Advies: tbs met dwang voor verdachte moorden Rotterdam
ROTTERDAM (ANP) - Gedragsdeskundigen van het Pieter Baan Centrum (PBC), de observatiekliniek van justitie, beschouwen Sendric S. (25) als "ten minste sterk verminderd toerekeningsvatbaar". Zij adviseren tbs met dwangverpleging. S. lijdt aan schizofrenie, heeft een verstandelijke beperking en een stoornis op het gebied van cannabisgebruik. Volgens de deskundigen is hij "een ernstig beperkte en in psychiatrisch opzicht kwetsbare man". Zonder intensieve en langdurige behandeling is het gevaar voor herhaling groot.
Dat bleek woensdag uit de bespreking van het honderd pagina's tellende rapport van het PBC door de rechtbank in Rotterdam, waar S. terechtstaat voor drie moorden en een poging tot doodslag.
S. heeft bekend dat hij in december 2024 en januari 2025 afzonderlijk van elkaar drie mannen heeft doodgeschoten, op straat. De slachtoffers waren 58, 63 en 81 jaar oud. De poging tot doodslag betrof een steekpartij in juni 2024, waarbij een man ernstig gewond raakte. Ook dat feit heeft S. bekend.
Stemmen
S. heeft verklaard dat hij bij het plegen van de moorden werd gestuurd door stemmen in zijn hoofd. Het PBC heeft in kaart gebracht dat hij in elk geval al een paar jaar last heeft van de stemmen, wat hoort bij de schizofrenie. Op een zeker moment is hij ook gaan terugpraten tegen de stemmen, in steeds heviger mate. S.' jeugd werd onder meer gekenmerkt door affectieve verwaarlozing.
Mogelijk lijdt hij aan nog meer stoornissen, maar deze hebben de deskundigen niet met zekerheid kunnen vaststellen. Zij schrijven dat zij niet kunnen onderbouwen dat S. volledig ontoerekeningsvatbaar is, maar dat zij het ook niet kunnen uitsluiten. "Die hobbel hebben we niet kunnen nemen", aldus de psycholoog op de zitting.
Verklaringen van nabestaanden
"S. kan inzien dat het doden van iemand niet goed is, maar de stoornis maakt dat hij de impact en omvang daarvan op het slachtoffer en zijn omgeving niet kan overzien", zo vatte de psycholoog op vragen van de rechtbank samen.
Het proces tegen S. wordt vrijdag voortgezet. De rechtbank luistert dan nog naar verklaringen van nabestaanden van twee slachtoffers. Ook zal het Openbaar Ministerie met een strafeis komen en houdt de advocaat van S. zijn pleidooi.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Frans Timmermans wordt de nieuwe voorzitter van de raad van toezicht van de Dierenbescherming. Afgelopen weekend heeft de ledenraad ingestemd met zijn voordracht, meldt de organisatie.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Onder het motto 'Laat je niet interneppen' start maandag een campagne om mensen te wijzen op de gevaren van online-misleiding en - oplichting. Denk altijd drie tellen na voordat je klikt, reageert of betaalt, is de gedachte. En als je twijfelt, klik dan weg.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Landen moeten meer doen en beter samenwerken om kwetsbare ecosystemen in internationale wateren te beschermen. Dat stelt Greenpeace op de dag dat in de Armeense hoofdstad Jerevan een VN-biodiversiteitstop begint.
10 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het is zondag op geen enkel weerstation in Nederland warmer geworden dan 15 graden. Dat is volgens Weeronline voor het eerst sinds 16 mei, waardoor een reeks van 155 dagen op rij met een temperatuur van 15 graden of hoger ergens in Nederland ten einde komt.
19 uur geledenUTRECHT (ANP) - Onder begeleiding van één trom is een 'rouwstoet' met zo'n vijfhonderd mensen zondag door Utrecht getrokken. De aanwezigen herdachten de ruim 21.630 gedode Palestijnse kinderen. 'Ieder kind heeft een naam', was te lezen op een spandoek van Getuigen van Gaza.
20 uur geledenENSCHEDE (ANP) - Het onderzoek naar enkele onwelwordingen zaterdagmiddag tijdens een rondleiding in de Grolsch-fabriek in Enschede loopt nog. Mogelijk is er pas na het weekend iets te zeggen over de oorzaak, meldt de politie zondag.
1 dag geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft zaterdag twaalf actievoerders van Kappen met Kolen aangehouden die een kolenspoor in de Rotterdamse haven onklaar wilden maken. De activisten wilden steentjes onder het spoor weghalen, maar werden tegengehouden door de politie.
1 dag geleden