Advies: laat uitstoters van nu hun CO2 in de toekomst verwijderen
BRUSSEL (ANP) - Europa moet snel meer werk maken van CO2-verwijdering, schrijven klimaatwetenschappers die de EU adviseren in een rapport. De Europese klimaatraad stelt onder meer voor om bedrijven die nu nog broeikasgassen uitstoten te verplichten om in de toekomst bij te dragen aan de verwijdering ervan uit de atmosfeer.
Het idee is vergelijkbaar met de bestaande 'uitgebreide producentenverantwoordelijkheid', het principe dat bedrijven die producten maken ook verantwoordelijk zijn voor het inzamelen en hergebruiken van het afval dat er uiteindelijk uit voortkomt. Voor autobanden, elektronica en batterijen is dat al gebruikelijk, maar het zou volgens de wetenschappelijke adviesraad ook met CO2 kunnen.
CO2-verwijdering moet in elk geval niet in de plaats komen van uitstootvermindering, benadrukt de raad. Maar om de klimaatdoelen te halen, is het volgens de wetenschappers "dringende noodzaak" dat ook koolstofdioxide (CO2) die al in de lucht zit eruit wordt gehaald. Dat kan op uiteenlopende manieren. In de eerste plaats biedt de natuur zelf mogelijkheden: CO2 wordt vastgelegd in de bodem en mits daar op de juiste manier mee wordt omgegaan, kan die hoeveelheid worden verhoogd. Ook bomen en gewassen nemen koolstof op.
Daarnaast zijn er technologische opties. Zo kan CO2 door speciale filterinstallaties uit de lucht worden gehaald en bijvoorbeeld worden gebonden aan mineralen. Direct air capture heet die techniek. Een andere optie is het afvangen van CO2 bij installaties die biobrandstoffen maken. Dit staat bekend als BECCS, een afkorting van 'bioenergy with carbon capture and storage'. Mits de biomassa een duurzame herkomst heeft, kan op deze manier CO2 worden verwijderd. Het afgevangen broeikasgas kan dan diep in de grond worden gepompt.
Omdat de technieken doorontwikkeld moeten worden, stelt de adviesraad voor om alvast wettelijke streefdoelen vast te leggen voor CO2-verwijdering. Geleidelijk kan het ook onderdeel worden van het Europese systeem voor emissiehandel (ETS). Zo wordt het aantrekkelijk voor bedrijven om erin te investeren. Ook hier zijn "strikte duurzaamheidscriteria" een voorwaarde voor succes, zegt de adviesraad erbij.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse handelsrechtbank heeft donderdag de invoerheffingen van 10 procent van de Amerikaanse president Donald Trump op het grootste deel van de invoer naar de Verenigde Staten onwettig verklaard.
59 minuten geledenBANDAR ABBAS (ANP/AFP) - Volgens Iraanse staatsmedia hebben er explosies plaatsgevonden op een eiland in de Straat van Hormuz en boven de kuststad Bandar Abbas. Staatsomroep IRIB meldt dat de Amerikanen een olietanker hebben aangevallen en dat Iran heeft gereageerd met raketten.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Europarlementariƫrs uit elf landen en vier politieke groepen roepen de lidstaten op snel een Europese defensieunie op te richten. Alleen daarmee kan Europa zich zelfstandig verdedigen. Die unie moet een plek krijgen binnen de NAVO, maar ook los van de NAVO kunnen opereren.
10 uur geledenLONDEN (ANP) - In Groot-Brittanniƫ zijn de stembureaus geopend voor lokale verkiezingen. Er mag gestemd worden voor lokale overheden in Engeland en in Wales en Schotland vinden parlementsverkiezingen plaats. Bij de stembusgang wordt rekening gehouden met een flink verlies voor Labour. De partij van premier Keir Starmer, wiens populariteit flink is afgenomen, staat er volgens de peilingen zeer slecht voor en krijgt mogelijk te maken met een recordverlies aan zetels.
16 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - De enorme voedseltekorten in Gaza hebben "verwoestende gevolgen" voor zwangere vrouwen en pasgeboren kinderen. Dat blijkt uit een analyse van de internationale tak van Artsen zonder Grenzen (AzG).
17 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - Een Zuid-Koreaans hof van beroep heeft donderdag de straf van voormalig premier Han Duck-soo met acht jaar verminderd. De 76-jarige werd veroordeeld voor zijn rol in de afkondiging van de staat van beleg door ex-president Yoon Suk-yeol.
20 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een Amerikaanse rechter heeft een handgeschreven briefje vrijgegeven dat Jeffrey Epstein zou hebben geschreven voor een zelfmoordpoging. De veroordeelde zedendelinquent maakte enkele weken later een einde aan zijn leven.
21 uur geleden