Advies na aanval op hond Leusden: wees in natuur alert op wolven
UTRECHT (ANP) - Bezoekers van natuurgebieden in Leusden, Zeist en Woudenberg krijgen het advies "alert te blijven op de aanwezigheid van een wolf". De provincie Utrecht en gemeenten roepen hondenbezitters op hun dier aan de lijn uit te laten. In de natuurgebieden worden extra borden met die boodschap neergezet, meldt de provincie. Dat gebeurt nadat zaterdag in Leusden een hond werd gebeten en vervolgens meegenomen, vermoedelijk door een wolf.
De hond liep zaterdagochtend aan de lijn bij zijn baasje toen de confrontatie plaatsvond. Naar de hond wordt nog altijd gezocht, aldus de provincie. Daarbij wordt een speurhond ingezet.
De provincie gaat er door de verklaring van de hondeneigenaar van uit dat de hond door een wolf is aangevallen. Ook zijn beelden van wildcamera's bekeken en deskundigen geraadpleegd. Deskundigen geven aan dat de wolf die in de buurt van Leusden leeft welpen heeft, dat de welpen in de buurt van de hond waren en dat de wolf de hond waarschijnlijk als een bedreiging voor de welpen zag, aldus de provincie maandag. Er zijn geen beelden van de aanval.
Extra alert
Wie besluit de natuur van de Utrechtse Heuvelrug in te gaan doet er volgens de provincie goed aan extra alert te zijn en te vertrekken als ze de wolf of de welpen zien en in geen geval op zoek te gaan naar de welpen. De wolf is een beschermde diersoort en mag alleen bij onnatuurlijk gedrag of in gevaarlijke situaties worden verstoord, gevangen of gedood. De aanval op de hond beschouwen deskundigen als natuurlijk gedrag, dus vangen en doden is niet toegestaan, aldus de provincie.
BBB en VVD in Provinciale Staten maken zich zorgen en willen weten wat de provincie gaat doen om dit soort situaties te voorkomen. Ze vragen of wordt overwogen om het voorbeeld van Gelderland te volgen die een jonge niet-schuwe wolf wilde afschrikken met een paintballgeweer. De rechter bepaalde eind mei dat dit voorlopig niet mag.
Ze vragen zich af of de aanval een verrassing was voor Gedeputeerde Staten. "Ik heb met de terreinbeheerder gesproken en kennelijk geeft hij al lang signalen door aan de provincie. Bijvoorbeeld dat andere honden zijn gebeten, dat een wolf opdook in de buurt van een kinderwagen en achter een ruiter te paard. Wij hebben daar als Statenleden nooit iets over gehoord, dat maakt het heel lastig onze controlerende rol in te vullen", stelt Juliƫtte van Gilse (VVD). Zij vreest dat mensen door de berichten "angstig worden om het gebied in te gaan. En dat is natuurlijk niet de bedoeling. Zo'n landgoed als Den Treek is voor iedereen."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De kersttoespraak van koning Willem-Alexander telt dit jaar 757 woorden, dat is 11 woorden meer dan vorig jaar. De lengte van de kersttoespraak van de koning daalde de afgelopen jaren.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander zou het mooi vinden als "iedere generatie als eerste doel zou hebben om de wereld in een iets betere toestand over te dragen aan de generatie erna". Dat is niet eenvoudig, zei de koning donderdag in zijn jaarlijkse kersttoespraak.
5 uur geledenZAANDAM (ANP) - In een woning aan de Westzijde in Zaandam heeft een zeer grote brand gewoed. Het ging om een kraakpand, aldus een woordvoerder van de veiligheidsregio. Rond 12.15 uur meldde de brandweer dat de brand uit is.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Artis is op kerstavond een olifantje geboren. Het kalf, een bul, stond al binnen enkele minuten op vier poten en dronk al snel bij moeder. In de Amsterdamse dierentuin leven nu vijf Aziatische olifanten: matriarch van de kudde Thong Thai en haar vier nakomelingen.
7 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - De hazelaars staan dit jaar eerder in bloei dan ooit. Dat kan leiden tot hooikoortsklachten, meldt Nature Today. "Niet eerder stonden hazelaars zo vroeg zo uitgebreid te bloeien als dit jaar. En niet eerder telde het LUMC zoveel hazelaarpollen in december als dit jaar."
7 uur geledenMAASDIJK (ANP) - Een automobilist is om het leven gekomen door een ongeval in Maasdijk, waarbij zijn auto in brand vloog. Het ongeluk gebeurde rond 4.30 uur op de Coldenhovelaan in de Zuid-Hollandse plaats, meldt de politie op X.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In meerdere plaatsen in het land kunnen mensen de schaatsen onderbinden. Zo hebben in De Lier (Zuid-Holland) en in Zeist (Utrecht) de vorst en het werk van vrijwilligers ervoor gezorgd dat schaatsers vanaf 8.30 uur over de baan kunnen rijden.
9 uur geleden