Advies: geef slachtoffers turnmisbruik 5000 euro tegemoetkoming
ARNHEM (ANP) - Voormalige (top)turnsters die te maken hebben gehad met grensoverschrijdend gedrag door coaches moeten een tegemoetkoming krijgen van 5000 euro. Dat stelt de adviescommissie integriteit en ethiek, die zich op verzoek van sportkoepel NOC*NSF heeft gebogen over een mogelijke financiële regeling voor een groep ex-turnsters die slachtoffer zijn geworden van dergelijk gedrag en daar vaak nog steeds last van ondervinden.
De commissie spreekt nadrukkelijk over een tegemoetkoming en een regeling die collectief moet zijn. "Er is geen hiërarchie in leed, geen manier om te zeggen dat wat de een is overkomen minder erg is dan de ander", aldus de commissie, die werd benaderd nadat in het rapport Ongelijke Leggers de misstanden in de turnsport waren benoemd.
De commissie beseft dat NOC*NSF niet eerder schadevergoedingen heeft toegekend na onderzoeken naar ongewenst gedrag. "Er is minimaal een tegemoetkoming op zijn plaats als erkenning van het leed dat is aangedaan", stelt de commissie, die adviseert in de toekomst een instelling te zoeken die ervaring heeft met het verdelen van vergelijkbare uitkeringen, zoals Slachtofferhulp Nederland.
Maatwerk
Bij de vaststelling van de hoogte van het bedrag heeft de commissie zich onder meer laten leiden door eerdere zaken buiten de sport, zoals bijvoorbeeld de vergoedingen die slachtoffers van stelselmatig huiselijk geweld krijgen. Ook de regeling die is getroffen voor slachtoffers van geweld in de katholieke kerk is meegenomen. De commissie spreekt zich uit voor betere nazorg en maatwerk en stelt nadrukkelijk dat de 5000 euro losstaat van eventueel gemaakte of te maken kosten waarin een verzekering niet voorziet.
De commissie zegt dat gymnastiekbond KNGU, NOC*NSF en het ministerie van VWS snel onderling moeten bepalen wie wat bijdraagt. De KNGU en de sportkoepel reageren op een persconferentie in Arnhem op het advies.
Meer uit Sport
ROME (ANP/DPA) - De olympische fakkel zal voorafgaand aan de Winterspelen van Milaan en Cortina d'Ampezzo een tocht van zo'n 12.000 kilometer door alle Italiaanse provincies maken. Dat maakte de organisatie bekend. De tocht begint op 6 december in Rome en eindigt een maand later, op 6 februari, in stadion San Siro in Milaan.
10 uur geledenARNHEM (ANP) - Annemarie Worst en Shirin van Anrooij maken dit weekend na blessures hun rentree bij het veldrijden tijdens de eerste wereldbeker van het seizoen in het Tsjechische Tabor. Worst (29) kampte met een schouderblessure. Van Anrooij (23) moest het vorige veldritseizoen afbreken door een beknelde liesslagader.
14 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Tennisser Alexander Zverev komt in februari in actie op het ABN AMRO Open. Dat maakte de organisatie maandag bekend. De Duitse nummer 3 van de wereld speelde zes keer eerder op het ATP-toernooi in Rotterdam.
15 uur geledenSALT LAKE CITY (ANP) - Schaatser Jenning de Boo heeft de tweede 500 meter bij de wereldbeker in Salt Lake City op zijn naam geschreven. De wereldkampioen zette het Nederlands record op 33,63 seconden, waarmee hij 0,02 seconde boven het wereldrecord bleef en zich herpakte van een teleurstellende rit van een dag eerder.
1 dag geledenSALT LAKE CITY (ANP) - Femke Kok heeft bij de wereldbekerwedstrijden in Salt Lake City het wereldrecord op de 500 meter verbeterd. De regerend wereldkampioen op deze afstand kwam tot 36,09 en was daarmee ruim sneller dan het oude record van 36,36 van Lee Sang-hwa uit Zuid-Korea uit 2016. Op de dag precies tien jaar later is Kok 0,27 seconde sneller.
1 dag geledenTURIJN (ANP) - Titelverdediger Jannik Sinner heeft voor eigen publiek in Turijn voor de tweede keer in zijn carrière de ATP Finals gewonnen. De 24-jarige Italiaan won het eindejaarstoernooi, waarin de beste tennissers van het seizoen het tegen elkaar opnemen, door in twee sets af te rekenen met de huidige nummer 1 van de wereld, Carlos Alcaraz: 7-6 (4) 7-5.
1 dag geledenSTUTTGART (ANP) - Springruiter Willem Greve heeft met zijn merrie Pretty Woman van 't Paradijs de wereldbekerwedstrijd van Stuttgart gewonnen. Het is het beste internationale resultaat tot nu toe van de Nederlandse kampioen en de tweede Nederlandse zege na Sanne Thijssen vorige maand in Oslo in dit wereldbekerseizoen.
1 dag geleden