Advies: schoonmaker via app Helpling was wel degelijk werknemer
DEN HAAG (ANP) - Schoonmakers die via het inmiddels failliete onlineplatform Helpling huishoudelijk werk deden, moeten worden gezien als werknemers van het internetbedrijf. Dat adviseert de advocaat-generaal aan de Hoge Raad, die dit soort adviezen vaak overneemt.
Het gaat om een advies dat mogelijk grote invloed heeft op het sluitstuk van jarenlange procedures tussen vakbond FNV en Helpling. Die app brengt huishoudens in contact met schoonmakers, die volgens Helpling als zelfstandige ondernemers werkten. Maar FNV was het daar niet mee eens en stelde dat schoonmakers feitelijk werknemers waren, omdat ze zich aan veel voorschriften van Helpling moesten houden.
Samen met een Helpling-schoonmaakster spande de bond een rechtszaak aan en kreeg in hoger beroep deels gelijk. Het gerechtshof van Amsterdam oordeelde namelijk dat de huishoudelijk hulpen uitzendkrachten waren, waarmee ze ook recht hebben op doorbetaling bij ziekte en een transitievergoeding bij ontslag.
Inleners
Nadat zowel Helpling als FNV naar de Hoge Raad was gestapt, vindt de advocaat-generaal dat de schoonmakers reguliere werknemers van het platform waren. In het eerdere oordeel zag het gerechtshof de huishoudens nog als 'inleners" zoals bedrijven die uitzendkrachten inhuren. Maar volgens de advocaat-generaal kunnen particulieren niet als inleners worden gezien en zijn schoonmakers dus geen uitzendkrachten. Hoewel Helpling sinds januari 2023 failliet is, kan dit voor de schoonmakers van belang zijn voor het aanvragen van een werkloosheidsuitkering.
Het Nederlandse onderdeel van Helpling ging failliet toen het platform na de rechterlijke uitspraken op zoek moest naar een nieuw verdienmodel. Van de rechter mocht de app namelijk ook geen vergoeding vragen van schoonmakers die via Helpling een klus bemachtigden. Het Duitse moederbedrijf weigerde de aanhoudende verliezen op te vullen met nieuwe kredieten, waarna Helpling Nederland bankroet ging. Omdat de kans bestaat dat Helpling met terugwerkende kracht werkgever wordt, heeft de curator alle bij het platform geregistreerde huishoudhulpen ontslag aangezegd.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Vakbond FNV pleit voor een ruimere belastingvrije reiskostenvergoeding en het invoeren van maximumprijzen voor benzine en diesel aan de pomp. Het zijn enkele punten die de grootste vakbond van Nederland aandraagt in de aanloop naar een Kamerdebat over de economische gevolgen van de Iranoorlog.
8 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met verliezen gesloten. Beleggers zochten naar aanwijzingen over de mogelijke duur van de gevechten in Iran en de Golfregio, maar de onzekerheid overheerste.
35 minuten geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - Europa krijgt binnenkort te maken met dezelfde verstoring in de aanvoer van brandstoffen die landen in Azië al raakt, meent Shell-topman Wael Sawan. Door de oorlog in het Midden-Oosten en de afsluiting van de Straat van Hormuz kunnen Golfstaten veel moeilijker hun olie en gas exporteren. Dit leidde onder andere in de Filipijnen, India, Cambodja en Myanmar al tot schaarste aan olie of gas.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenmarkten gingen dinsdag verder omhoog, ondanks opnieuw fors oplopende olieprijzen. De aanhoudende onrust rond de oorlog in het Midden-Oosten drukte wel op het sentiment, omdat beleggers vrezen dat het conflict het wereldwijde energieprobleem zal verergeren.
4 uur geledenAMSTELVEEN (ANP/BLOOMBERG) - Cacao- en katoenboeren in West-Afrika zullen kampen met mesttekorten door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten, waarschuwt ETG, een van de belangrijkste handelaren in landbouwgrondstoffen in de regio. Met de sluiting van de Straat van Hormuz worden de leveringen van meststoffen uit het Midden-Oosten verhinderd, waardoor de mestprijs stijgt.
5 uur geledenCARY (ANP) - Epic Games ontslaat meer dan 1000 van de ruim 4500 werknemers. Volgens het gamebedrijf achter Fortnite is het massaontslag nodig om geldproblemen te voorkomen.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het hoofdkantoor van Edmond de Rothschild is vrijdag door het Franse bureau voor Corruptie en Financiële Misdaden doorzocht, meldt persbureau AFP. De doorzoeking is onderdeel van een onderzoek naar de banden tussen de Franse diplomaat Fabrice Aidan en zedendelinquent Jeffrey Epstein.
5 uur geleden