Advies: stop op uitvoer F-35 onderdelen naar Israël kan blijven
DEN HAAG (ANP) - Het besluit van het gerechtshof in Den Haag dat Nederland geen F-35-onderdelen mag uitvoeren naar Israël kan in stand blijven. Dat adviseert de advocaat-generaal vrijdag aan de Hoge Raad. Het hof oordeelde in februari van dit jaar dat Nederland moest stoppen met het leveren van de gevechtsvliegtuigonderdelen met eindbestemming Israël. De Staat ging daartegen in cassatie.
Het hof oordeelde toen dat "een duidelijk risico bestaat dat met de F-35-gevechtsvliegtuigen van Israël ernstige schendingen van het humanitair recht worden gepleegd in de Gazastrook". De advocaat-generaal concludeert nu dat het hof dit oordeel mocht vellen. "Op grond van verschillende internationale regelingen waarbij Nederland partij is, moet de uitvoer van militaire goederen worden verboden als er zo'n duidelijk risico is", aldus de advocaat-generaal in zijn advies aan de hoogste rechter. De Hoge Raad doet "zo spoedig mogelijk" uitspraak.
De zaak over een verbod op de uitvoer van de gevechtsvliegtuigonderdelen naar Israël werd eind vorig jaar aangespannen door mensenrechtenorganisaties Oxfam Novib, Amnesty International, PAX en The Rights Forum. De rechter in Den Haag bepaalde toen dat Nederland mocht doorgaan met het exporteren van de F-35-onderdelen naar Israël, maar de organisaties gingen daartegen in hoger beroep. De Staat opperde tijdens dat beroep onder meer dat een verbod op de export van de onderdelen grote gevolgen zou hebben voor de relatie van Nederland met de Verenigde Staten en Israël. Daar ging het hof dus niet in mee. Het besliste op 12 februari dat Nederland de export van de onderdelen naar Israël binnen zeven dagen moest stopzetten.
Sinds het verbod komen de F-35-onderdelen volgens de mensenrechtenorganisaties alsnog via een omweg in Israël terecht. Zij spanden daarom een kort geding aan tegen de Staat om de uitvoer met een dwangsom tegen te houden, maar de rechter wilde het geldbedrag niet opleggen bij toekomstige leveringen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Door een boom op het spoor rijden er zondagavond geen treinen tussen Haarlem en Zandvoort. Ook tussen Haarlem en Amsterdam Centraal is het treinverkeer verstoord omdat er een boom op het spoor ligt: op dat traject rijden minder sprinters. De hinder houdt in beide gevallen naar verwachting tot ongeveer 23.15 uur aan, is te zien in de reisplanner van de NS.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - In een appartement in Eindhoven is zondag een vrouw "onder verdachte omstandigheden" dood gevonden. De politie heeft in de buurt een man aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij haar overlijden.
2 uur geledenSCHIERMONNIKOOG (ANP) - Het aantal gewonden op het vrachtschip UHL Freedom is bijgesteld van vijf naar drie, meldt de kustwacht zondag. Twee van de drie gewonden zijn naar het ziekenhuis vervoerd. Het is niet bekend hoe het met de derde gewonde gaat.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam is dit weekend een vrouw zwaargewond geraakt door een zware mishandeling tijdens een feest. Het incident gebeurde zaterdagochtend vroeg, meldt de politie zondag.
5 uur geledenSCHIERMONNIKOOG (ANP) - Een vrachtschip dat onder Portugese vlag vaart, is stuurloos geraakt op de Noordzee ten noorden van Schiermonnikoog. De eerste prioriteit van de hulpdiensten is het helpen van de vijf gewonden aan boord, zegt een woordvoerder van de kustwacht. Hoe de bemanningsleden gewond zijn geraakt, is nog niet bekend.
6 uur geledenHOUTEN (ANP) - Storm Boelo, die momenteel over Nederland raast, is officieel de eerste herfststorm van dit jaar. Op Vlieland kwam het tussen 11.00 en 12.00 uur tot een gemiddelde windkracht 9. Ook in IJmuiden waait het flink en werden windstoten van 115 kilometer per uur gemeten, meldt Weeronline.
8 uur geledenBIDDINGHUIZEN (ANP) - Walibi heeft zaterdagavond tijdens Halloween Fright Nights de scarezones eerder gesloten na vechtpartijen tussen bezoekers. De politie zette de mobiele eenheid in om de orde te herstellen en mensen uit het park te escorteren. Volgens een woordvoerder van het pretpark veroorzaakte een groep bezoekers bewust onrust.
10 uur geleden