Advies: minimaal 70 euro cash in huis bij uitval betalingsverkeer
AMSTERDAM (ANP) - Voor het geval het digitale betalingsverkeer plotseling volledig stilvalt, krijgen Nederlanders het dringende advies om per volwassene 70 euro en per kind 30 euro contant achter de hand te houden. Dat zou genoeg moeten zijn om drie dagen te overbruggen. Dit adviseren onder meer De Nederlandsche Bank (DNB), consumentenorganisaties, banken en het ministerie van Financiën, verenigd in het Maatschappelijk Overleg Betalingsverkeer (MOB).
Aanleiding voor het advies zijn de toegenomen geopolitieke spanningen en cyberdreigingen. Consumenten moeten voorbereid zijn op noodsituaties waarin 72 uur lang het betalingsverkeer uitvalt. "Dat kan zijn als er aan de kassa niet elektronisch betaald kan worden, als geldautomaten het niet doen of als er niet online gebankierd kan worden", waarschuwt het MOB.
Een deel van het contante bedrag zou volgens de organisaties uit bankbiljetten moeten bestaan en een deel uit munten. "Als u bankbiljetten heeft, geef dan de voorkeur aan bankbiljetten met lage waardes. En wat muntgeld betreft: probeer ongeveer 50 munten van verschillende waardes in huis te hebben", zo klinkt het advies.
Noodzakelijke uitgaven
Wie 70 euro contant achter de hand wil houden, kan dat bijvoorbeeld doen met een biljet van 20 euro, een van 10 euro en één van 5. De resterende 35 euro wordt aangevuld met de 50 munten.
Met de voorgestelde bedragen, berekend door het Nibud, kunnen voor een periode van drie dagen noodzakelijke uitgaven voor bijvoorbeeld water, voeding, medicijnen en vervoer worden gedaan. "Consumenten kunnen natuurlijk zelf beoordelen of ze met dit advies uit de voeten kunnen, of dat ze het bedrag willen aanpassen aan eigen uitgaven en budget."
Extra geld opnemen
Defensieminister Ruben Brekelmans zei vorig jaar al dat Nederland zich op alle mogelijke oorlogsscenario's moet voorbereiden door de Russische dreiging. Ook adviseerde hij toen om altijd contant geld in huis te hebben.
Volgens het MOB hebben veel consumenten al cash in huis voor noodsituaties. "Als de voorraad contant geld thuis nu nog niet op peil is, kan dat geleidelijk in een paar maanden worden opgebouwd door af en toe wisselgeld apart te leggen."
In december vorig jaar gingen Nederlanders al naar de pinautomaten om extra geld op te nemen, nadat bekend werd dat banken consumenten hierover zouden gaan adviseren. Volgens een woordvoerster van Geldmaat, het bedrijf dat het beheer en onderhoud van de automaten regelt voor de grote banken in Nederland, ging het toen om "gemiddeld een paar tientjes per transactie extra".
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De huizenprijzen zullen naar verwachting de rest van dit jaar niet meer stijgen, voorspelt ING in een rapport over de woningmarkt. In de grote steden blijft de huizenprijsontwikkeling naar verwachting achter bij het landelijk gemiddelde en zouden de prijzen kortstondig zelfs wat kunnen zakken, stellen de marktkenners van de bank. Na jaren van groei is het voor het eerst in lange tijd dat een bank verwacht dat de huizenmarkt niet verder groeit.
2 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De Nederlandse technologische industrie heeft steeds meer last van de handelsoorlog die de Amerikaanse president Donald Trump vorig jaar ontketende. Dat meldt FME, de ondernemersorganisatie voor de technologische industrie, na een onderzoek onder 156 bedrijven dat eerder deze maand is uitgevoerd.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De huizenprijzen zullen naar verwachting de rest van dit jaar niet meer stijgen, voorspelt ING in een rapport over de woningmarkt. In de grote steden blijft de huizenprijsontwikkeling naar verwachting achter bij het landelijk gemiddelde en zouden de prijzen kortstondig zelfs wat kunnen zakken, stellen de marktkenners van de bank. Na jaren van groei is het voor het eerst in lange tijd dat een bank verwacht dat de huizenmarkt niet verder groeit.
4 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Apple heeft het afgelopen kwartaal zijn beste eerste drie maanden in een jaar ooit behaald. Dat zegt topman Tim Cook van het techconcern in een toelichting op de resultaten. Volgens hem komt dat onder andere dankzij meer verkopen van iPhones.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag hoger gesloten. Beleggers reageerden onder meer op positieve kwartaalresultaten van Alphabet, het moederbedrijf van Google, en de fabrikant van graafmachines, bulldozers en mijnbouwtrucks Caterpillar.
6 uur geledenDEURNE (ANP) - De elektrische-bussenbouwer Ebusco voert gesprekken met partijen die interesse hebben in het kopen van een meerderheidsbelang in de busactiviteiten. Het noodlijdende bedrijf meldt dit bij de presentatie van de jaarresultaten.
7 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - Spotify heeft donderdag een nieuw verificatiesysteem aangekondigd om gebruikers van de muziekstreamingdienst te helpen echte artiesten te onderscheiden van muziek die is gegenereerd door kunstmatige intelligentie. Het groene vinkje, dat aangeeft dat een artiest is geverifieerd door Spotify, komt in een tijd van groeiende bezorgdheid in de muziekindustrie over door AI-gegenereerde nummers die streamingdiensten overspoelen.
7 uur geleden