Advies verkenner: BBB, GroenLinks, VVD en PvdA in college Utrecht
UTRECHT (ANP) - Verkenner Danny de Vries stelt een coalitie van BBB, GroenLinks, VVD en PvdA voor om samen een college te vormen in de provincie Utrecht. Dat staat in het verslag van De Vries, burgemeester van Oudewater, dat donderdag is gepresenteerd aan de Provinciale Staten van Utrecht. Maar volgens De Vries is "op basis van de gevoerde gesprekken" geen enkele coalitie op dit moment haalbaar. Alle varianten zitten "op slot".
"GroenLinks heeft aangegeven alleen met de PvdA in een coalitie zitting te willen nemen én een samenwerking met BBB én VVD een brug te ver te vinden én op een zo progressief mogelijke coalitie te mikken", schrijft De Vries in zijn eindconclusie. BBB voelt zich volgens de verkenner "in het nauw gedreven". GroenLinks stelt volgens lijsttrekker Anton Verleun te veel eisen. Beide partijen BBB en GroenLinks krijgen nu als eerste de regie om uit de impasse te komen. Zij vormen samen de kern van deze coalitie.
De Vries is overtuigd dat zij eruit gaan komen. "Ik zie twee grote stromingen, maar het is tijd om compromissen te sluiten. De provincie moet bestuurd worden." Het is tijd om de verantwoordelijkheid te pakken, vindt hij. Het politieke spel zit de coalitievorming nu in de weg. "Zij moeten over hun eigen schaduw heenstappen." De overheid kan volgens hem het vertrouwen van de kiezer terugwinnen als er een coalitie komt waarin iedereen zich herkent.
Net geen meerderheid
BBB wil de gesprekken graag vervolgen, geeft Verleun aan. "Wij zien het helemaal zitten." Voor GroenLinks is "het een brug te ver". Een samenwerking met BBB kan de partij naar eigen zeggen "lastig uitleggen aan de achterban". Huib van Essen stelt namens de partij verder te gaan met twee verkenners, een voor zijn partij en een voor BBB. VVD wil niet denken in verschillen en kijken naar wat partijen bindt. "Wij sluiten niemand uit en zijn voor een brede afspiegeling van de samenleving. Wij zien veel raakvlakken", stelt André van Schie. De partij wil dat de drie grootste partijen weer in gesprek gaan. Volgens de PvdA is de BBB aan zet. De partij heeft een voorkeur voor de laatste coalitie (GroenLinks, D66, CDA, PvdA en ChristenUnie) plus BBB. Andere partijen zoals het CDA steunen wel het advies van de verkenner.
De vier partijen hebben samen met 23 zetels net geen meerderheid. Daarom zijn er een of twee extra partijen nodig. De verkenner adviseert om voor twee extra partijen te gaan omdat de BBB zich vasthoudt aan de VVD en GroenLinks hetzelfde doet met de PvdA. Hij raadt aan om partijen als D66, CDA en de ChristenUnie aan de coalitie toe te voegen om aan minimaal 25 zetels (een meerderheid) te komen. Dan heb je volgens hem een coalitie die "in evenwicht en herkenbaar is bij de kiezers". Dat zou betekenen dat het nieuwe college uit zes partijen gaat bestaan.
BBB en GroenLinks laten weten de komende tijd verder te praten om een vervolg te geven aan het verkenningsproces.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De leden van de Groep Markuszower beginnen een nieuwe partij die ze De Nederlandse Alliantie (DNA) noemen. Rita Verdonk sluit erbij aan, heeft de groep afgesplitste PVV-Kamerleden bekendgemaakt.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Experts hebben zich tijdens een rondetafelgesprek in de Tweede Kamer zeer kritisch uitgelaten over een plan van het kabinet om te bezuinigen op de bijstand door mensen die daar recht op hebben nog niet actief te benaderen. Het kabinet heeft minder geld voor deze zogenoemde proactieve dienstverlening vanwege een financiële tegenvaller bij de arbeidsongeschiktheidsuitkering WIA. Coalitiepartijen D66 en CDA maakten vorige week tijdens een debat kenbaar van de bezuiniging af te willen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamerfractie van D66 gaat dinsdag tegen de novelle en de twee asielwetten stemmen, zei senator Paul van Meenen maandag tegen het ANP. Daardoor wordt het lastig voor asielminister Bart van den Brink (CDA) om een meerderheid te vinden.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoewel er een pakket aan energiemaatregelen ligt, denkt niemand dat het nu klaar is. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken en Klimaat, CDA) na de aankondiging van dat pakket. Zij geeft aan dat er elke week contact is met heel veel sectoren over hoe zij geraakt worden en welke mogelijkheden er zijn. Die gesprekken worden voortgezet.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het pakket aan maatregelen om de energieprijzen te compenseren is 'onvoldoende', vindt Jesse Klaver, fractievoorzitter van GroenLinks-PvdA. "Zo help je gewone mensen de crisis niet door." Hij kondigt op Bluesky aan dat zijn partij met voorstellen komt "om reizen met trein, bus en auto betaalbaarder te maken."
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt 627 miljoen euro uit om de gestegen energieprijzen voor burgers, ondernemers, vissers en boeren te verzachten. Ook wordt 340 miljoen euro verminderd aan belastingen. Het wordt voor een groot deel betaald door andere belastingen, zoals de accijnzen op alcohol, te verhogen.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verhuurders moeten meer kunnen vragen voor dure huurhuizen, nieuwbouw en huizen zonder tuin of balkon. Dat wil woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan regelen in een versoepeling van de huurwet. Op die manier hoopt ze dat er meer huizen beschikbaar zijn voor het middensegment.
17 uur geleden