Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Advies Teeven: coalitie BBB, VVD, CDA, GL en PvdA in Zuid-Holland

Advies Teeven: coalitie BBB, VVD, CDA, GL en PvdA in Zuid-Holland

DEN HAAG (ANP) - De politieke partijen in Zuid-Holland zouden moeten kijken of er een coalitie kan worden gevormd met de BoerBurgerBeweging (BBB), VVD, CDA, GroenLinks en de PvdA. Dat is het advies van Fred Teeven. Na de verkiezingen heeft hij als verkenner gesproken met de vijftien partijen in de Provinciale Staten.

De vijf partijen die Teeven noemt, zouden samen dertig zetels hebben. Dat is genoeg voor een meerderheid. In Zuid-Holland zitten 55 leden in de Provinciale Staten. Bovendien zouden de vijf partijen samen "gelet op de inhoud en de relaties kunnen stoelen op een stabiele meerderheid". Dat licht Teeven verder niet toe.

Mocht die coalitie niet lukken, dan noemt Teeven nog een alternatief met zes partijen: BBB, VVD, CDA, JA21, PVV en SGP. Ook zij hebben samen dertig Statenzetels. "Die coalitie wordt niet op voorhand uitgesloten door de fracties die eraan zouden kunnen deelnemen", aldus de voormalige staatssecretaris van Veiligheid en Justitie.

Zijlijn

Andere Zuid-Hollandse partijen staan vooralsnog aan de zijlijn. Teeven concludeert dat het "om meerdere uiteenlopende redenen niet goed voorstelbaar wordt geacht" dat D66, de Partij voor de Dieren, ChristenUnie, Forum voor Democratie, de SP, 50PLUS en Volt in een coalitie komen. Wat die redenen zijn, wilde Teeven niet zeggen. "Het heeft te maken met wat andere fracties tegen mij hebben gezegd. Een zeer ruime meerderheid van de Staten vond dat de BBB deel moest uitmaken van een nieuw college. Zonder antwoord te geven is dat steeds bij alle overwegingen een belangrijk punt geweest."

Teeven adviseert ook om nu twee informateurs aan te stellen. Zij zouden de volgende fase van de coalitievorming in Zuid-Holland moeten begeleiden.

Meer uit Politiek

Linkse partijen willen dat olieconcerns betalen voor energiesteun

DEN HAAG (ANP) - De linkse oppositiepartijen SP en Partij voor de Dieren willen net als GroenLinks-PvdA dat oliebedrijven iets inleveren van de overwinsten die zij behalen door de hoge prijzen van olie en gas. Dat geld moet worden gebruikt om huishoudens te compenseren voor de sterk gestegen prijzen aan de pomp.

42 minuten geleden
Interesse D66 en CDA voor maximumprijs, VVD wil lagere accijnzen

DEN HAAG (ANP) - Tijdens het debat over de economische gevolgen van de oorlog in Iran toonden D66 en het CDA interesse in een plafond voor de prijzen aan de pomp. Partijleider Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA) kwam met dat idee en wil grote olie- en gasbedrijven ervoor laten betalen.

1 uur geleden
Leeftijdsgrens afsteken vuurwerk moet naar 18 jaar, vindt kabinet

DEN HAAG (ANP) - De minimale leeftijd waarop mensen vuurwerk mogen afsteken, moet naar 18 jaar, vindt het kabinet. Staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur en Waterstaat, CDA) sprak in een debat steun uit voor een voorstel van CDA en de Partij voor de Dieren om dat te regelen. "Ik denk dat het verstandig is om dat te doen."

2 uur geleden
Van Weel wil 'vertrouwenskloof' met politieagenten dichten

DEN HAAG (ANP) - Tussen de politieagenten aan de ene kant en de korpsleiding en de politiek aan de andere kant is een "vertrouwenskloof", stelde justitieminister David van Weel woensdag bij een debat in de Tweede Kamer. De komende tijd wil de VVD'er zijn best doen om deze te dichten. JA21 en BBB eisten zelfs het vertrek van de korpsleiding. Maar daarin ging Van Weel niet mee.

3 uur geleden
Ook RvS oordeelt: wachttijd asielaanvraag mocht niet verlengd

DEN HAAG (ANP) - Na het Europees Hof oordeelt nu ook de Raad van State (RvS) dat de beslistermijn voor het behandelen van asielaanvragen niet verlengd had mogen worden. In 2022 besloot staatssecretaris Eric van der Burg (VVD) de wachttijd van zes maanden te verlengen met nog eens negen maanden, omdat de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) ver achterliep met de aanvragen.

4 uur geleden
RvS: OCW moet 222 schoolbesturen nog personeelskosten betalen

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen (basisonderwijs, VVD) moet 222 basisscholen nog achterstallige personeelskosten betalen. De Raad van State (RvS) bevestigt woensdag een eerdere uitspraak van de rechtbank. Die oordeelde in juni 2024 dat de scholen in totaal circa 250 miljoen euro te weinig kregen over de periode augustus tot en met december 2022.

4 uur geleden
JA21 en BBB eisen dat minister korpsleiding politie wegstuurt

DEN HAAG (ANP) - De minister moet de korpsleiding van de politie wegsturen, vinden rechtse partijen als JA21 en BBB. De directe aanleiding is de manier waarop de leiding heeft gecommuniceerd met politiemensen die de systemen hebben geraadpleegd in de zaak van de moord op de 17-jarige Lisa uit Abcoude.

5 uur geleden