Adviseur van Rutte vervangt zwangere Schreinemacher
DEN HAAG (ANP) - Geoffrey van Leeuwen vervangt Liesje Schreinemacher als minister voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking tijdens haar zwangerschapsverlof, meldt het demissionaire kabinet. Van Leeuwen is een naaste adviseur van minister-president Mark Rutte. De benoeming wordt gezien als een verrassende keuze.
De diplomaat Van Leeuwen is sinds oktober 2020 raadadviseur Buitenlandse Zaken en Defensie bij het kabinet van de minister-president op het ministerie van Algemene Zaken. Hij kwam van Buitenlandse Zaken en was eerder onder meer ambassadeur in Afghanistan en directeur Midden-Oosten en Noord-Afrika op het ministerie.
Minister Schreinemacher gaat maandag met verlof. Ze komt dan volgens planning ergens halverwege april terug als er dan nog geen nieuw kabinet is aangetreden. Eerder donderdag kwam ook al naar buiten dat staatssecretaris Gunay Uslu (Cultuur en Media) het kabinet verlaat om topvrouw te worden van het familiebedrijf Corendon.
Van der Burg
Eerder was al duidelijk geworden dat de VVD niet een andere bewindspersoon tijdelijk op deze post wilde zetten. Onlangs verving VVD-staatssecretaris Christophe van der Maat (Defensie) nog enige tijd zijn partijgenoot Eric van der Burg op Justitie toen die ziek was. Ook is het te zwaar voor minister Hanke Bruins Slot van Buitenlandse Zaken om deze functie er langdurig bij te nemen. Bovendien is zij van een andere partij, het CDA.
Van Leeuwen studeerde rechten in Leiden en later staatsrecht aan de Sciences Politiques Paris. Ook behaalde hij een master aan de Universiteit van Cambridge. Hij wordt maandag beëdigd door de koning.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Een reeks partijen is er niet blij mee dat duizenden huurders van sociale huurwoningen ook een of meerdere woningen bezitten. Bijna 12.000 sociale huurders zijn ook eigenaar van een woning en sommigen zelfs van meer dan tien, meldde het Centraal Planbureau dinsdag. "Oneerlijk en onrechtvaardig", zei Hans Vijlbrief (D66) in een debat.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland staat positief tegenover een eventuele bijdrage aan een NAVO-missie in het poolgebied rond Groenland. Volgens minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) kan Nederland "op die manier bijdragen aan een stukje ontspanning in de relatie die wij zo belangrijk vinden, namelijk die tussen de Verenigde Staten en de Europese NAVO-bondgenoten".
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook nadat een nieuw kabinet op het bordes heeft gestaan, moeten D66, VVD en CDA verder werken aan vertrouwen van de rest van de Tweede Kamer. Dat zei D66-leider Rob Jetten dinsdag na een nieuwe ronde formatiegesprekken.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat er meer wordt gedaan voor de mensen in Iran die massaal in opstand zijn gekomen tegen het bewind, maar demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) maakte in een debat duidelijk dat de mogelijkheden daartoe zeer beperkt zijn.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het toekomstige kabinet hoeft niet te rekenen op steun van BBB om bezuinigingen op de gezondheidszorg aan een meerderheid te helpen. "Wij willen geen bezuinigingen op de zorg", zei partijleider Caroline van der Plas voor aanvang van een gesprek met de partijen aan de formatietafel.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt voorlopig geen geld uit voor nieuwe infrastructuur bij gebieden voor grootschalige woningbouw die het zelf heeft aangewezen. Dat staat in een brief aan de Tweede Kamer. Vier regio's vroegen in totaal 425 miljoen euro. Wel krijgen ze 99 miljoen euro uit een andere pot voor woningbouw.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Forum voor Democratie zal plannen van de coalitie steunen die op één lijn liggen met het partijprogramma, zei FVD-leider Lidewij de Vos voor haar gesprek met D66, VVD, CDA en informateur Rianne Letschert. Of dat voor veel plannen geldt? "Daar heb ik een hard hoofd in."
12 uur geleden