Advies: Nederland moet meer medici opleiden
UTRECHT (ANP) - Nederland moet meer mensen toelaten tot medische opleidingen. Dat adviseert het zogeheten Capaciteitsorgaan. Dat is opgericht om uit te rekenen hoeveel zorgmedewerkers Nederland nodig heeft en hoe dat aantal kan worden gehaald.
Volgens het orgaan zijn er nu al grote personeelstekorten in de zorg, en die worden in de toekomst alleen maar groter. Onder meer door vergrijzing zullen veel mensen in de komende jaren de sector verlaten, terwijl meer en meer mensen juist zorg nodig hebben.
Het orgaan adviseert onder meer om het aantal opleidingsplekken voor aanstaande huisartsen te vergroten. Momenteel worden 850 mensen per jaar toegelaten tot die studies. Het Capaciteitsorgaan raadde eerder aan om dat uit te breiden tot 921, en komt nu uit op 1190 benodigde plekken. Dat is nodig "om over achttien jaar evenwicht te bereiken tussen de vraag naar en het aanbod van huisartsen", aldus het orgaan. Dat verwacht dat ongeveer 28 procent van de huisartsen in de komende tien jaar het vak zal verlaten, en niet alleen door pensionering.
Ongekend
De Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) noemt de voorgestelde verhoging van het aantal opleidingsplekken ongekend. Dat is "echt nodig om de stijgende zorgvraag goed te kunnen opvangen", verklaart LHV-bestuurder Hilly ter Veer.
De universiteiten moeten ook meer mensen opleiden tot medisch specialist. Daar zijn 1221 nieuwe studenten per jaar nodig, aldus het Capaciteitsorgaan. Dat kwam bij een vorig advies uit op ongeveer 1100 benodigde plekken.
Meer uit Gezond
MENLO PARK (ANP/RTR) - Meta heeft intern onderzoek naar de mentale gezondheidseffecten van Facebook en Instagram gestopt, nadat het "causaal" bewijs vond dat het gebruik van de socialemediaplatforms een negatieve impact had. Dat blijkt uit niet-gecensureerde stukken in een collectieve rechtszaak die door Amerikaanse schooldistricten is aangespannen tegen Meta en andere socialmediaplatforms.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - In Nederland hebben vorig jaar 444 mensen te horen gekregen dat ze hiv hebben opgelopen. Dat is het virus dat aids kan veroorzaken. Het aantal nieuwe diagnoses daalde jarenlang, bijna twintig jaar geleden waren er zo'n 1200 nieuwe gevallen, maar die afname is in de afgelopen jaren tot stilstand gekomen.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het volgende kabinet moet meer aandacht besteden aan gezond leven. Dat willen bijna veertig organisaties. Ze roepen op om gezond eten en drinken beter beschikbaar en betaalbaarder te maken, en om meer te doen tegen reclame die op kinderen is gericht. Dat doen ze in een collectieve boodschap aan informateur Sybrand Buma.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Drie nieuwe geneesmiddelen, onder meer tegen een bepaald type borstkanker, worden voorlopig nog niet vergoed vanuit het basispakket van de zorgverzekering. Demissionair zorgminister Jan Anthonie Bruijn (VVD) heeft besloten de medicijnen nog in de zogeheten sluis te houden, omdat ze volgens het ministerie te duur zijn, meldt hij aan de Tweede Kamer. Er is volgens hem intensief maar vergeefs met de leveranciers onderhandeld over "een maatschappelijk aanvaardbare prijs".
1 week geledenUTRECHT (ANP) - Bijna de helft van de mensen met een longziekte ervaart weleens stigmatisering door hun aandoening. Dit melden onderzoeksinstituut Nivel en het Longfonds na een eerste verkenning uitgevoerd binnen de Longmonitor 2025. Met name schaamte voor symptomen, fysieke beperkingen, hoesten en voor het gebruiken van de inhalator in het bijzijn van anderen komt naar voren. Ook het zich buitengesloten voelen, het gevoel dat anderen hen vermijden, of dat anderen zich niet op hun gemak lijken te voelen bij hen, speelt een rol.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Ook na het wijzigingsvoorstel om hulpverlening aan mensen in de illegaliteit uit te zonderen van strafbaarstelling, blijven hulpverleners mogelijk strafbaar. Dat zegt de Raad van State in een advies over het voorstel van asielminister David van Weel (VVD).
3 weken geledenDEN BOSCH/UTRECHT (ANP) - De toezichthouders voor medicijnen krijgen de laatste jaren steeds minder meldingen van mogelijke bijwerkingen. Het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen (CBG) en bijwerkingencentrum Lareb maken zich daar zorgen over. Als er minder meldingen komen, wordt het moeilijker om de veiligheid van middelen in de gaten te houden, zeggen ze.
3 weken geleden