Advies: bied jonge kinderen coronaprik aan, maar voorkom drang
DEN HAAG (ANP) - Ook gezonde kinderen van 5 tot en met 11 jaar zouden de kans moeten krijgen om zich te laten vaccineren tegen het coronavirus. Maar "alle vormen van drang" moeten worden vermeden en het niet nemen van zo'n prik mag niet leiden tot uitsluiting van bijvoorbeeld school. Dat adviseert de Gezondheidsraad vrijdag.
De raad adviseerde eerder om kinderen van die leeftijden met gezondheidsrisico's al wel te vaccineren. Bij hen levert de inenting meer gezondheidswinst op.
De meeste jonge kinderen zullen bij een coronabesmetting niet heel erg ziek worden, maar sommige kinderen kunnen last krijgen van een "ernstige ontstekingsreactie in de vitale organen". De Gezondheidsraad schat dat dit 100 tot 150 kinderen kan overkomen. Vaccinatie kan dat waarschijnlijk voorkomen. Daar staat tegenover dat de nadelen van een prik klein zijn. Kinderen kunnen last krijgen hoofdpijn, spierpijn, koorts of vermoeidheid. De kans dat ze een ontsteking aan de hartspier oplopen is volgens de Gezondheidsraad heel klein.
Lagere dosis
Kinderen hebben volgens het advies veel last van de coronamaatregelen. Ze kunnen minder naar school en minder sporten, en hebben minder contact met andere kinderen. Dat kan leiden "tot een slechtere gezondheid en sociaal-emotionele ontwikkeling en leerachterstanden". Als vaccinatie helpt om de pandemie te beteugelen, waardoor er minder maatregelen nodig zijn, kan dat dus goed zijn voor kinderen.
Het is nu aan demissionair zorgminister Hugo de Jonge om te beslissen of ook niet-kwetsbare kinderen van 5 tot en met 11 jaar worden gevaccineerd. Het enige vaccin dat tot nu toe is goedgekeurd voor deze leeftijdsgroep is dat van Pfizer en BioNTech. Kinderen die dit vaccin krijgen, ontvangen een lagere dosis per prik dan anderen. Zij ontvangen 10 microgram van het vaccin, terwijl iedereen van 12 jaar en ouder 30 microgram krijgt.
Ongeveer 1,28 miljoen kinderen in Nederland zijn 5, 6, 7, 8, 9, 10 of 11 jaar oud. Het is niet bekend hoeveel van hen een medisch risico lopen en dus misschien voorrang krijgen op hun leeftijdsgenootjes.
Meer uit Gezond
KINSHASA (ANP/RTR) - In de Democratische Republiek Congo zijn volgens overheidscijfers meer dan 4000 doden gevallen door het ebolavirus. Het aantal ebolabesmettingen staat op zo'n 8300. De ebola-uitbraak is de grootste en dodelijkste in de geschiedenis van het land.
2 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Een met ebola besmette medewerker van Artsen zonder Grenzen (AzG) krijgt een behandeling in Nederland. Dat maakte de medische hulporganisatie bekend. De medewerker, van wie de identiteit niet bekend wordt gemaakt, raakte besmet tijdens een uitzending in de Democratische Republiek Congo.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - In aanloop naar Dierendag hebben waterschappen dierenbezitters opgeroepen verstandig om te gaan met het gebruik van middelen tegen vlooien en andere parasieten. In sommige middelen zitten stoffen die de waterkwaliteit aantasten. "We zijn echt niet tegen de bescherming van huisdieren tegen vlooien en teken, want dat is ook belangrijk. Maar we roepen wel op om dit op zo'n manier te doen dat het water ook wordt beschermd", zegt bestuurslid Sander Mager van de Unie van Waterschappen.
3 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Namens stichting Tegengif roepen artsen en zorgorganisaties de regering op om zich in te zetten voor een PFAS-vrije toekomst. In een woensdag verschenen brief schrijven ze over de noodzaak van een PFAS-lozingsverbod en een Europees PFAS-verbod in het belang van de volksgezondheid. Ook willen ze dat de medische sector stopt met het gebruik van hulpmiddelen met PFAS.
4 dagen geledenKINSHASA (ANP/RTR) - In Congo zijn inmiddels meer dan 8000 ebolabesmettingen vastgesteld. Het dodental door de uitbraak staat op 3901, volgens officiële cijfers. De uitbraak wordt gezien als de dodelijkste in de geschiedenis van Congo.
6 dagen geledenSOLNA (ANP/DPA) - Sinds het voorjaar zijn er in Europa bijna 1600 gevallen van het westnijlvirus vastgesteld waarbij mensen in eigen land besmet zijn geraakt. Het virus is vastgesteld in zestien Europese landen, meldt het Europees Centrum voor ziektepreventie en -bestrijding (ECDC).
6 dagen geledenLEEUWARDEN (ANP) - Diverse Nederlandse ziekenhuizen kampen met computerproblemen, waardoor patiënten hun gegevens niet kunnen inzien. Volgens het Frisius MC in Leeuwarden zit het probleem in de beveiliging van IT-systemen. "Voor de veiligheid hebben we een aantal digitale systemen tijdelijk uitgezet. Hierdoor kunt u bijvoorbeeld tijdelijk niet inloggen op onze patiëntenportalen", legt het ziekenhuis uit in een bericht op de website.
1 week geleden