Adviseur centrale bank China waarschuwt voor risico 'stagflatie'
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese economie kan te maken krijgen met een periode met relatief trage groei en een buitensporig hoge stijging van de producentenprijzen. Liu Shijin, adviseur van de Chinese centrale bank waarschuwde dat een scenario van "quasi-stagflatie" zeer waarschijnlijk is. Hij wees op de zwakke vraag en benadrukte onder andere dat door de hogere producentenprijzen bedrijfswinsten onder druk komen te staan, zei hij tijdens het China Macroeconomy Forum.
De economische groei in China is na september merkbaar vertraagd. Afgaande op de huidige situatie, met name het gemiddelde groeicijfer over twee jaar, "is het zeer waarschijnlijk dat de economische groei in het vierde kwartaal onder de 4 procent zal uitkomen", zei hij.
Liu, lid van de commissie voor monetair beleid van de Volksbank van China, stelde een "passend lang" tijdschema voor om structurele problemen aan te pakken. Dan gaat het om de schulden van lokale overheden en de problemen bij bepaalde projectontwikkelaars. Volgens hem is goed om te streven naar een "zachte landing" om de negatieve gevolgen tot een minimum te beperken.
Zeepbellen
Volgens de adviseur zal het moeilijk te vermijden zijn dat "sommige zeepbellen" uiteenspatten. Hij wees niet naar specifieke problemen, zoals bijvoorbeeld in de vastgoedsector, waar vele ontwikkelaars met torenhoge schulden kampen en moeite hebben om cash te genereren. Liu benadrukte dat ondanks de risico's de hele situatie niet anders wordt.
Hij riep ook op tot meer aandacht voor het "structurele potentieel" van de economie. Daarbij wees Liu onder meer op stedelijke clusters, de digitale economie en groene ontwikkeling, die volgens hem belangrijker kunnen zijn dan macro-economisch beleid om de groei te stimuleren.
Meer uit Financieel
DAVOS (ANP/AFP/RTR) - De 56e editie van het World Economic Forum in Davos is maandagavond geopend met een openingsconcert dat bijna een uur duurde. Het thema dit jaar is 'A Spirit of Dialogue'.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Kunstmestproducent OCI mag voorlopig niet fuseren met het Egyptische bouwbedrijf Orascom. De ondernemingskamer van het gerechtshof Amsterdam heeft maandag bepaald dat hierover niet mag worden gestemd op de aandeelhoudersvergadering van OCI donderdag.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De ministers van Financiën van de eurolanden dragen de Kroaat Boris Vujčić voor als vicepresident van de ECB. Dat hebben zij maandag tijdens een vergadering in Brussel besloten, melden EU-bronnen. Er waren zes kandidaten om de huidige vicepresident Luis de Guindos op te volgen. Zijn mandaat loopt eind mei af.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De bouwsector in de Europese Unie zal de komende jaren weer groeien, verwacht ING. De bank denkt dat de productie dit jaar met 1,5 procent toeneemt en in 2027 met 2 procent. Voor Nederland voorziet ING kleinere stijgingen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf Czechoslovak Group (CSG) wil nog deze week debuteren op het Damrak. De in Praag gevestigde wapenproducent hoopt volgens bronnen van persbureau Bloomberg donderdag de laatste formaliteiten af te ronden, waarna vrijdag de handel moet beginnen. Dat zou uitzonderlijk snel zijn voor een beursgang van het formaat van CSG.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is maandag flink lager gesloten. Beleggers reageerden geschrokken op de dreiging van de Amerikaanse president Donald Trump om per 1 februari een extra importheffing van 10 procent op te leggen aan landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd, waaronder Nederland. Ook wil Trump de heffing op 1 juni verhogen naar 25 procent als een deal over Groenland uitblijft.
6 uur geledenDAVOS (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent noemt eventuele tegenheffingen van Europese landen "heel onverstandig". De Duitse vicekanselier Lars Klingbeil pleitte voor tegenmaatregelen als reactie op de aangekondigde 10 procent-heffing van Donald Trump om Groenland.
7 uur geleden