
Adviseur Zelensky: snel weer gesprekken met Amerikanen
KYIV (ANP) - De teams van de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky gaan "in de nabije toekomst" weer om tafel om te spreken over veiligheidskwesties, aldus Zelensky's stafchef. Andri Jermak heeft naar eigen zeggen afspraken gemaakt met Trumps adviseur Nationale Veiligheid, Mike Waltz. Volgens Zelensky zit er "positieve beweging" in het contact.
"We hebben gesproken over vervolgstappen richting een rechtvaardige en duurzame vrede", schrijft Jermak op X. "We hebben ook ideeën uitgewisseld over veiligheidskwesties en afstemming van uitgangspunten voor het kader voor bilaterale relaties tussen Oekraïne en de Verenigde Staten."
Het contact op het hoogste niveau tussen de VS en Oekraïne is vastgelopen na de ruzie tussen Trump en Zelensky in het Witte Huis, afgelopen vrijdag. De Amerikaanse regering beschuldigde de Oekraïners ervan niet dankbaar genoeg en onbeleefd te zijn en niet bereid te zijn tot gesprekken over vrede. Zelensky heeft sindsdien ingebonden. Daarmee lijkt het contact wat beter te lopen, al krijgt Oekraïne voorlopig geen wapenleveranties en inlichtingen meer.
Videoboodschap
Zelensky zei in de videoboodschap die hij zoals iedere avond deelde op sociale media dat het contact met de VS de goede kant op gaat. Hij zei komende week resultaten te verwachten. Ook hij sprak van een aankomend overleg tussen de twee landen.
De Oekraïense president is donderdag aanwezig bij een Europese top over Defensie in Brussel.
Meer uit Buitenland
AUSTIN (ANP) - Na de plotselinge overstroming van de Guadalupe-rivier in de Amerikaanse staat Texas zijn al 24 doden geteld. Dat hebben de lokale autoriteiten vrijdag bekendgemaakt.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdagavond tijdens een viering van Onafhankelijkheidsdag zijn omvangrijke uitgavenwet bekrachtigd, heeft het Witte Huis bekendgemaakt. De wet, bekend als One Big Beautiful Bill, was eerder al door de Senaat en het Huis van Afgevaardigden aangenomen.
5 uur geledenAUSTIN (ANP/RTR) - Bij overstromingen in de Amerikaanse staat Texas zijn zeker dertien mensen om het leven gekomen, melden lokale autoriteiten. Er zijn ook mensen vermist, onder wie kinderen die op kamp waren.
7 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR/AFP) - Hamas zegt klaar te zijn om "onmiddellijk" onderhandelingen te starten over een voorstel voor een staakt-het-vuren met Israël in Gaza. Eerder vrijdag had de beweging overleg gevoerd met andere Palestijnse facties over het door Qatarese en Egyptische bemiddelaars opgestelde voorstel.
8 uur geledenBELGRADO (ANP/RTR) - De Servische politie is begonnen harder op te treden bij de al ruim acht maanden aanhoudende protesten tegen de Servische president Aleksandar Vucic. Demonstranten die bijvoorbeeld wegen blokkeren, worden opgepakt.
9 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De atoominspecteurs van het internationale agentschap IAEA hebben Iran verlaten, ondanks een eerdere oproep van het agentschap om "het onmisbare toezicht te hervatten". Dat is een gevolg van het besluit van Teheran van woensdag om de samenwerking met het agentschap op te zeggen.
16 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Rusland en Oekraïne hebben opnieuw gevangenen uitgewisseld. De uitruil maakt deel uit van de afspraken die de landen met elkaar maakten tijdens onderhandelingen in Istanbul, begin vorige maand.
16 uur geleden