Adviescollege kraakt wetsvoorstel tegen malafide uitzendbureaus
DEN HAAG (ANP) - Nieuwe regels die malafide uitzendbureaus moeten weren van de Nederlandse markt, gaan waarschijnlijk niet werken. Dat is de conclusie van het Adviescollege toetsing regeldruk (ATR) na bestudering van een wetsvoorstel van minister Karien van Gennip van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. In plaats van extra regels invoeren is het beter om veel strenger te handhaven, vindt het orgaan dat adviseert over het verminderen van de regeldruk.
In Nederland wonen en werken nog vaak arbeidsmigranten onder slechte omstandigheden en voor te lage lonen. Dat gaat vaak via uitzendbureaus die het niet zo nauw nemen met de rechten van werkenden. Het kabinet hoopt dat een verplichte waarborgsom van 100.000 euro en het indienen van een verklaring omtrent gedrag plus informatie over de betaalde lonen en belastingen de goede van de slechte uitzenders scheidt.
Maar het ATR ziet vooral extra administratieve rompslomp voor uitzendbureaus, zonder dat dit de misstanden rondom onderbetaling, slechte huisvesting en onveilige werkomstandigheden vermindert. Het kabinet zou daarom beter kunnen inzetten op een "consequente en strikte handhaving" van de al bestaande regels over de omgang met arbeidskrachten.
Handhaving
"De bureaus die slecht voor hun personeel - veelal arbeidsmigranten - zorgen, laten zich doorgaans niet door administratieve eisen en procedures leiden", stelt het college. "Consequente en strikte handhaving is noodzakelijk en ook veel effectiever."
Het ATR stelt dat de meeste uitzendbureaus op een nette manier opdrachtgevers aan tijdelijk personeel helpen. Tegelijkertijd zou de voorgestelde wet bedrijven opzadelen met 143 miljoen euro aan extra kosten, denkt het adviesorgaan. Inzetten op handhaving zou minder belastend zijn.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Airbus heeft vrijdag gewaarschuwd dat een groot aantal vliegtuigen van het type A320 een onmiddellijke softwarefix nodig kunnen hebben na een recent incident met een vliegtuig van het Amerikaanse JetBlue Airways. Dat toestel had te maken met plotseling hoogteverlies omdat de besturing verstoord zou zijn geraakt door "intense zonnestraling".
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Ongeveer 3000 werknemers van distributiecentra van Amazon in Duitsland hebben vrijdag tijdens Black Friday het werk neergelegd in een loonconflict met vakbond Verdi. De staking trof grote distributiecentra van Amazon in onder meer Dortmund, Graben, Koblenz en Bad Hersfeld.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag op de laatste handelsdag van november met kleine winst gesloten. Over de gehele maand leed de hoofdgraadmeter op het Damrak wel verlies.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben in de week voor Black Friday meer aankopen gedaan dan in de week voor het koopjesfestijn vorig jaar. Dit komt naar voren uit cijfers die iDEAL rond Black Friday en Cyber Monday dagelijks publiceert.
5 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - De Chinese eigenaar van Nexperia heeft de Nederlandse tak van de chipmaker vrijdag beschuldigd van samenzwering om een niet-Chinese toeleveringsketen op te zetten. Ook beweerde eigenaar Wingtech dat Nexperia Nederland het moederbedrijf permanent van zijn controle wil ontdoen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Vakbond FNV heeft tot 17 december om met een definitief hervormingsplan te komen. Als de groepen die nu tegenover elkaar staan binnen de grootste vakbond van Nederland er dan nog niet uit zijn, grijpt de ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam in. Dat heeft de rechter vrijdag gezegd na een urenlange en rumoerige zitting over het oplossen van de bestuurscrisis binnen de bond.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag hoger geopend. Beleggers namen weinig risico op de laatste handelsdag van een turbulente beursmaand. November werd gekenmerkt door twijfel over de hoge waarderingen van de AI-bedrijven en onzekerheid over een verdere renteverlaging door de Federal Reserve. Wall Street bleef donderdag dicht voor Thanksgiving Day en is op Black Friday slechts een halve dag geopend. De New Yorkse beurzen sluiten op deze voor retailers belangrijke koopjesdag om 19.00 uur Nederlandse tijd.
8 uur geleden