Adviesraad kraakt wet die strafregime uitkeringen verlicht
DEN HAAG (ANP) - Het wetsvoorstel dat moet zorgen dat mensen minder hard gestraft worden voor onbedoelde fouten bij het aanvragen van een uitkering, is niet goed genoeg. Dat schrijft de Raad voor de Rechtspraak in een kritisch advies aan de ministers Karien van Gennip (Sociale Zaken) en Carola Schouten (Armoedebeleid).
Met de wet willen de ministers de scherpe kantjes afhalen van de handhaving in de sociale zekerheid. In plaats van de hoge standaardboetes die nu worden opgelegd, moet er meer ruimte komen voor maatwerk, met oog voor individuele omstandigheden. Een waarschuwing bijvoorbeeld gaat ook tot de mogelijkheden behoren.
De belangrijkste kritiek van de Raad is dat het wetsvoorstel niets zegt over terugvordering. Terwijl uitkeringsinstanties verplicht zijn onterecht verstrekte uitkeringen terug te halen en dit gezien wordt als een belangrijk onderdeel van de handhaving.
Er wordt wel gewerkt aan een ander wetsvoorstel dat de menselijke maat terug moet brengen in de terugvordering. "Maar het grotere geheel is onvoldoende in beeld en bestaande regelgeving is uit het oog verloren", aldus de Raad, die zich afvraagt of het niet beter is al deze initiatieven in één wet op te nemen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Utrechtse CDA-gedeputeerde Mirjam Sterk wordt in het aankomende kabinet minister van Langdurige Zorg, Jeugd en Sport. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door RTL. Sterk gaat in Utrecht onder meer over natuur en landbouw.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Heleen Herbert wordt namens het CDA minister van Economische Zaken in het nieuwe kabinet. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door De Telegraaf. Momenteel is Herbert bestuurder bij bouwbedrijf Heijmans.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-Europarlementariër Tom Berendsen wordt minister van Buitenlandse Zaken in het aankomende kabinet. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door het AD.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - D66 draagt Rianne Letschert en Hans Vijlbrief voor als ministers in het aanstaande minderheidskabinet. Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, Vijlbrief van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Dat heeft D66 vrijdagmiddag bekendgemaakt. De invulling van de overige kabinetsposten volgt later, aldus de partij.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Sophie Hermans (VVD), die minister van Volksgezondheid wordt in het komende minderheidskabinet, denkt dat haar nieuwe post "grote en ingewikkelde opgaven" zal hebben. Hermans moet de miljardenbezuiniging in de zorg zien door te voeren, onder meer door het eigen risico te verhogen. Daarvoor is nog geen steun in de Tweede Kamer.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Bart van den Brink wordt namens het CDA minister van Asiel en Migratie, meldden meerdere bronnen aan het ANP. Hij voerde samen met fractievoorzitter Henri Bontenbal de onderhandelingen over de vorming van een minderheidskabinet met D66 en VVD.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Veel van de jongeren die door het toeslagenschandaal een studieschuld zijn aangegaan, zijn volgens demissionair staatssecretaris Sandra Palmen te helpen met bestaande regelingen. Die regelingen moeten "beter voor het voetlicht" worden gebracht, stelt de politica. Ze gaat niet mee in het pleidooi van kinder- en jeugdombudsmannen om de studieschuld van deze jongeren kwijt te schelden.
2 dagen geleden