
Advies: laat Janssen-vaccin voorlopig in de opslag liggen
AMSTERDAM (ANP) - Landen moeten de doses van het Janssen-coronavaccin die ze al hebben gekregen, voorlopig in de opslag laten liggen. Dat is het advies van moederbedrijf Johnson & Johnson, meldt de Europese toezichthouder voor vaccins, het Europees Geneesmiddelenbureau (EMA).
Nederland kreeg eerder deze week de eerste 80.000 doses van het bedrijf uit Leiden. Die zouden in de loop van de week onder andere aan ziekenhuismedewerkers worden toegediend. Die vaccinaties worden mogelijk uitgesteld.
Het EMA doet onderzoek naar potentiële bijwerkingen van het vaccin. De toezichthouder verwacht in de loop van volgende week met een oordeel te komen. Vooralsnog blijft het bureau van mening dat de voordelen van het vaccin groter zijn dan de nadelen. Anders gezegd: het vaccin zal veel meer coronabesmettingen voorkomen dan bijwerkingen opleveren.
Zeldzame bloedstolsels
De Amerikaanse federale overheid kondigde dinsdag aan het Janssen-vaccin voorlopig niet te gebruiken. Zeker zes mensen kregen na vaccinatie last van zeldzame bloedstolsels in de hersenen, vaak in combinatie met een laag aantal bloedplaatjes. Zeker één vrouw overleed daaraan, een andere vrouw verkeert in kritieke toestand. In de Verenigde Staten hebben bijna 7 miljoen mensen het Nederlandse coronavaccin gekregen.
Dat de klachten na vaccinatie ontstonden, wil op zich nog niet zeggen dat de klachten zijn veroorzaakt door het vaccin. De situatie doet wel denken aan het AstraZeneca-vaccin, dat op ongeveer dezelfde manier werkt als het Janssen-vaccin. Bij AstraZeneca denkt de EMA dat een verband tussen het vaccin en de klachten waarschijnlijk is.
Meer uit Gezond
AMSTELVEEN (ANP) - Farmaceuten zullen Nederland niet massaal verlaten om naar de Verenigde Staten te verhuizen vanwege de importheffingen van Donald Trump. Dit heeft Marc ter Haar, de directeur van de Amerikaanse Kamer van Koophandel (AmCham), woensdag gezegd tijdens de presentatie van een onderzoek over hoe aantrekkelijk Nederland is voor bedrijven in de levenswetenschappen.
54 minuten geledenRIJSWIJK (ANP) - Het Openbaar Ministerie en de politie zijn begonnen met een strafrechtelijk onderzoek naar het datalek bij laboratorium Clinical Diagnostics in Rijswijk. Het onderzoek is twee weken geleden gestart, maar is woensdag naar buiten gebracht. Volgens het OM is het niet eerder gemeld vanwege het opsporingsbelang.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De farmaceutische industrie in Nederland heeft bezorgd gereageerd op de Amerikaanse importheffingen op geneesmiddelen. Daarmee wordt voor het eerst in dertig jaar getornd aan de internationale afspraak om, in het belang van patiënten, op geneesmiddelen geen invoertarieven te heffen.
5 dagen geledenBRUSSEL (ANP) - Recorduitbraken van het westnijlvirus en het chikungunya-virus in Europa lijken het "nieuwe normaal" te worden, waarschuwt de Europese gezondheidsdienst ECDC woensdag. De langere, warmere zomers en mildere winters die worden veroorzaakt door klimaatverandering zijn gunstige omstandigheden voor de muggen die de virussen bij zich dragen.
1 week geledenBILTHOVEN (ANP) - Het aantal nieuwe gevallen van mazelen blijft laag. In bijna een maand tijd zijn elf besmettingen vastgesteld, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).
2 weken geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de digitale inbraak in een laboratorium zijn ook de medische gegevens van gedetineerden gestolen. Vooralsnog gaat het om 253 mensen, meldt de Dienst Justitiële Inrichtingen van het ministerie van Justitie en Veiligheid.
2 weken geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De toestemming voor Pfizer om zijn coronavaccin aan kinderen onder de vijf jaar te geven in de Verenigde Staten wordt mogelijk ingetrokken door de Amerikaanse geneesmiddelenautoriteit FDA. Het middel wordt toegediend aan kinderen van zes maanden tot en met vier jaar.
2 weken geleden