Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Advies: stop op uitvoer F-35 onderdelen naar Israël kan blijven

Advies: stop op uitvoer F-35 onderdelen naar Israël kan blijven

DEN HAAG (ANP) - Het besluit van het gerechtshof in Den Haag dat Nederland geen F-35-onderdelen mag uitvoeren naar Israël kan in stand blijven. Dat adviseert de advocaat-generaal vrijdag aan de Hoge Raad. Het hof oordeelde in februari van dit jaar dat Nederland moest stoppen met het leveren van de gevechtsvliegtuigonderdelen met eindbestemming Israël. De Staat ging daartegen in cassatie.

Het hof oordeelde toen dat "een duidelijk risico bestaat dat met de F-35-gevechtsvliegtuigen van Israël ernstige schendingen van het humanitair recht worden gepleegd in de Gazastrook". De advocaat-generaal concludeert nu dat het hof dit oordeel mocht vellen. "Op grond van verschillende internationale regelingen waarbij Nederland partij is, moet de uitvoer van militaire goederen worden verboden als er zo'n duidelijk risico is", aldus de advocaat-generaal in zijn advies aan de hoogste rechter. De Hoge Raad doet "zo spoedig mogelijk" uitspraak.

De zaak over een verbod op de uitvoer van de gevechtsvliegtuigonderdelen naar Israël werd eind vorig jaar aangespannen door mensenrechtenorganisaties Oxfam Novib, Amnesty International, PAX en The Rights Forum. De rechter in Den Haag bepaalde toen dat Nederland mocht doorgaan met het exporteren van de F-35-onderdelen naar Israël, maar de organisaties gingen daartegen in hoger beroep. De Staat opperde tijdens dat beroep onder meer dat een verbod op de export van de onderdelen grote gevolgen zou hebben voor de relatie van Nederland met de Verenigde Staten en Israël. Daar ging het hof dus niet in mee. Het besliste op 12 februari dat Nederland de export van de onderdelen naar Israël binnen zeven dagen moest stopzetten.

Sinds het verbod komen de F-35-onderdelen volgens de mensenrechtenorganisaties alsnog via een omweg in Israël terecht. Zij spanden daarom een kort geding aan tegen de Staat om de uitvoer met een dwangsom tegen te houden, maar de rechter wilde het geldbedrag niet opleggen bij toekomstige leveringen.

Meer uit Binnenland

Berendsen: deel ambassadepersoneel binnenkort terug naar Iran

DEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) hoopt dat een deel van het ambassadepersoneel "binnenkort" terug kan gaan naar de Iraanse hoofdstad Teheran. De Nederlandse ambassademedewerkers werden begin maart tijdelijk verplaatst naar de Azerbeidzjaanse hoofdstad Bakoe.

26 minuten geleden
Arib voelde zich onder druk gezet rond werkwijze tijdens corona

DEN HAAG (ANP) - Oud-Kamervoorzitter Khadija Arib voelde zich onder druk gezet rond de beslissing over hoe de Tweede Kamer haar werkzaamheden moest voortzetten tijdens de coronapandemie. Dat zei ze tijdens haar verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.

33 minuten geleden
Verkoop kortingspas treinen stopt als kosten te hoog worden

DEN HAAG (ANP) - Als de goedkopere treinabonnementen voor de zomer te veel geld dreigen te kosten, wordt de verkoop stopgezet. Het budget van 118 miljoen euro mag niet worden overschreden, schrijft staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur, CDA) in een brief aan de Tweede Kamer.

43 minuten geleden
Overheid hoeft toeslagenouders voorlopig geen dwangsom te betalen

DEN HAAG (ANP) - De overheid hoeft voorlopig geen dwangsom te betalen aan gedupeerden van de toeslagenaffaire die te lang wachten op een beslissing over schadevergoeding. De dwangsommen worden opgeschort tot 3 juni volgend jaar. Dat heeft de Raad van State woensdag bepaald.

1 uur geleden
Verbod op gezichtsbedekking bij demonstraties onzeker na kritiek

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil alternatieven voor het verbod op gezichtsbedekkende kleding bij demonstraties bespreken met de Tweede Kamer. Op het voorstel voor zo'n verbod kwam veel kritiek, schrijven ministers Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken, CDA) en David van Weel (Justitie, VVD) in een Kamerbrief. Een woordvoerder van minister Heerma zegt nog niet of het wetsvoorstel definitief van de baan is.

1 uur geleden
Arib: Tweede Kamer was niet voorbereid op een pandemie

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer was begin 2020 niet voorbereid op een pandemie. Dat zei toenmalig Kamervoorzitter Khadija Arib woensdag tijdens haar verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.

1 uur geleden
Raad van State keurt naamsverandering GroenLinks-PvdA goed

DEN HAAG (ANP) - De Raad van State heeft geen bezwaar tegen de naamsverandering van GroenLinks-PvdA naar Progressief Nederland, kortweg PRO, bij de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer en het Europees Parlement. Lokale partijen met 'pro' in de naam vreesden voor naamsverwarring. Ze waren het er daarom niet mee eens dat de Kiesraad akkoord was gegaan met de naamsverandering.

2 uur geleden