economie langzamer herstelt dan verwacht, maar dat het dieptepunt wel bereikt zou zijn.
Meer uit Financieel
TOKIO (ANP/RTR) - De Japanse regering heeft Australië gevraagd om de productie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) te vergroten in verband met de oorlog in het Midden-Oosten. Door de oorlog is een deel van de lng-import van Japan uit het Midden-Oosten weggevallen en Australië kan helpen dit verlies te compenseren.
1 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Bij een groot oliecomplex in de Verenigde Arabische Emiraten is zaterdagochtend brand ontstaan na een aanval met een drone. Volgens de autoriteiten ontstond de brand bij het Fujairah-complex door resten van een neergeschoten drone.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De eerste olie uit de Amerikaanse strategische voorraden zal tegen het einde van volgende week op de markt komen. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Energie gezegd. De Verenigde Staten geven in totaal 172 miljoen vaten vrij uit die noodreserves om zo de hoge brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten te drukken.
3 uur geledenMENLO PARK (ANP/RTR) - Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram, is van plan duizenden banen te schrappen om kosten te besparen voor de grote investeringen die worden gedaan in kunstmatige intelligentie (AI). Dat melden bronnen aan persbureau Reuters. Volgens de ingewijden kan het gaan om wel 20 procent van het personeelsbestand bij het Amerikaanse techconcern.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben Venezuela toestemming gegeven om meststoffen en olie aan Amerikaanse bedrijven te verkopen. Het Amerikaanse ministerie van Financiën meldt dat de sancties tegen Venezuela verder worden versoepeld. Sinds de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran staat het wereldwijde aanbod van deze producten onder druk en zijn de prijzen flink gestegen.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse federale rechter heeft vrijdag de dagvaardingen van het ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve en voorzitter Jerome Powell geblokkeerd. De kwestie gaat over de renovatie van het hoofdkantoor van de Amerikaanse centrale bank in Washington en de verklaring van Powell hierover. Het ministerie wil in beroep gaan tegen de beslissing.
15 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met verliezen geëindigd. Beleggers wachtten verdere ontwikkelingen rond de Iranoorlog af, die nu bijna twee weken duurt. De olieprijzen namen verder toe.
16 uur geleden