Advies jeugdzorg: maak hulpvraag kind leidend
UTRECHT (ANP) - Niet de kosten, maar de hulp die een kind of jongere nodig heeft moet leidend zijn in het jeugdzorgstelsel. Dat staat in het advies voor betere jeugdzorg dat de FNV Zorg & Welzijn en Stichting Beroepseer maandag presenteren. De organisaties raden de Tweede Kamer veranderingen aan: enerzijds zouden hulpverleners, ouders en kinderen zelf moeten beslissen over hun zorg en aan de andere kant moet de financiering centraal geregeld worden.
Sinds de gemeenten in 2015 verantwoordelijk werden voor de jeugdzorg gaat het daarmee niet goed, zegt FNV Jeugdzorg-bestuurder Maaike van der Aar. "De wachtlijsten zijn eindeloos, waardoor kwetsbare jeugd nu niet de zorg krijgt die ze nodig heeft."
"Dat is ook niet raar", denkt Van der Aar, "want de expertise hebben gemeenten zelf niet in huis. Jaarlijks vloeien miljoenen euro’s weg, omdat ze visieloos inkooptrajecten ingaan. Ze stellen zich op als manager en inkoper met de focus op kostenbesparing."
Tien aanbevelingen
De organisaties hebben met zorgmedewerkers, wethouders, jongeren en ouders gekeken naar hoe de jeugdzorg beter kan. Uit die gesprekken kwamen tien aanbevelingen. Het centrale punt in het advies is dat er eerst naar de hulpvraag van kinderen en ouders gekeken moet worden. Zo ontstaat er "effectieve en liefdevolle jeugdhulp".
Op basis van de hulpvragen moet een plan gemaakt worden. Dit plan zou gefinancierd moeten worden vanuit een centrale organisatie in de overheid. De organisaties pleiten bijvoorbeeld voor de heroprichting van het ministerie voor Jeugd en Gezin. Op die manier kan er gewerkt worden aan een duidelijke visie binnen de jeugdhulp.
Beschermingsorganisatie
Daarnaast willen ze dat drie veiligheidsorganisaties, Veilig Thuis, de Raad voor de Kinderbescherming en de Gecertificeerde Instellingen, samen één beschermingsorganisatie worden. Ook moet er per gemeente een duidelijke plek zijn voor jeugdhulp en moeten er landelijke eisen aan de jeugdhulp gesteld worden.
De FNV gaat op 1 juni in gesprek met staatssecretaris Paul Blokhuis over het manifest.
Meer uit Binnenland
MALDEN (ANP) - De eerste agenten die afkwamen op de verdachte situatie bij een woning in Overasselt zijn direct beschoten. Dat zei Jolanda Aalbers, plaatsvervangend politiechef van eenheid Oost-Nederland, tijdens een persconferentie. Twee agenten raakten gewond. Ze verblijven nog in het ziekenhuis, maar zijn buiten levensgevaar.
24 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal losse pakketjes dat vanuit China Nederland binnenkomt, is met bijna de helft afgenomen sinds op 1 juli een extra invoerheffing werd ingevoerd. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van de Douane die staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën) tijdens een Kamerdebat heeft bekendgemaakt.
25 minuten geledenMALDEN (ANP) - Burgemeester Joerie Minses van de gemeente Heumen, waar Overasselt onder valt, overweegt de woning die doelwit was te sluiten. Het huis aan de Ewijkseweg werd in de nacht van maandag op dinsdag belaagd door een groep gewapende mensen. "Ik heb hier nog geen beslissing over genomen", zei de burgemeester tijdens een persconferentie. "Maar dit kan zo niet langer. Ik heb alleen nog geen sluitende oplossing."
39 minuten geledenMALDEN (ANP) - Onder de 34 mensen die zijn aangehouden in verband met de schietpartij in Overasselt zijn Fransen, Belgen, Algerijnen en Nederlanders. Dat zei Monique Vinkesteijn, plaatsvervangend hoofdofficier van het parket Oost-Nederland van het Openbaar Ministerie tijdens een persconferentie. Zij worden verdacht van betrokkenheid bij moord en doodslag, poging tot moord en doodslag en het voorbereiden van een ontvoering. Ze verwacht nog meer aanhoudingen.
1 uur geledenOVERASSELT (ANP) - De politie heeft dinsdag 34 mensen aangehouden na het geweld in het Gelderse Overasselt. Agenten hebben de personen op verschillende plaatsen aangehouden, onder meer in een nabijgelegen maisveld en tijdens acties bij het station van Nijmegen en op de snelwegen A73 en A76 in Limburg. Ook zijn meerdere wapens en voertuigen in beslag genomen.
1 uur geledenMALDEN (ANP) - De man die dinsdagochtend is omgekomen bij een schietpartij in Overasselt is een 51-jarige man uit Wijchen. Dat zei Jolanda Aalbers, plaatsvervangend politiechef bij de eenheid Oost-Nederland, tijdens een persconferentie.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander, koningin Máxima, prinses Beatrix en prinses Amalia gaan volgende week woensdag naar de uitvaart van koning Harald van Noorwegen. Dat maakte de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) dinsdag bekend.
1 uur geleden