Advies: gerechtshof moet Enschedese moordzaak opnieuw behandelen
DEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof moet een zaak over een vijf jaar oude moord in Enschede opnieuw behandelen. Dat adviseert advocaat-generaal Paul Vegter aan de Hoge Raad. Volgens hem heeft de verdachte in de moordzaak, die vorig jaar in hoger beroep is veroordeeld tot dertien jaar cel, mogelijk geen eerlijk proces gehad.
De zaak draait om de moord op een man in de nacht van 25 op 26 januari 2018 in Enschede. Het slachtoffer werd in zijn stilstaande auto doodgeschoten, kort nadat hij met de verdachte een drugsdeal had gesloten voor 100 euro. Toen hij op de afgesproken plaats verscheen om de drugs op te halen, werd hij meermaals beschoten. De verdachte heeft in de rechtbank erkend dat hij dat heeft gedaan. Wel is hij in cassatie gegaan tegen het oordeel van het hof, omdat zijn advocaat geen gelegenheid had gehad om een cruciale getuige te horen.
De getuige in kwestie was ten tijde van de moord de vriendin van de verdachte. Zij heeft na de moord belastende verklaringen afgelegd bij de politie. De verdediging had gezegd haar te willen horen als die verklaringen zouden worden gebruikt voor het bewijs, maar dat lukte niet omdat de vrouw tijdens het proces niet te traceren was.
Toch speelden de verklaringen van de vrouw uiteindelijk "een prominente rol" in het bewijs tegen de verdachte, zegt de advocaat-generaal dinsdag in zijn advies. Hij stelt dat de verdediging van de verdachte haar ondervragingsrecht niet heeft kunnen uitoefenen en dat de bewezenverklaring niet voldoende is gemotiveerd. De advocaat-generaal adviseert de Hoge Raad daarom om de uitspraak van het hof te vernietigen. De Hoge Raad doet op 4 juli uitspraak in de zaak in cassatie.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De politie heeft een jonge man aangehouden die op 11 maart in de Utrechtse wijk Overvecht een journalist van PowNed heeft geslagen. De verdachte is een 18-jarige uit Utrecht.
5 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Alle aandacht voor branden in stallen heeft vooralsnog niet veel vooruitgang opgeleverd. Volgens cijfers van het Verbond van Verzekeraars kwamen vorig jaar ruim 60.000 dieren om door stalbranden. Een jaar eerder lag het aantal slachtoffers met bijna 63.000 in dezelfde orde van grootte. Zowel de verzekeraars als de brandweer vinden de aantallen te hoog. Ook LTO Nederland benadrukt dat het aantal branden verder omlaag moet.
3 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Bewoners van het aardbevingsgebied in Groningen zijn nog steeds erg kritisch op de langdurige operatie om hun huizen te herstellen of versterken. Door de complexiteit en onzekerheid van het jarenlange proces ervaren mensen stress en frustratie, waardoor ze onder meer fysieke en mentale gezondheidsklachten hebben. Ook het vertrouwen in de overheid neemt niet echt toe.
4 uur geledenHOOFDDORP (ANP) - Bij een steekpartij in Hoofddorp is woensdagavond een dode gevallen, meldt de politie in een bericht op X. Volgens de politie hebben hulpdiensten nog geprobeerd het slachtoffer te redden, "maar dit mocht helaas niet meer baten".
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) is "graag bereid" om te kijken naar de mogelijkheid om landen stapsgewijs lid te laten worden van de Europese Unie. De buitenlandminister wil hiervoor optrekken met Duitsland en Frankrijk. "Het moet wel realistisch en uitvoerbaar zijn", voegt de CDA-bewindsman toe in een debat in de Tweede Kamer.
13 uur geledenMIAMI (ANP) - Koning Willem-Alexander zegt dat hij de Amerikaanse president Donald Trump duidelijk heeft gemaakt "dat we het op fundamentele punten oneens zijn". Het gesprek tijdens het diner in het Witte Huis was volgens Willem-Alexander "open, eerlijk en met respect". De koning beklemtoonde ook dat "je niet verder in de wereld komt als je alleen praat met mensen met wie je het eens bent."
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst is recent gestuit op een datakluis met 64 miljoen bestanden die niet zijn onderzocht toen de parlementaire enquêtecommissie in het kader van de toeslagenaffaire verzocht om informatie. Dat meldden staatssecretarissen Eelco Eerenberg (Financiën, D66) en Sandra Palmen (Toeslagen, partijloos). De dataverzameling is in 2019 apart gezet en wordt nu onderzocht.
15 uur geleden