Advies: aparte categorie voor fatbikes is 'heilloze weg'
DEN HAAG (ANP) - Onderscheid maken tussen fatbikes en andere elektrische fietsen is een "heilloze weg". Dat staat in een advies aan minister Barry Madlener (Infrastructuur) op basis van gesprekken met brancheorganisaties. Kenmerken om het onderscheid te maken, zijn niet uniek voor fatbikes of makkelijk te omzeilen.
Een brede Kamermeerderheid steunde in september een motie om alleen voor fatbikes een minimumleeftijd van 14 jaar en een helmplicht in te voeren. Madlener voorspelde toen al een "kat-en-muisspel" met fabrikanten, en het advies bevestigt dat. "Als we morgen een helmplicht invoeren voor fietsen met een banddikte van meer dan 8,0 cm, worden vanaf overmorgen alleen nog fatbikes gemaakt met een banddikte van 7,9 cm."
De adviseurs konden geen eigenschappen vinden die te vatten zijn in regels, uniek zijn voor fatbikes, niet makkelijk te omzeilen zijn en ook nog de veiligheid verminderen. De vorm van het frame is bijvoorbeeld niet in regels te omschrijven, terwijl een groter gewicht ook voor andere soorten fietsen geldt. Bovendien maken sommige kenmerken zoals bredere banden en een lager zadel fatbikes mogelijk juist veiliger dan andere elektrische fietsen. Dat maakt strengere regels voor fietsen met die kenmerken juridisch moeilijk te onderbouwen.
Het is ook mogelijk om een combinatie van eigenschappen van fatbikes in de regels op te nemen, schrijven de adviseurs verder. De vraag is dan of een fiets met één van die eigenschappen meteen een fatbike is, of dat een fiets pas als fatbike geldt als die aan alle eigenschappen voldoet. In het eerste geval zullen ook veel andere elektrische fietsen als fatbike worden gezien, in het tweede geval vallen veel fatbikes juist buiten de categorie voor fatbikes.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink noemt het "goed nieuws" dat er in de Europese Unie een onderhandelingsakkoord is om asielzoekers die niet mogen blijven terug te sturen. Het Europees Parlement, de EU-lidstaten en de Europese Commissie bereikten maandagavond een akkoord over een nieuwe terugkeerregeling.
29 minuten geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - Bij een steekincident bij een bedrijf in Heerhugowaard zijn een dode en twee gewonden gevallen, meldt de politie. Rond 19.35 uur kreeg de politie een melding van een steekpartij en zette vervolgens de omgeving af voor een grote actie. De politie heeft nog niemand aangehouden en roept getuigen op zich te melden.
1 uur geledenZEIST (ANP) - De politieagent die tijdens de veelbesproken aanhouding in het asielzoekerscentrum in Zeist een vrouw naar de grond trok, wist volgens de politie niet dat zij zwanger was. "Hij geeft aan dat hij anders had gehandeld als dit wel zo was geweest", meldt de politie, die aanvullende informatie over het voorval deelt op haar website.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De eerste twee van bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een studie- of werkvisum zijn onderweg naar Nederland. Dat bevestigt het ministerie van Buitenlandse Zaken na berichtgeving van de NOS. Wanneer de rest van de groep mag vertrekken, is nog niet duidelijk.
5 uur geleden2E EXLOËRMOND (ANP) - Nog altijd is er geen structurele opvangplek gevonden voor asielzoekers die niet bij het azc in Ter Apel terechtkunnen. Wel kunnen zij de komende drie nachten naar het Drentse 2e Exloërmond. De gemeente Borger-Odoorn, waar het dorp onder valt, heeft de sporthal Hunsowhal voorzien van 150 slaapplekken.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland zet in ieder geval het komende halfjaar geen mensen uit naar Libanon, vanwege de Israëlische inval in het land. Minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat er de komende zes maanden geen besluit wordt genomen over verblijfsvergunningen voor Libanezen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Defensie wil het eens worden met de Algemene Rekenkamer over de onderbouwing van uitgaven voor de uitbreiding van Defensie. De Algemene Rekenkamer concludeerde op Verantwoordingsdag dat Defensie risico's neemt door niet bij alle uitgaven een aanbestedingsprocedure te gebruiken.
6 uur geleden