Adviescollege kraakt strengere eisen gastouders
DEN HAAG (ANP) - Het is onduidelijk of de strengere eisen die het kabinet wil stellen aan gastouders nodig zijn om de kwaliteit van deze vorm van opvang te verbeteren. In een advies aan demissionair minister Karien van Gennip (Sociale Zaken) schrijft het Adviescollege Toetsing Regeldruk dat het vooral om "papieren maatregelen" gaat die zij voorstelt. Wat deze ingrepen precies moeten bereiken, is evenmin duidelijk.
Het kabinet maakt zich al langer zorgen over de kwaliteit van gastouderopvang. Gastouders vangen enkele jonge kinderen vaak thuis op. Kinderen krijgen bij gastouders volgens Van Gennip de beste maar ook de slechtste opvang: ruim een op de vijf gastouders biedt opvang van lage of zeer lage pedagogische kwaliteit.
Volgens de nieuwe eisen moeten gastouders dan ook aan 'pedagogische basisdoelen' voldoen, met focus op emotionele veiligheid en het werken aan sociale kwaliteiten. Gastouders moeten zich daarnaast laten coachen.
Positieve trend
Volgens het ATR is onduidelijk of deze ingrepen wel echt gaan werken en wat het precieze doel is. "Ook is niet onderzocht of zij in staat zullen zijn een goede uitvoering te geven aan de aanvullende eisen." Mogelijk werken de eisen zelfs averechts, omdat gastouders kunnen afhaken. Er moet verder onderzocht worden "wat echt kan werken", vindt ATR.
Het Adviescollege ziet een "positieve trend", waarbij gastouders de laatste tijd juist werken aan professionalisering en betere opvang bieden. Die trend "maakt dat wettelijke maatregelen mogelijk op dit moment nog niet noodzakelijk zijn".
Dit alles terwijl de eisen gastouders bij elkaar wel jaarlijks miljoenen extra kosten, aldus het ATR.
Meer uit Politiek
ATHENE (ANP) - De oefening die de Denen met andere Europese NAVO-bondgenoten plannen in en rond Groenland is "geen waarschuwing" aan het adres van de Verenigde Staten. Dat zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) aan het eind van een werkbezoek aan Griekenland.
31 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Foort van Oosten (Justitie) kijkt of het mogelijk en wenselijk is om AI-tools waarmee mensen kunnen worden uitgekleed, te verbieden. Dat bevestigt het ministerie na berichtgeving van het AD. Die krant onderzocht de mogelijkheden van AI-tool Grok, van X-eigenaar Elon Musk.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een minderheidskabinet is wat de SGP betreft 'een kwetsbaar construct', maar partijleider Chris Stoffer "sluit niet uit dat het wel eens best heel goed zou kunnen werken". Dat zegt hij na zijn gesprek met de informateur en D66, VVD en CDA.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na gesprekken met de beoogde oppositiepartijen voelt D66-leider Rob Jetten "echt wel alle aanknopingspunten om met de Kamer te gaan samenwerken en die meerderheden te vinden". Hij heeft "vertrouwen" dat plannen kunnen rekenen op brede steun in de Kamer, en het is zijn "overtuiging" dat dat gaat lukken.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een reeks partijen is er niet blij mee dat duizenden huurders van sociale huurwoningen ook een of meerdere woningen bezitten. Bijna 12.000 sociale huurders zijn ook eigenaar van een woning en sommigen zelfs van meer dan tien, meldde het Centraal Planbureau dinsdag. "Oneerlijk en onrechtvaardig", zei Hans Vijlbrief (D66) in een debat.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland staat positief tegenover een eventuele bijdrage aan een NAVO-missie in het poolgebied rond Groenland. Volgens minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) kan Nederland "op die manier bijdragen aan een stukje ontspanning in de relatie die wij zo belangrijk vinden, namelijk die tussen de Verenigde Staten en de Europese NAVO-bondgenoten".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Ook nadat een nieuw kabinet op het bordes heeft gestaan, moeten D66, VVD en CDA verder werken aan vertrouwen van de rest van de Tweede Kamer. Dat zei D66-leider Rob Jetten dinsdag na een nieuwe ronde formatiegesprekken.
1 dag geleden