Advies Teeven: coalitie BBB, VVD, CDA, GL en PvdA in Zuid-Holland
DEN HAAG (ANP) - De politieke partijen in Zuid-Holland zouden moeten kijken of er een coalitie kan worden gevormd met de BoerBurgerBeweging (BBB), VVD, CDA, GroenLinks en de PvdA. Dat is het advies van Fred Teeven. Na de verkiezingen heeft hij als verkenner gesproken met de vijftien partijen in de Provinciale Staten.
De vijf partijen die Teeven noemt, zouden samen dertig zetels hebben. Dat is genoeg voor een meerderheid. In Zuid-Holland zitten 55 leden in de Provinciale Staten. Bovendien zouden de vijf partijen samen "gelet op de inhoud en de relaties kunnen stoelen op een stabiele meerderheid". Dat licht Teeven verder niet toe.
Mocht die coalitie niet lukken, dan noemt Teeven nog een alternatief met zes partijen: BBB, VVD, CDA, JA21, PVV en SGP. Ook zij hebben samen dertig Statenzetels. "Die coalitie wordt niet op voorhand uitgesloten door de fracties die eraan zouden kunnen deelnemen", aldus de voormalige staatssecretaris van Veiligheid en Justitie.
Zijlijn
Andere Zuid-Hollandse partijen staan vooralsnog aan de zijlijn. Teeven concludeert dat het "om meerdere uiteenlopende redenen niet goed voorstelbaar wordt geacht" dat D66, de Partij voor de Dieren, ChristenUnie, Forum voor Democratie, de SP, 50PLUS en Volt in een coalitie komen. Wat die redenen zijn, wilde Teeven niet zeggen. "Het heeft te maken met wat andere fracties tegen mij hebben gezegd. Een zeer ruime meerderheid van de Staten vond dat de BBB deel moest uitmaken van een nieuw college. Zonder antwoord te geven is dat steeds bij alle overwegingen een belangrijk punt geweest."
Teeven adviseert ook om nu twee informateurs aan te stellen. Zij zouden de volgende fase van de coalitievorming in Zuid-Holland moeten begeleiden.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Bart van den Brink wordt namens het CDA minister van Asiel en Migratie, meldden meerdere bronnen aan het ANP. Hij voerde samen met fractievoorzitter Henri Bontenbal de onderhandelingen over de vorming van een minderheidskabinet met D66 en VVD.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veel van de jongeren die door het toeslagenschandaal een studieschuld zijn aangegaan, zijn volgens demissionair staatssecretaris Sandra Palmen te helpen met bestaande regelingen. Die regelingen moeten "beter voor het voetlicht" worden gebracht, stelt de politica. Ze gaat niet mee in het pleidooi van kinder- en jeugdombudsmannen om de studieschuld van deze jongeren kwijt te schelden.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sandra Palmen gaat verder als staatssecretaris van Toeslagen en wordt daarmee de enige partijloze bewindsvrouw van het nieuwe kabinet. Ze heeft de aanstaande premier Rob Jetten (D66) gevraagd of ze kan rekenen op rugdekking. Die stelde Palmen volgens haar gerust door te zeggen "dat dit kabinet zich gaat kenmerken door samenwerking en verbinding zoeken met alle partijen". Ze heeft "voor de zekerheid een nieuw koffiezetapparaat aangeschaft".
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig informateur Rianne Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap namens D66, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van RTL Nieuws. De naam van de voorzitter van het college van bestuur van de Universiteit Maastricht circuleert al langer. Daarnaast wordt Judith Tielen staatssecretaris op het ministerie, meldt haar partij de VVD.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD draagt uitsluitend zittende bewindspersonen en Tweede Kamerleden aan voor een post in het nieuwe kabinet. Zo keert David van Weel terug als minister van Justitie en Veiligheid, de post die hij bekleedde voordat hij afgelopen zomer overstapte naar Buitenlandse Zaken.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz verlaat de Kamerfractie van haar partij om minister van Defensie en vicepremier te worden in het nieuwe kabinet, meldt zij tegen de verzamelde pers in de Tweede Kamer. De huidige demissionaire defensieminister Ruben Brekelmans is in beeld als fractieleider. Maar het is volgens Yeşilgöz aan de fractie zelf om daarover te besluiten.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Caroline van der Plas wordt er allerminst vrolijk van dat D66 de nieuwe minister van Landbouw levert. "Boeren zijn zich rotgeschrokken. En ik met hen", schrijft de BBB-leider op X. "De partij die veestapel wilde halveren en de grootste boerenprotesten in de historie ontketende."
7 uur geleden