Adviescollege kraakt wetsvoorstel tegen malafide uitzendbureaus
DEN HAAG (ANP) - Nieuwe regels die malafide uitzendbureaus moeten weren van de Nederlandse markt, gaan waarschijnlijk niet werken. Dat is de conclusie van het Adviescollege toetsing regeldruk (ATR) na bestudering van een wetsvoorstel van minister Karien van Gennip van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. In plaats van extra regels invoeren is het beter om veel strenger te handhaven, vindt het orgaan dat adviseert over het verminderen van de regeldruk.
In Nederland wonen en werken nog vaak arbeidsmigranten onder slechte omstandigheden en voor te lage lonen. Dat gaat vaak via uitzendbureaus die het niet zo nauw nemen met de rechten van werkenden. Het kabinet hoopt dat een verplichte waarborgsom van 100.000 euro en het indienen van een verklaring omtrent gedrag plus informatie over de betaalde lonen en belastingen de goede van de slechte uitzenders scheidt.
Maar het ATR ziet vooral extra administratieve rompslomp voor uitzendbureaus, zonder dat dit de misstanden rondom onderbetaling, slechte huisvesting en onveilige werkomstandigheden vermindert. Het kabinet zou daarom beter kunnen inzetten op een "consequente en strikte handhaving" van de al bestaande regels over de omgang met arbeidskrachten.
Handhaving
"De bureaus die slecht voor hun personeel - veelal arbeidsmigranten - zorgen, laten zich doorgaans niet door administratieve eisen en procedures leiden", stelt het college. "Consequente en strikte handhaving is noodzakelijk en ook veel effectiever."
Het ATR stelt dat de meeste uitzendbureaus op een nette manier opdrachtgevers aan tijdelijk personeel helpen. Tegelijkertijd zou de voorgestelde wet bedrijven opzadelen met 143 miljoen euro aan extra kosten, denkt het adviesorgaan. Inzetten op handhaving zou minder belastend zijn.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Nederland was ook vorig jaar een van de innovatiekoplopers als het gaat om octrooiaanvragen in Europa. Dat meldt het Europees Octrooibureau (EOB). Nederlandse bedrijven en uitvinders hebben 7006 Europese octrooien aangevraagd. Dat komt neer op 388 aanvragen per miljoen inwoners. Daarmee staat Nederland per inwoner wereldwijd in de top vijf.
34 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters op Wall Street lieten maandag herstel zien, al moesten ze bij het slot een deel van de eerdere winsten weer inleveren. Beleggers reageerden positief op de opmerkingen van de Amerikaanse president Donald Trump over een pauze van de aanvallen door de Verenigde Staten op Iraanse energiefaciliteiten de komende vijf dagen om ruimte te bieden voor onderhandelingen. Dat gaf handelaren hoop op een naderend einde van het conflict in het Midden-Oosten. Dat heeft de olieprijzen opgedreven en de vrees voor een wereldwijde recessie aangewakkerd.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Vanwege de sterk gestegen brandstofprijzen vragen werkgevers steeds vaker aan leaserijders om bij goedkope tankstations te tanken in plaats van langs de snelweg. "Dat deden ze al, maar nu gebeurt dit nog vaker. Momenteel is het extra relevant", zegt een woordvoerster van Ayvens, de grootste leasemaatschappij van Nederland.
4 uur geledenURK (ANP) - Een groot deel van de Nederlandse visserij blijft deze week binnen vanwege de hoge brandstofprijzen. Ruim de helft van de tientallen boomkorvissers, qua vangst de grootste categorie in de sector, gaat deze week niet de zee op omdat dit niet langer rendabel is. "Zo'n besluit is heel uitzonderlijk", zegt directeur Geert Meun van branchevereniging VisNed naar aanleiding van eerdere berichtgeving door De Telegraaf.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veerdiensten overwegen hun tarieven te verhogen of hun dienstregelingen in te perken vanwege de hogere prijzen voor brandstof. Dat zegt secretaris Erik van Toor van branchevereniging Veerdiensten Nederland. Onder de koepel vallen onder andere de veren van GVB in Amsterdam.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland verliest op het gebied van nieuwe geneesmiddelen steeds meer terrein aan andere landen, ook binnen Europa. De van oorsprong sterke farmaceutische branche in ons land klaagt over lange, strenge en onvoorspelbare toelatingstrajecten, waardoor sommige medicijnen veel later of helemaal niet meer in ons land op de markt komen. "We zien dat de concurrentiepositie voor klinische studies iedere maand verslechtert", zegt Martijn Bax, directeur bij de Nederlandse locatie van AstraZeneca, tijdens een persbijeenkomst in Den Haag.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen gingen maandag halverwege de dag plots omhoog en sloten in de plus. Beleggers reageerden op opmerkingen van de Amerikaanse president Donald Trump. Hij meldde dat de Verenigde Staten de aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten de komende vijf dagen zullen pauzeren in afwachting van de lopende gesprekken met Iran. De feestvreugde op de beurs werd echter aan het einde van de handel getemperd toen de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Baqer Qalibaf de gesprekken ontkende en Trumps bewering bestempelde als nepnieuws.
6 uur geleden