Advies: gezondheidsapps niet blind vertrouwen
DEN HAAG (ANP) - Veel mensen gebruiken tegenwoordig gezondheidsapps of zogeheten draagbare gezondheidsmeters (wearables) om te controleren hoe ze er lichamelijk aan toe zijn. Dat heeft, naast voordelen, ook nadelen. Daarom adviseert het Centrum voor Ethiek en Gezondheid (CEG) ze niet blind te vertrouwen.
Als mensen zelf gegevens over hun lichaam en leefstijl meten, zoals bijvoorbeeld hun hartslag en daarmee hun gezondheid verbeteren en ziekte voorkomen, kan dat tot kostenbesparing in de zorg leiden, stelt het centrum. Maar, bijvoorbeeld doordat de overheid het gebruik van apps en wearables toejuicht, kunnen mensen de indruk krijgen dat "deze vorm van e-health zijn meerwaarde voor de zorg al heeft bewezen. Terwijl lang niet al die apps en wearables van goede kwaliteit zijn en onbetrouwbare metingen presenteren. Als gebruikers daardoor ten onrechte gerust worden gesteld, kan dat tot gezondheidsschade leiden."
Of, juist het tegenovergestelde gebeurt: dat mensen die eigenlijk gewoon gezond zijn, onnodig naar de dokter gaan omdat ze zich ongerust maken. Ook zouden de apps en wearables niet altijd toegerust zijn op mensen die niet zo goed met digitale dingen overweg kunnen. Het centrum pleit daarom voor terughoudendheid van de overheid en een kwaliteitskeurmerk waarbij ook wordt gekeken naar toegankelijkheid en gebruiksgemak.
Meer uit Gezond
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben Rusland aangespoord meer informatie te delen na de onrust over de dood van een laboratoriummedewerkster. Zij werkte in een instituut waar besmettelijke ziektes werden bestudeerd en over haar doodsoorzaak bestaat onduidelijkheid. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio zei in IJsland dat zijn land alle ontwikkelingen nauwlettend volgt.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De federale regering van België gaat een pilot uitvoeren met een 'alcoholpoort' bij een openbare parkeerplaats. Als dat proefproject slaagt, wil ze die alcoholpoorten invoeren bij een aantal openbare parkeerplaatsen en bij openbare evenementen. Doel is te voorkomen dat bestuurders met te veel alcohol de weg opgaan.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voorkom dat nieuwe producten met nicotine of stoffen die daarop lijken op de Europese markt komen. Die oproep voor een 'market freeze' doet minister Sophie Hermans (Volksgezondheid, VVD) samen met zeven andere EU-lidstaten aan de Europese Commissie. "Zo voorkomen we dat jongeren verslaafd raken aan de vapes van de toekomst", schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer.
13 uur geledenKINSHASA (ANP/RTR) - In de Democratische Republiek Congo zijn volgens overheidscijfers meer dan 4000 doden gevallen door het ebolavirus. Het aantal ebolabesmettingen staat op zo'n 8300. De ebola-uitbraak is de grootste en dodelijkste in de geschiedenis van het land.
4 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Een met ebola besmette medewerker van Artsen zonder Grenzen (AzG) krijgt een behandeling in Nederland. Dat maakte de medische hulporganisatie bekend. De medewerker, van wie de identiteit niet bekend wordt gemaakt, raakte besmet tijdens een uitzending in de Democratische Republiek Congo.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - In aanloop naar Dierendag hebben waterschappen dierenbezitters opgeroepen verstandig om te gaan met het gebruik van middelen tegen vlooien en andere parasieten. In sommige middelen zitten stoffen die de waterkwaliteit aantasten. "We zijn echt niet tegen de bescherming van huisdieren tegen vlooien en teken, want dat is ook belangrijk. Maar we roepen wel op om dit op zo'n manier te doen dat het water ook wordt beschermd", zegt bestuurslid Sander Mager van de Unie van Waterschappen.
5 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Namens stichting Tegengif roepen artsen en zorgorganisaties de regering op om zich in te zetten voor een PFAS-vrije toekomst. In een woensdag verschenen brief schrijven ze over de noodzaak van een PFAS-lozingsverbod en een Europees PFAS-verbod in het belang van de volksgezondheid. Ook willen ze dat de medische sector stopt met het gebruik van hulpmiddelen met PFAS.
6 dagen geleden