Advies: schoonmaker via app Helpling was wel degelijk werknemer
DEN HAAG (ANP) - Schoonmakers die via het inmiddels failliete onlineplatform Helpling huishoudelijk werk deden, moeten worden gezien als werknemers van het internetbedrijf. Dat adviseert de advocaat-generaal aan de Hoge Raad, die dit soort adviezen vaak overneemt.
Het gaat om een advies dat mogelijk grote invloed heeft op het sluitstuk van jarenlange procedures tussen vakbond FNV en Helpling. Die app brengt huishoudens in contact met schoonmakers, die volgens Helpling als zelfstandige ondernemers werkten. Maar FNV was het daar niet mee eens en stelde dat schoonmakers feitelijk werknemers waren, omdat ze zich aan veel voorschriften van Helpling moesten houden.
Samen met een Helpling-schoonmaakster spande de bond een rechtszaak aan en kreeg in hoger beroep deels gelijk. Het gerechtshof van Amsterdam oordeelde namelijk dat de huishoudelijk hulpen uitzendkrachten waren, waarmee ze ook recht hebben op doorbetaling bij ziekte en een transitievergoeding bij ontslag.
Inleners
Nadat zowel Helpling als FNV naar de Hoge Raad was gestapt, vindt de advocaat-generaal dat de schoonmakers reguliere werknemers van het platform waren. In het eerdere oordeel zag het gerechtshof de huishoudens nog als 'inleners" zoals bedrijven die uitzendkrachten inhuren. Maar volgens de advocaat-generaal kunnen particulieren niet als inleners worden gezien en zijn schoonmakers dus geen uitzendkrachten. Hoewel Helpling sinds januari 2023 failliet is, kan dit voor de schoonmakers van belang zijn voor het aanvragen van een werkloosheidsuitkering.
Het Nederlandse onderdeel van Helpling ging failliet toen het platform na de rechterlijke uitspraken op zoek moest naar een nieuw verdienmodel. Van de rechter mocht de app namelijk ook geen vergoeding vragen van schoonmakers die via Helpling een klus bemachtigden. Het Duitse moederbedrijf weigerde de aanhoudende verliezen op te vullen met nieuwe kredieten, waarna Helpling Nederland bankroet ging. Omdat de kans bestaat dat Helpling met terugwerkende kracht werkgever wordt, heeft de curator alle bij het platform geregistreerde huishoudhulpen ontslag aangezegd.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met kleine winsten gesloten. Netflix stond echter bij de verliezers op Wall Street. De streamingdienst neemt de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max over van Warner Bros. Discovery. Netflix krijgt daarmee een van de oudste en bekendste studio's van Hollywood in handen.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, voert gesprekken over een aandelenverkoop door insiders waarbij de onderneming gewaardeerd zou worden op 800 miljard dollar. Dat meldt zakenkrant The Wall Street Journal op basis van bronnen.
4 uur geledenLUDWIGSHAFEN (ANP/DPA) - De topman van het Duitse chemieconcern BASF ziet geen tekenen van de-industrialisatie van Duitsland ondanks de moeilijke marktomstandigheden voor veel Duitse industriebedrijven. Dat zei bestuursvoorzitter Markus Kamieth van het grootste chemiebedrijf ter wereld in een interview met zakenkrant Handelsblatt. Eerder deze week zei de invloedrijke lobbygroep BDI nog dat de neergang van de industrie structureel begint te worden.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag vrijwel onveranderd het weekend ingegaan. Zorgtechnologiebedrijf Philips was koploper in de hoofdindex na het flinke koersverlies een dag eerder. Shell stond juist bij de grootste dalers na een adviesverlaging voor het olie- en gasconcern.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De boete van 120 miljoen euro van de Europese Commissie voor socialemediaplatform X is opgelegd omdat het bedrijf van Elon Musk "succesvol" is. Dat zei voorzitter Brendan Carr van de Amerikaanse concurrentiewaakhond Federal Communications Commission (FCC).
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Vanuit de EU klinken positieve geluiden dat de Europese Commissie X een boete geeft voor het niet naleven van regels van de Digital Services Act (DSA). Het is voor het eerst dat de EU een boete geeft voor het niet naleven van deze wet. X krijgt de boete onder meer vanwege misleiding over blauwe vinkjes.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - Netflix stond vrijdag bij de verliezers op de beurzen in New York. De streamingdienst neemt de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max over van Warner Bros. Discovery. Netflix krijgt daarmee een van de oudste en bekendste studio's van Hollywood in handen. De overname, die in contanten en aandelen wordt betaald, waardeert Warner Bros. Discovery op 82,7 miljard dollar, inclusief schulden. Het aandeel Netflix zakte 2,6 procent en Warner Bros. Discovery steeg 2,8 procent.
10 uur geleden