Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Advies: verbied detachering arbeidsmigrant in sommige sectoren

Advies: verbied detachering arbeidsmigrant in sommige sectoren

DEN HAAG (ANP) - Arbeidsmigranten die door een bedrijf uit een ander EU-land in Nederland worden 'gedetacheerd', lopen een groot risico om hier als derderangsburger behandeld te worden. Het via zo'n omweg inhuren van arbeidsmigranten, moet dan ook in sommige sectoren worden uitgesloten, schrijft de Adviesraad Migratie in een rapport.

De "onduidelijke situaties en ontduikingsroutes" openen de deur naar arbeidsuitbuiting. Gedetacheerde arbeidsmigranten lopen het risico "niet het loon, de arbeidsvoorwaarden of de sociale zekerheid te krijgen waarop zij recht hebben".

De Adviesraad is een onafhankelijk adviescollege dat "gevraagd en op eigen initiatief " advies geeft aan de politiek. In het rapport genaamd Geen derderangsburgers signaleert de Raad dat detachering in de EU een groeiend fenomeen is, dat in zijn huidige vorm niet alleen voor de arbeidsmigrant zelf, maar ook voor Nederland ongewenste gevolgen heeft. Het kabinet zou "flexibele arbeidsovereenkomsten", waaronder detachering, dan ook moeten uitsluiten in sectoren waar veel misstanden voorkomen, luidt een van de aanbevelingen. Sectoren die veel in het nieuws komen vanwege misstanden zijn onder meer de vleesverwerkende industrie en de land- en tuinbouw.

Zeer ondoorzichtig

Door detachering werken mensen van binnen of buiten de EU in Nederland, maar voor een bedrijf uit een ander Europees land. De constructie leidt ertoe dat "omstandigheden zoals werkgevers die soms creëren zeer ondoorzichtig" zijn. Werkgevers kunnen de situatie dan ook makkelijk uitbuiten."Het is haast ondoenlijk om precies te weten waar een gedetacheerde arbeidsmigrant recht op heeft", iets waar ook de Arbeidsinspectie tegenaan loopt.

Net als bij 'reguliere' arbeidsmigranten, die zonder deze constructie in Nederland worden ingehuurd, zijn gedetacheerde migranten vaak afhankelijk van hun werkgever voor huisvesting. Arbeidsmigranten van buiten de EU zijn het kwetsbaarst, omdat zij ook voor hun verblijfsvergunning afhankelijk zijn van hun werkgever.

Lagere lonen en premies

Bedrijven die arbeidsmigranten detacheren kunnen hun kosten makkelijker laag houden. Zo betalen zij veelal lagere lonen en dragen zij premies af aan het land waarvandaan de werknemers worden uitgezonden, en die zijn vaak lager dan in Nederland. De Adviesraad vreest dat zo "de lonen en arbeidsomstandigheden voor de hele sector slechter worden".

De raad adviseert het kabinet strenger te zijn voor malafide werkgevers. Daarnaast moet Nederland internationaal betere afspraken maken, zowel in de Europese Unie en één-op-één met landen waarvandaan veel werknemers naar Nederland worden uitgezonden.

Meer uit Binnenland

Buma ziet geen werkbare meerderheids- of minderheidscoalitie

DEN HAAG (ANP) - Informateur Sybrand Buma ziet "geen werkbare meerderheidsvariant" voor een mogelijke coalitie. Ook een minderheidscoalitie met voldoende steun om "aan het werk te gaan" ziet hij niet, zei hij donderdag na afloop van gesprekken met partijleiders.

23 minuten geleden
Vader krijgt tbs met dwangverpleging voor doden zoon Gianny-Davey

GRONINGEN (ANP) - De rechtbank in Groningen heeft tbs met dwangverpleging opgelegd aan Curtly E. (46) uit Groningen voor het doodsteken van zijn 12-jarige zoon Gianny-Davey op 29 december vorig jaar. E. handelde in een psychose en was volledig ontoerekeningsvatbaar, oordeelt de rechtbank.

2 uur geleden
Nederland vraagt met 15 EU-landen om Europese regels voor e-steps

DEN HAAG (ANP) - Maak Europese regels voor kleine voertuigen zoals e-steps. Die oproep doet demissionair minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) donderdag in een overleg met EU-ministers. Zijn verklaring wordt gesteund door vijftien andere landen waaronder Duitsland, Polen en België.

3 uur geleden
Tweede Kamer binnenkort in debat over strafbaarheid illegaliteit

DEN HAAG (ANP) - Binnenkort gaat de Tweede Kamer in debat over het plan om een illegaal verblijf in Nederland strafbaar te stellen. Aan het begin van de zomer leidde het tot veel discussie toen de PVV dit wilde toevoegen aan een nieuwe strenge asielwet, en een Kamermeerderheid daarmee instemde. Het debat gaat over een aanpassing die demissionair asielminister David van Weel (VVD) voorstelt om tegemoet te komen aan de zorgen hierover.

3 uur geleden
Wilders ziet geen aanknopingspunten voor steun aan D66 en CDA

DEN HAAG (ANP) - Geert Wilders ziet "in geen enkel geval" voor zich dat de PVV steun zal verlenen aan een kabinet met D66 en CDA op basis van hun formatiestuk. Hij heeft geen goed woord over voor de plannen die de twee partijen dinsdag bekendmaakten.

3 uur geleden
Drie verdachten in soevereinenproces willen op vrije voeten komen

LEEUWARDEN (ANP) - Drie verdachten in een grote zaak die draait om een groep veronderstelde soevereinen hebben donderdag de rechtbank in Leeuwarden gevraagd of zij hun proces in vrijheid mogen afwachten. Het Friese trio maakt volgens het Openbaar Ministerie deel uit van een netwerk dat een anti-institutioneel gedachtegoed aanhangt en vanuit die overtuiging aanslagen wilde plegen. De verdachten ontkennen.

4 uur geleden
Yeşilgöz blijft erbij: VVD wil alleen in 'centrumrechts' kabinet

DEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz blijft erbij dat zij alleen in een "centrumrechts" kabinet stapt en ze blijft GroenLinks-PvdA uitsluiten. "Dat gaat niet veranderen", zei ze na afloop van een gesprek met informateur Sybrand Buma. Ze zei dat samenwerking met die partij "op basis van de inhoud" niet mogelijk zou zijn. Ook zou het niet voldoen aan de wens van "de kiezer".

4 uur geleden