Advies: verklein bosbrandrisico met maatregelen in de natuur zelf
KOPENHAGEN (ANP) - Het verkleinen van de kans op bosbranden is niet alleen een kwestie van de brandweer meer middelen geven. Oplossingen moeten veel meer in de natuur zelf worden gezocht, stelt het Europees Milieuagentschap (EEA). "Als er niet meer aandacht komt voor preventie en herstelmaatregelen, zal brandmanagement steeds moeilijker worden in een veranderend klimaat", waarschuwt het agentschap.
Door klimaatverandering neemt het aantal natuurbranden toe, vooral in de zomer. Waar dat eerst vooral in Zuid-Europa een probleem was, krijgen de laatste jaren ook noordelijker gelegen landen, waaronder Nederland, er regelmatig mee te maken. Dat valt niet alleen op te lossen door betere brandbestrijding, zegt het EEA.
Natuurlijke oplossingen lopen sterk uiteen. Het kan bijvoorbeeld gaan om het aanplanten van meer verschillende bomen- en plantensoorten, wat het bos gezonder maakt en beter bestand tegen brand. Ook een beter beheer van de "brandstof" in de natuur is volgens het agentschap belangrijk. Soms kan het verstandig zijn om bewust een klein gebied gecontroleerd af te branden. Op die manier kan worden voorkomen dat de hoeveelheid brandbaar materiaal zich opstapelt.
'Vernatten van gebieden'
Ook het loslaten van grazende dieren kan helpen, net als het "vernatten" van gebieden: als de bodem meer water vasthoudt, neemt het brandrisico af. Ook daar zijn maatregelen voor te bedenken, zoals beken vrij laten stromen en stukken grasland onder water zetten.
De EEA-experts zien meer voordelen. Maatregelen die het risico op brand helpen verkleinen, zijn ook vaak goed voor de biodiversiteit.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - De Verenigde Staten zijn van plan de Braziliaanse senator en presidentszoon Flávio Bolsonaro en zijn familie een visum te verlenen. Dat meldt persbureau Reuters op gezag van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat niet wilde bevestigen of de Bolsonaro's inderdaad onderweg zijn naar de VS, zoals Braziliaanse media dinsdag eerder schreven.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische oppositieleider Gadi Eisenkot noemt de voorlopige exitpolls van de parlementsverkiezingen een bewijs van 's lands wantrouwen in premier Benjamin Netanyahu. Rond 21.00 uur Nederlandse tijd wezen de eerste exitpolls erop dat Netanyahu's Likoed-partij de grootste lijkt te worden, maar dat het oppositieblok desondanks nipt aan kop gaat.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het oppositieblok onder leiding van Gadi Eisenkot lijkt op meer zetels te kunnen rekenen dan Netanyahu's coalitie, volgens de exitpolls. Netanyahu's partij zou wel de grootste worden. Een duidelijke verkiezingswinnaar is er nog niet volgens de eerste exitpolls.
3 uur geledenBRASILIA (ANP/BLOOMBERG) - Brazilië stelt een onderzoek in naar mogelijke illegale buitenlandse financiering van de presidentscampagne van senator Flávio Bolsonaro, die zondag de verkiezingen verloor. Een rechter heeft de federale politie die opdracht gegeven. Het onderzoek richt zich onder meer op financiering door een groep die banden heeft met de Amerikaanse vicepresident JD Vance.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Het verzoek van onder meer de partij van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om de stembussen in het land later te sluiten, is verworpen. Dat meldt de krant Haaretz op gezag van de kiescommissie.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump gaat het gebruik van de term AI (Artificial Intelligence) binnenkort verbieden, schrijft hij in een bericht op Truth Social. De Amerikaanse president wil dat er voortaan wordt gesproken over SI (Super Intelligence).
5 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Flávio Bolsonaro heeft Brazilië verlaten, zeggen bondgenoten van de senator en een Amerikaanse functionaris tegen CNN Brasil en persbureau Reuters. Hij zou met zijn vrouw en twee dochters onderweg zijn naar de VS. Het hooggerechtshof in Brazilië had Bolsonaro verboden het land te verlaten. Afgelopen zondag verloor hij de presidentsverkiezingen van de zittende president Luiz Inácio Lula da Silva.
6 uur geleden