Advies RvS aan Kamer: laat wijzigingsvoorstellen beter nakijken
DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerleden moeten amendementen laten nakijken op de gevolgen en de uitvoerbaarheid, stelt de Raad van State in een advies. Nu worden de voorstellen voor een wetswijziging vaak snel gemaakt en ingediend tijdens debatten, wat volgens de raad ten koste kan gaan van de kwaliteit.
"Als gevolg van de tijdsdruk bestaat er voor de Tweede Kamer vaak onvoldoende gelegenheid om een ingediend amendement op zijn consequenties te kunnen doordenken voor de samenleving, burgers en uitvoeringsorganisaties", schrijft de RvS. "Ook kunnen door tijdsdruk de financiële consequenties niet voldoende in beeld komen." Om dat te voorkomen, stelt de raad voor dat Kamerleden hun amendementen voordat het debat over een wet begint, kunnen laten nakijken door de adviesafdeling van de raad.
Wetsvoorstellen van het kabinet worden voordat de Tweede Kamer ze behandelt doorgelicht door onder meer de Raad van State. Dat geldt niet voor de amendementen die deze wetsvoorstellen kunnen wijzigen, waardoor ook voor ministers en andere Kamerleden de consequenties niet bekend zijn.
Wijzigen
Nu worden amendementen pas op de consequenties en uitvoerbaarheid beoordeeld door de raad nadat ze zijn aangenomen. Als voorbeeld noemt de RvS een wet over het belastingplan voor de BES-eilanden. Een aangenomen amendement werd na beoordeling van de raad teruggedraaid, omdat het slecht uitviel voor mensen met een lager inkomen. Als dat van tevoren was gedaan, hadden de indieners het amendement kunnen wijzigen.
Een amendement is een voorstel van een of meer Tweede Kamerleden om een wetsvoorstel te wijzigen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal steunt Laurens Dassen van Volt in zijn idee om serieus naar nieuwe regels voor kunstmatige intelligentie (AI) te kijken. Bontenbal vroeg zich wel af of het debat over de miljoenennota, de Algemene Politieke Beschouwingen, de juiste gelegenheid is om dit te bespreken.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het opstellen van een begroting vergt van een minderheidscoalitie "meer voorbereiding en overleg". Die les haalt CDA-leider Henri Bontenbal uit de moeizame onderhandelingen over de op Prinsjesdag gepresenteerde miljoenennota, zei hij tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - JA21-leider Joost Eerdmans verwacht dat zijn partij niet de hele begroting van het minderheidskabinet gaat steunen. Hij zei tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen dat hij waarschijnlijk per begroting gaat kijken of zijn partij die kan steunen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-fractievoorzitter Ruben Brekelmans en PRO-leider Jesse Klaver botsten tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen over geld dat mensen aan werken moeten overhouden. Klaver verweet Brekelmans dat hij zei dat jongeren te weinig werken, terwijl iemand van 25 jaar oud volgens Klaver ruim 100 euro meer overhoudt als hij van 32 uur naar 40 uur per week gaat.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Volgens VVD-fractieleider Ruben Brekelmans is zijn partijgenoot minister Eelco Heinen van Financiën niet teruggefloten door coalitiepartijen D66 en CDA. "Ik wil dat even rechtzetten, het beeld dat is ontstaan, dat de minister teruggefloten zou zijn." Volgens Brekelmans "werkt het altijd zo" dat de minister van Financiën "het initiatief neemt" en daarin een coördinerende rol heeft.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister van Financiën Eelco Heinen heeft de tabellen van een eerdere conceptbegroting alsnog gepubliceerd. Dit nadat de Tweede Kamer er in meerderheid nogmaals om had gevraagd. Eerder wilde de VVD-bewindsman de stukken niet delen. "Gelet op het brede verzoek van de Kamer," doet hij dat nu wel.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De oproep van voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie om meer samen te werken met Canada wordt positief ontvangen in Den Haag. Premier Rob Jetten noemde het "heel nuttig" als de samenwerking met landen als Canada, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk wordt geïntensiveerd.
9 uur geleden