Advies Agema: praat met huisarts over weghalen Ballerine-spiraal
DEN HAAG (ANP) - Vrouwen die nog een spiraaltje van het merk Ballerine hebben om te voorkomen dat ze zwanger raken, en die zich daar zorgen over maken, doen er goed aan om daar met hun huisarts of een specialist over te praten. Ze kunnen dan bijvoorbeeld de Ballerine-spiraal laten weghalen en een ander middel krijgen. Dat zegt minister Fleur Agema (Volksgezondheid) maandag in de uitzending van het programma Radar van AVROTROS.
Radar besteedt maandag aandacht aan de Ballerine-spiraal. Na onderzoek meldt het programma dat veel meer vrouwen ondanks het spiraaltje onverwacht zwanger zijn geraakt dan tot nu toe bekend was. Het zou niet om vijf gevallen gaan, zoals eerder geregistreerd door de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ), maar om meer dan honderd, en mogelijk nog meer.
Er is een meldpunt voor, het Meldpunt en Expertisecentrum Bijwerkingen Implantaten, maar melden daar is vrijwillig. De fabrikant hoeft ook niets te melden bij de IGJ, omdat zwangerschap een "verwachte bijwerking" van het middel is, die ook in de bijsluiter staat. Mede daardoor is onduidelijk hoe betrouwbaar het spiraaltje werkelijk is.
De Ballerine-spiraal wordt in Nederland niet meer geplaatst. Het is niet bekend hoeveel vrouwen het voorbehoedsmiddel nog wel gebruiken.
Meer uit Gezond
BILTHOVEN (ANP) - De griepepidemie is voorbij, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Het aantal mensen dat afgelopen week de huisarts bezocht met acute luchtwegklachten is opnieuw gedaald. Ook het aantal afgenomen monsters waarin het griepvirus is aangetroffen, lag een stuk lager dan een week eerder.
5 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Het aantal mensen met hooikoortsklachten nam vorige week af. Dat meldt onderzoeksinstituut Nivel op basis van nieuwe cijfers. Afgelopen week meldden zich 145 op de 100.000 mensen met hooikoortsklachten bij een huisarts. Het cijfer van een week eerder is bijgesteld naar 177.
5 dagen geledenBUENOS AIRES (ANP/AFP) - Argentiniƫ is officieel uit de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) gestapt. Dat meldt minister van Buitenlandse Zaken Pablo Quirno op X. Met het verstrijken van de formele afkoelingsperiode na de aankondiging maakt het land nu geen deel meer uit van de WHO.
6 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Vrouwenrechtenorganisatie Bureau Clara Wichmann gaat in hoger beroep in de zaak tegen het Amerikaanse Allergan, een producent van borstimplantaten. In december oordeelde de rechter dat de producent niet verantwoordelijk is voor de ziektes die vrouwen hebben gekregen nadat zij de implantaten hadden laten plaatsen.
1 week geledenBILTHOVEN (ANP) - Nu de temperaturen stijgen, lopen minder mensen griep op. Het aantal gevonden infecties daalt, melden het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) en onderzoeksinstituut Nivel. Ze concludeerden vorige week dat de jaarlijkse griepepidemie over zijn hoogtepunt heen lijkt, maar trekken nog niet de conclusie dat de epidemie voorbij is.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Meer mensen hebben vroeg in het jaar last van hooikoorts. Dat meldt onderzoeksinstituut Nivel op basis van de nieuwste cijfers. In de afgelopen week gingen 174 op de 100.000 mensen naar een huisarts voor hooikoortsklachten. Dat zijn er meer dan een week eerder. Na de eerste warme dagen van 2026 meldden nog 138 per 100.000 mensen zich bij de huisarts. In de week daarvoor waren dat er 61.
1 week geledenAMSTERDAM (ANP) - Het ene ziekenhuis betaalt veel meer voor geneesmiddelen tegen kanker dan het andere ziekenhuis. Het verschil kan oplopen tot ruim 2800 euro per behandeling, ook al gaat het om precies hetzelfde middel. Dat constateren KWF en het Nederlands Kanker Instituut (NKI) van ziekenhuis Antoni van Leeuwenhoek (AVL). Ze vinden dat er meer openheid moet komen.
1 week geleden