Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Adviesorgaan pleit voor ingrijpende koerswijziging op woningmarkt

Adviesorgaan pleit voor ingrijpende koerswijziging op woningmarkt

DEN HAAG (ANP) - Het College van Rijksbouwmeester en Rijksadviseurs (CRa) pleit voor een ingrijpende koerswijziging om de woningcrisis in Nederland aan te pakken. Volgens het adviesorgaan van de rijksoverheid is een eerlijker woonstelsel noodzakelijk om de kansongelijkheid op de woningmarkt te verminderen. Het CRa deed donderdag zes aanbevelingen in het rapport 'Thuis in de toekomst'.

"Versterk de positie van de minst bevoordeelden, maak de toegang tot woningen eerlijker en laat grondwaardestijging terugvloeien naar maatschappelijke doelen. Met publieke regie, meer betaalbare huur, meer ruimte voor nieuwe woon- en ontwikkelvormen en het afbouwen van prijsopdrijvende prikkels wordt wonen weer een gemeenschappelijk goed", staat in het rapport.

Het CRa pleit daarbij voor onder meer het beperken van de hypotheekrenteaftrek als voordeel voor huizenbezitters en het verhogen van de belasting op woningbezit met het eigenwoningforfait. "Belast meervoudig woningbezit zwaarder en gebruik de opbrengsten voor een fonds voor woonzekerheid dat kwetsbare doelgroepen ondersteunt. Vanuit een rechtvaardigheidsprincipe is het niet logisch dat mensen over meerdere huizen kunnen beschikken terwijl anderen geen toegang hebben tot een passende woning", menen de auteurs. "Overweeg daarnaast een winstbelasting op de meerwaarde bij verkoop van een tweede woning."

'Woongroepen'

Het College is ook van mening dat er vanwege de toenemende diversiteit meer gemeenschappelijke woonvormen nodig zijn om verbinding en onderling begrip te bevorderen. "Binnen sommige gemeenschappen is het traditie om ouderen thuis op te vangen en te verzorgen. Bijvoorbeeld voor mensen met een migratieachtergrond waarbij in het land van herkomst inwoning vanzelfsprekend is. Ook Nederland heeft een lange traditie in vormen van samenwonen: variërend van hofjes, verzorgingstehuizen, aanleunwoningen tot woongroepen", aldus de deskundigen.

Zij voorzien ook dat steden en platteland er heel anders uitzien tegen 2050. "Een portiekflat heeft een extra verdieping gekregen. Door prefabricage en slimme montage verschijnen nieuwe woningen op daken en binnenterreinen, gebouwd met lichte constructies van hout, biobased isolatie en hergebruikte materialen. Op vrijkomende boerenerven zijn kleinschalige woonvormen ontstaan, gecombineerd met de productie van voedsel en biobased materialen, natuurherstel, zorg of werkruimte."

Meer uit Financieel

Boeing zakt op Wall Street na verlaging leveringsdoel

NEW YORK (ANP) - Boeing is dinsdag met een flink verlies geëindigd op de aandelenbeurs in New York. De Amerikaanse vliegtuigbouwer, die dinsdag met kwartaalresultaten kwam, verlaagde zijn leveringsdoelstelling voor dit jaar. Boeing zei meer tijd nodig te hebben om hogere productiesnelheden te kunnen realiseren.

13 minuten geleden
Chipbedrijf ASMI boekt recordomzet, maar toelevering onder druk

ALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) heeft in het afgelopen kwartaal een recordomzet behaald als gevolg van een aanhoudende groei bij zijn AI-activiteiten. Volgens het bedrijf neemt de druk op de toeleveringsketens wel toe, waardoor het lastiger wordt om aan de groeiende vraag te voldoen.

2 uur geleden
Besi wint in AEX-index na uitbreiding belang Applied Materials

AMSTERDAM (ANP) - Besi was dinsdag verreweg de grootste winnaar bij de hoofdfondsen op het Damrak. Het Amerikaanse Applied Materials meldde zijn belang in de Nederlandse chiptoeleverancier uit te breiden. Applied Materials, de grootste fabrikant van chipapparatuur in de Verenigde Staten, kocht vorig jaar een belang van 9 procent in Besi en dat wordt uitgebreid tot ongeveer 20 procent.

3 uur geleden
ING verwacht dat mensen wereldwijd volgend jaar vaker vliegen

AMSTERDAM (ANP) - Het aantal vliegtuigpassagiers neemt volgend jaar naar verwachting wereldwijd toe, ondanks dat vliegtickets waarschijnlijk duur blijven. Dat staat in een rapport van ING. Zelfs als de brandstofprijzen dalen, zullen de aanhoudend sterke vraag, de beperkte beschikbaarheid van vliegtuigen en de inflatie de ticketprijzen hoog houden, voorziet de bank.

3 uur geleden
Scheepsbouwer Damen schrapt 225 banen in Nederland

GORINCHEM (ANP) - Scheepsbouwer Damen gaat ongeveer 225 banen van de 4000 arbeidsplaatsen in Nederland schrappen, maakten de vakbonden De Unie en CNV bekend. Damen heeft de reorganisatie bevestigd. Volgens het bedrijf wordt de organisatie hiermee "eenvoudiger en efficiënter".

5 uur geleden
Porsche niet van plan auto's in VS te produceren

STUTTGART (ANP/AFP) - Het Duitse sportwagenmerk Porsche is niet van plan auto's te produceren in de Verenigde Staten, ondanks de importheffingen van 15 procent die het land rekent voor auto's uit de Europese Unie. Eventuele voordelen wegen niet op tegen de extra investeringen die daarvoor nodig zijn, zei financieel topman Jochen Breckner in een toelichting op kwartaalcijfers.

6 uur geleden
Wall Street verder omhoog na reeks kwartaalresultaten

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen dinsdag verder omhoog na de koerswinsten een dag eerder. Beleggers verwerkten een stroom van bedrijfsresultaten van grote bedrijven als UPS, Coca-Cola en Boeing. Daarnaast ging de aandacht uit naar de Federal Reserve, die dinsdag begon aan de tweedaagse rentevergadering.

6 uur geleden