Advies: verplaats bitcoins als je je wachtzin bewaart in LastPass
ZOETERMEER (ANP) - Mensen die de wachtwoordmanager LastPass gebruiken om hun accounts te beveiligen, moeten na een grote hack meteen actie ondernemen en hun wachtwoorden veranderen. En als mensen hun bitcoinrekeningen (wallets) ermee beveiligen, is dat niet genoeg. Zij moeten zo snel mogelijk een compleet nieuwe rekening aanmaken en het virtuele geld daarnaartoe verplaatsen. "Dat is de enige manier om je bitcoins veilig te stellen" zegt Daan Keuper, onderzoeker bij cyberbeveiliger Computest Security.
De digitale aanval op LastPass kwam vorig jaar aan het licht. Hackers wisten toegang te krijgen tot de wifi-aansluiting in het huis van een medewerker. Zo onderschepten ze de wachtwoorden die de werknemer gebruikte om in te loggen. Dat gaf toegang tot de interne systemen van het Amerikaanse bedrijf. Daardoor kregen ze de ruwe data achter de bewaarde wachtwoorden van de LastPass-gebruikers in handen. Die codes zijn versleuteld en nog niet te gebruiken, maar bij sommige gebruikers bleek het mogelijk om die versleuteling te breken. In dat geval zouden de hackers in één keer overal binnen kunnen komen.
Volgens Keuper lijkt het erop dat de aanvallers daarin geslaagd zijn. "Er worden namelijk overal bitcoins gestolen van gebruikers van LastPass. Tot nu toe lijkt er voor ongeveer 30 miljoen euro aan bitcoins buitgemaakt te zijn."
Bitcoinrekeningen zijn beveiligd met een wachtwoord, maar daarnaast hebben ze als extra bescherming een code van 12 of 24 willekeurig gekozen woorden. Die code heet een 'seed phrase'. Gebruikers kunnen met die woorden de rekening terugkrijgen als ze ooit de toegang verliezen. De woorden worden automatisch aangemaakt wanneer iemand een rekening opent en kunnen niet worden gewijzigd. Alle mensen die het slachtoffer waren van de bitcoinroof hadden die wachtzin opgeslagen in LastPass, en die lijkt dus in verkeerde handen te zijn gevallen. "Als kwaadwillenden de wachtzin weten te kraken, kunnen ze het geld wegsluizen, ook al heb je het wachtwoord aangepast."
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam behandelt vrijdag een zitting over de vergismoord op GGZ-directeur Rob Zweekhorst (44) achter gesloten deuren. De rechtbank wilde zonder pers en publiek in de zaal een getuige horen. "Gelet op zijn veiligheid zullen we de deuren sluiten", zei de voorzitter.
4 minuten geledenTER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum in Ter Apel zitten voor het eerst sinds begin november minder dan 2000 asielzoekers. Omdat het aantal onder die afgesproken grens blijft, hoeft opvangorgaan COA geen nieuwe dwangsom van 50.000 euro te betalen. Het centrum zit wel nog behoorlijk vol.
39 minuten geledenHOUTEN (ANP) - Het heeft voor de eerste keer dit winterseizoen matig gevroren. Vrijdagochtend daalde de temperatuur in het Groningse Eelde naar -5,4 graden. De eerste matige vorst is dit seizoen wat eerder dan normaal. Gemiddeld gebeurt dat volgens Weeronline rond 1 december.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Neuropsycholoog Erik Scherder van de Vrije Universiteit in Amsterdam gaat aangifte doen van deepfakevideo's waarin hij het gebruik van bepaalde medicijnen zou aanraden. Dat laat de hoogleraar donderdag weten aan het ANP. Scherder reageert op een uitzending van Pointer Checkt over dit onderwerp, die zondag op YouTube verschijnt.
11 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Journalist en media-ondernemer Derk Sauer heeft donderdagavond postuum de oeuvreprijs Mercur d'Or/LOF-Prijs voor Magazines gekregen bij de uitreiking van de Mercurs, de vakprijzen in de magazinebranche. De uitreiking vond plaats in Studio21 in Hilversum.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gaat iets beter met de mentale gezondheid van mbo-studenten, staat in een rapport over de (mentale) gezondheid en het middelengebruik van studenten in het middelbaar beroepsonderwijs van het Trimbos-instituut en de MBO Raad. Donderdag publiceerden onderzoekers ook al zo'n monitor over studenten in het hbo en wo. Volgens de onderzoekers is aandacht nodig voor mentale veerkracht, gezonde gewoonten en sociale steun.
17 uur geledenBRUSSEL (ANP) - In het gelekte Amerikaanse vredesplan voor Oekraïne staan "een hoop punten" die voor president Volodymyr Zelensky "ontzettend moeilijk te accepteren" zijn, zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) donderdag na overleg met zijn EU-collega's. Zij hebben ook met de Oekraïense minister van Buitenlandse Zaken gesproken.
17 uur geleden