Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Advies: bescherm baby's tegen kinkhoest met vaccinatie werknemers

Advies: bescherm baby's tegen kinkhoest met vaccinatie werknemers

DEN HAAG (ANP) - Pasgeboren baby's moeten beter worden beschermd tegen kinkhoest, vindt de Gezondheidsraad. Het adviesorgaan vindt daarom dat mensen die op het werk in aanraking komen met kinderen tot zes maanden vaccinaties tegen de ziekte aangeboden moeten krijgen. Dan gaat het bijvoorbeeld om werknemers van ziekenhuizen, de kinderopvang en consultatiebureaus. Ook verloskundigen en medewerkers van de kraamzorg vallen onder de groep die volgens de raad in aanmerking moet komen.

"Door deze groepen werknemers te vaccineren is gezondheidswinst te behalen in de groepen jonge kinderen die in hun eerste levensmaanden onvoldoende beschermd zijn tegen kinkhoest", legt de Gezondheidsraad uit.

Sinds 2019 kunnen zwangere vrouwen zich laten vaccineren tegen kinkhoest, waarmee ze de kans dat hun kind ziek wordt in de eerste levensmaanden sterk verkleinen. Dat doen ongeveer zeven op de tien zwangeren. Er blijft dus een minderheid over die in de eerste maanden onbeschermd is. Als de moeder de prik niet heeft gehaald, kan het kind de eerste vaccindosis met twee maanden krijgen, maar pas na meerdere prikken is de bescherming optimaal.

Werking vaccin

Bij kinderen die te vroeg worden geboren, kan het zo zijn dat het vaccin niet goed werkt. Ook voor die groep is een betere bescherming gewenst, vindt de Gezondheidsraad. De instantie adviseerde de overheid zeven jaar geleden ook al eens om bepaalde werknemers een kinkhoestvaccin aan te bieden. Dat is toen niet gebeurd; in de tussentijd is die mogelijkheid dus alleen ingevoerd voor zwangeren.

Kinkhoest kan zeer gevaarlijk zijn voor zuigelingen. Dit jaar zijn al zeker zes baby's aan de ziekte overleden. Het aantal besmettingen is dit jaar bovendien gestegen naar het hoogste niveau in decennia. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) registreerde tot dusver zeker 16.840 gevallen in 2024. De piek lag in maart, in de maanden daarna daalde het aantal besmettingen weer.

Prik bij moeder

Vaccins tegen de kinkhoestbacterie worden al decennia gebruikt. Ze zijn veilig en beschermen goed tegen ziekte, schrijft de Gezondheidsraad, al kunnen mensen die zijn gevaccineerd de bacterie soms toch overdragen.

De beste bescherming heeft een pasgeboren baby als de moeder zich laat vaccineren. Volgens het RIVM komt onder baby's van deze moeders in de eerste twee maanden 89 procent minder kinkhoest voor dan bij kinderen van moeders die de prik niet hebben gehaald.

Meer uit Gezond

Grote meerderheid voor medicijn tegen obesitas in basispakket

DEN HAAG (ANP) - Bijna negen op de tien Nederlanders vinden dat medicatie tegen obesitas vanuit het basispakket moet worden vergoed. Dat staat in een peiling die minister Daniëlle Jansen (Volksgezondheid) maandag met de Tweede Kamer heeft gedeeld. Driekwart stelt daar wel voorwaarden aan, bijvoorbeeld dat een specialist het medicijn voorschrijft en dat de ontvanger zelf ook veel heeft gedaan om af te vallen.

1 dag geleden
RIVM waarschuwt voor slechte luchtkwaliteit in deel van het land

BILTHOVEN (ANP) - De luchtkwaliteit in een deel van het land is de komende dagen slecht, waarschuwt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Vooral in Noord-Brabant en het midden van het land kan dinsdag en woensdag lokaal smog ontstaan. Mensen die daar gevoelig voor zijn, krijgen het advies om binnen te blijven en "zware lichamelijke inspanning te beperken", vooral in de namiddag en vroeg op de avond. Dan is de luchtkwaliteit het slechtst.

1 dag geleden
Gezondheidsrisico's 87 zwemlocaties door slechte waterkwaliteit

DEN HAAG (ANP) - Op tientallen zwemlocaties gelden momenteel gezondheidsrisico's vanwege de waterkwaliteit. Op 87 buitenzwemlocaties is momenteel een waarschuwing of negatief zwemadvies van kracht. Op 2 locaties is zwemmen zelfs verboden en op een aantal locaties wordt nog verder onderzoek gedaan. Dat blijkt uit een analyse van het ANP op basis van cijfers van Zwemwater.nl.

1 dag geleden
Studie over glyfosaat en kanker rammelt volgens experts Ctgb

EDE (ANP) - Een veelbesproken Italiaans onderzoek dat een verband legde tussen het bestrijdingsmiddel glyfosaat en kanker bij proefdieren, vertoont volgens Nederlandse deskundigen diverse gebreken. Het College voor de toelating van gewasbeschermingsmiddelen en biociden (Ctgb) is door de studie niet anders gaan denken over de stof, die in het onkruidbestrijdingsmiddel Roundup zit.

5 dagen geleden
Mezen, bloemen en klimop helpen tegen jeukende eikenprocessierups

DEN BOSCH (ANP) - Mezen, bloemen en klimop helpen om het aantal eikenprocessierupsen op een natuurlijke manier onder controle te houden. Dat is de conclusie van een vijfjarig Nederlands-Vlaams onderzoek, waarbij onder meer de provincies Noord-Brabant en Gelderland zijn betrokken. De onderzoekers hebben diverse adviezen opgesteld om te voorkomen dat ergens grote hoeveelheden overlastgevende rupsen ontstaan.

5 dagen geleden
TNO: bijna 360.000 werknemers ervaren hitteklachten op het werk

DEN HAAG (ANP) - Bijna 360.000 werknemers in Nederland ervaren "hittestress" op het werk. Dat is ongeveer 4 procent van de beroepsbevolking, meldt TNO op basis van onderzoek. Koks, politieagenten, bakkers en lassers behoren tot de beroepsgroepen die het meest te lijden hebben onder ernstige hitteklachten.

1 week geleden
Waarschuwing voor cafeïne in Hero appelsap

DEN HAAG (ANP) - Hero roept een partij blikjes fruitsap appel terug omdat er cafeïne in kan zitten, meldt de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) zaterdag. Het gaat om blikjes appelsap die ten minste houdbaar zijn tot 28-04-2026. Volgens Hero is er geen acuut gezondheidsrisico, "maar uit voorzorg roepen we deze batch terug".

1 week geleden