Adviseurs bondskanselier Scholz negatiever over Duitse economie
BERLIJN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Duitse economie zal dit jaar krimpen en volgend jaar minder sterk groeien dan eerder verwacht. Dat voorspellen de belangrijkste economische adviseurs van bondskanselier Olaf Scholz. Volgens de adviseurs staat de economie onder druk door een zwakkere binnenlandse vraag en afkoelende wereldeconomie waardoor de Duitse export wordt geraakt.
Het gaat om voorspellingen van de zogenoemde Sachverständigenrat, die bestaat uit vijf economische experts. Voor dit jaar rekenen zij nu op een krimp van 0,4 procent, terwijl bij de vorige raming in maart nog een plusje van 0,2 procent werd voorzien. Voor volgend jaar werd de prognose verlaagd naar een groei met 0,7 procent. Hier werd eerder een vooruitgang van 1,3 procent gezien.
De binnenlandse vraag in de grootste economie van Europa wordt gedrukt door de hoge energieprijzen en inflatie, terwijl ook de gestegen rente voor tegenwind zorgt. Daar komt nog de afzwakkende wereldeconomie bovenop, met name door het trage herstel van de Chinese economie. Dat raakt de Duitse export, die wordt gezien als een belangrijke motor van de economie van de belangrijkste handelspartner van Nederland.
Structurele problemen
De experts zeggen verder ook dat Duitsland te maken heeft met structurele problemen in de economie, waaronder een groot tekort aan vakkrachten door de vergrijzing en te weinig modernisering door bedrijven. Volgens de adviseurs kunnen deze factoren de groei jarenlang remmen. Ze roepen de regering dan ook op meer te doen aan arbeidsmigratie, herscholing en investeringen in digitalisering en nieuwe technologie zoals kunstmatige intelligentie.
De Duitse minister van Economische Zaken Robert Habeck heeft gezegd dat de economie langzamer herstelt dan verwacht, maar dat het dieptepunt wel bereikt zou zijn.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de hogere importheffingen op meubilair en keuken- en badkamerkastjes met een jaar uitgesteld. De extra invoerbelasting zou met ingang van het nieuwe jaar van kracht zijn, maar wordt nu vooruitgeschoven naar 1 januari 2027, maakte het Witte Huis bekend.
1 uur geledenDEN HAAG/UTRECHT (ANP) - Bij verzekeraars komen de eerste schademeldingen na de jaarwisseling binnen. Het gaat onder andere om brandschade aan auto's, woningen, schuren en schuttingen.
1 uur geledenROME (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben de voorgestelde importheffingen op Italiaanse pasta sterk verlaagd, meldt het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens het ministerie is dat een teken dat de Amerikaanse regering "de wil van onze bedrijven om samen te werken" erkent.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De president van de Europese Centrale Bank (ECB) Christine Lagarde ziet de toetreding van Bulgarije tot de eurozone als een "krachtig symbool" voor Europa. Het land gebruikt vanaf nu de euro als betaalmiddel en Lagarde heet Bulgarije "hartelijk welkom in de eurofamilie".
5 uur geledenBUNNIK (ANP) - In Nederland zijn vorig jaar iets meer auto's verkocht dan in 2024. Daarbij wonnen elektrische auto's en hybrides verder marktaandeel, melden brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben elkaar tijdens de jaarwisseling massaal met de smartphone een gelukkig nieuwjaar gewenst, signaleren telecomproviders. Dat zorgde voor meer mobiel dataverbruik dan een jaar eerder, melden KPN en VodafoneZiggo.
6 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP/RTR) - Zwitserse autoriteiten vermoeden dat tientallen mensen om het leven zijn gekomen door een explosie in een bar in het Zwitserse skioord Crans-Montana. Er zijn circa honderd gewonden.
6 uur geleden