Adviesraad kraakt wet die strafregime uitkeringen verlicht
DEN HAAG (ANP) - Het wetsvoorstel dat moet zorgen dat mensen minder hard gestraft worden voor onbedoelde fouten bij het aanvragen van een uitkering, is niet goed genoeg. Dat schrijft de Raad voor de Rechtspraak in een kritisch advies aan de ministers Karien van Gennip (Sociale Zaken) en Carola Schouten (Armoedebeleid).
Met de wet willen de ministers de scherpe kantjes afhalen van de handhaving in de sociale zekerheid. In plaats van de hoge standaardboetes die nu worden opgelegd, moet er meer ruimte komen voor maatwerk, met oog voor individuele omstandigheden. Een waarschuwing bijvoorbeeld gaat ook tot de mogelijkheden behoren.
De belangrijkste kritiek van de Raad is dat het wetsvoorstel niets zegt over terugvordering. Terwijl uitkeringsinstanties verplicht zijn onterecht verstrekte uitkeringen terug te halen en dit gezien wordt als een belangrijk onderdeel van de handhaving.
Er wordt wel gewerkt aan een ander wetsvoorstel dat de menselijke maat terug moet brengen in de terugvordering. "Maar het grotere geheel is onvoldoende in beeld en bestaande regelgeving is uit het oog verloren", aldus de Raad, die zich afvraagt of het niet beter is al deze initiatieven in één wet op te nemen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema verwacht een normaal gesprek te kunnen voeren met toekomstig premier Rob Jetten. Dat vertelt ze in Het Parool. Het vorige kabinet was Amsterdam volgens Halsema "liever kwijt dan rijk".
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Fractieleider Lidewij de Vos van het uiterst rechtse Forum voor Democratie heeft weinig goede woorden over voor het regeerakkoord van D66, VVD en CDA. "Op vrijwel alle vlakken slaan deze partijen de verkeerde richting in", laat De Vos in een verklaring weten.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet gaat geen nieuwe medische evacuatie van kinderen uit Gaza meer regelen. Het is aan het volgende kabinet om hierover een besluit te nemen, schrijven staatssecretaris Aukje de Vries (Ontwikkelingshulp, VVD) en minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) vrijdag aan de Tweede Kamer.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechter moet wetten kunnen toetsen aan de grondwet, vindt de coalitie. D66, VVD en CDA willen daarvoor artikel 120 van de grondwet aanpassen, waarin het toetsingsverbod is vastgelegd.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wat Caroline van der Plas betreft staat het coalitieakkoord vol met "tekentafelplannen waarvan de rekening terechtkomt op de keukentafel". De BBB-leider vindt dat de partijen te weinig aandacht hebben voor gebieden buiten de Randstad en ziet forse lastenverzwaringen voor huishoudens. Het pakket aan plannen is volgens haar "desastreus voor het platteland".
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aankomende kabinet is een stap vooruit vergeleken met het huidige, schrijft Esther Ouwehand van de Partij voor de Dieren op Bluesky. "Maar laten we het zeggen zoals het is: zo moeilijk was dat niet."
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Volt-leider Laurens Dassen is blij dat er "weer een normaal regeerakkoord" ligt, maar mist daarin wel enkele keuzes op onderwerpen die hij belangrijk vindt. Zo mist hij de keuze voor een Europees leger "waar Trump 'U' tegen zegt", miljarden voor groene industrie en een minister van Digitale Zaken.
13 uur geleden