Adviesraad kraakt wet die strafregime uitkeringen verlicht
DEN HAAG (ANP) - Het wetsvoorstel dat moet zorgen dat mensen minder hard gestraft worden voor onbedoelde fouten bij het aanvragen van een uitkering, is niet goed genoeg. Dat schrijft de Raad voor de Rechtspraak in een kritisch advies aan de ministers Karien van Gennip (Sociale Zaken) en Carola Schouten (Armoedebeleid).
Met de wet willen de ministers de scherpe kantjes afhalen van de handhaving in de sociale zekerheid. In plaats van de hoge standaardboetes die nu worden opgelegd, moet er meer ruimte komen voor maatwerk, met oog voor individuele omstandigheden. Een waarschuwing bijvoorbeeld gaat ook tot de mogelijkheden behoren.
De belangrijkste kritiek van de Raad is dat het wetsvoorstel niets zegt over terugvordering. Terwijl uitkeringsinstanties verplicht zijn onterecht verstrekte uitkeringen terug te halen en dit gezien wordt als een belangrijk onderdeel van de handhaving.
Er wordt wel gewerkt aan een ander wetsvoorstel dat de menselijke maat terug moet brengen in de terugvordering. "Maar het grotere geheel is onvoldoende in beeld en bestaande regelgeving is uit het oog verloren", aldus de Raad, die zich afvraagt of het niet beter is al deze initiatieven in één wet op te nemen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - ChristenUnie-leider Mirjam Bikker wil dat de Nederlandse overheid betaalt voor de beveiliging van Joodse instellingen en gebouwen. Nu moeten die organisaties dat nog zelf betalen, maar volgens Bikker is veiligheid een kerntaak van de overheid. Ze noemt de situatie schrijnend.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-premier Rob Jetten heeft "boven op" de asielwetten gezeten, vindt D66-fractieleider Jan Paternotte. "Ik denk dat hij juist enorm zijn best heeft gedaan in zijn rol als premier," zegt hij in reactie op verwijten jegens Jetten van met name rechtse partijen zoals PVV en JA21.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Geert Wilders (PVV) weigert verantwoordelijkheid te nemen voor het verwerpen van de asielnoodmaatregelenwet in de Eerste Kamer. Zijn partij maakte vorige week een draai in de Eerste Kamer en besloot tegen een aanpassing van de wet te stemmen, waardoor uiteindelijk CDA en SGP de wet niet meer steunden.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-fractievoorzitter in de Tweede Kamer Ruben Brekelmans is "verbijsterd" over het stemgedrag van met name D66 in de senaat over de strenge asielwetten. De partij zocht volgens hem naar redenen om tegen te stemmen. "Ik heb daar geen woorden voor."
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig PVV-parlementariër Gidi Markuszower is woedend op zijn oude partij omdat die met haar stemgedrag in de Eerste Kamer de strenge asielwetten van de eigen ex-minister Marjolein Faber heeft laten stranden. Hij spreekt van "politiek theater" en noemt de gang van zaken "schandalig".
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV geeft D66 de schuld dat de asielnoodmaatregelenwet dinsdag geen meerderheid kreeg in de Eerste Kamer. Die wet sneuvelde, omdat een aanpassing die hulp aan illegalen niet langer strafbaar maakt het ook niet haalde. Die was nodig voor het CDA en de SGP om de wet aan een meerderheid te helpen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) vindt het "een gemiste kans" dat de Eerste Kamer de asielnoodmaatregelenwet van zijn voorganger Marjolein Faber (PVV) heeft weggestemd. Hij wil zo snel mogelijk met alternatieve routes komen om een aantal maatregelen die daardoor niet doorgaan, alsnog bij wet te regelen.
6 uur geleden