Advies: invloed Laurentien bij toeslagenstichting nog te groot
DEN HAAG (ANP) - Prinses Laurentien heeft nog altijd een "belangrijke, zo niet doorslaggevende invloed" binnen de mede door haar opgerichte Stichting (Gelijk)waardig Herstel, die gedupeerden van het toeslagenschandaal bijstaat. Dat staat in een advies van advocatenkantoor NautaDutilh, dat staatssecretaris Sandra Palmen (Toeslagen) donderdag naar de Tweede Kamer heeft gestuurd.
Laurentien legde vorig jaar het voorzitterschap van SGH neer, nadat bij het toeslagenherstel betrokken ambtenaren hadden geklaagd over haar gedrag. Nu de stichting een grotere rol krijgt bij de compensatie van gedupeerden, is NautaDutilh gevraagd te kijken of de aansturing van, en het toezicht op de stichting goed genoeg geregeld zijn.
De prinses blijkt achter de schermen nog altijd veel te vertellen te hebben bij SGH. De statuten geven de oprichters een "zwaarwegende stem" en grote invloed op de samenstelling van de raad van toezicht. Laurentien ontleent ook nog eens extra gezag aan haar lidmaatschap van het Koninklijk Huis, aldus het advocatenkantoor.
'Checks and balances'
Mede door de nog altijd diepe betrokkenheid van Laurentien bij de dagelijkse gang van zaken, voldoet de governance bij SGH niet aan de eisen, concludeert NautaDutilh. Het ontbreekt aan voldoende "checks and balances". Zij zou beter een "ambassadeursrol" kunnen krijgen, "zonder daaraan verbonden formele of feitelijke zeggenschap".
Advocatenkantoor Lindenbaum, dat SGH bijstaat, noemt de kritiek van NautaDutilh "onjuist". De oprichters, onder wie Laurentien, hebben volgens de stichting geen zeggenschap. "De autonomie van het bestuur (of van de raad van toezicht) wordt niet op relevante wijze bedreigd." De gesignaleerde problemen met de governance noemt Lindenbaum "theoretisch en gezocht".
Meer uit Binnenland
PARAMARIBO (ANP) - In de vermissingszaak van de Nederlandse dj, filmproducent en ondernemer Rodney Leysner is de voortvluchtige verdachte Ryan T. gehoord, maar hij had toen nog niet de status van verdachte. Dat bevestigde de politie tijdens een persconferentie woensdag in Paramaribo. T. werd op 21 augustus als verdachte aangemerkt door de politie. Verder liet het korps weinig nieuws los over de vermiste Leysner.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag werkstraffen van 120 uur geëist tegen zes klimaatactivisten van Extinction Rebellion voor het versperren van de snelweg A12 op 25 april in Utrecht. Daarnaast eiste de officier van justitie voorwaardelijke celstraffen van een maand.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Boeren mogen door de aanhoudende droogte deze zomer twee weken langer mest uitrijden op grasland. Normaal mag dat tot eind augustus, maar landbouwminister Jaimi van Essen heeft dit verlengd tot 15 september.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is nog te vroeg om een volledig beeld te geven over mogelijke Nederlandse slachtoffers en vermisten bij de overstromingen in Nepal. Volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken is er enkel gebeld door mensen die hun naasten in Nepal niet meteen konden bereiken. In sommige gevallen is dat contact inmiddels weer hersteld.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Israël Producten Centrum (IPC) wordt volgens directeur Pieter van Oordt "onevenredig" geraakt door het importverbod op goederen uit Israëlische nederzettingen in bezette gebieden. De Nederlandse importeur van Israëlische producten probeerde woensdag in de rechtbank in Den Haag het verbod van tafel te krijgen.
4 uur geledenDE BILT (ANP) - In een groot deel van Nederland kan het donderdagavond en in de nacht naar vrijdag onweren. Het KNMI waarschuwt voor buien met kans op hagel, windstoten en veel regen in korte tijd. Ook is lokaal wateroverlast mogelijk, aldus het weerinstituut. In het hele land geldt in de loop van donderdagavond of in de nacht naar vrijdag code geel.
5 uur geledenUITHUIZEN (ANP) - De noodopvanglocatie voor asielzoekers in Uithuizen, onderdeel van de Groningse gemeente Het Hogeland, blijft langer open. De locatie in Noord-Groningen, met plek voor 250 mensen, zou eigenlijk per 1 september sluiten. Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) kan de bewoners vanwege het landelijke tekort aan opvangplekken echter nergens anders onderbrengen.
5 uur geleden